Büyük Birlik Partisi

GENEL BAŞKAN GÜNDEMİ

2017-11-01 14:42:42

“BU DİLİ ÇOK ÇİRKİN BULUYORUM”

Genel Başkanımız Mustafa Destici, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik ifadesini çok çirkin bulduğunu söyledi.

Genel Merkez Binasında haftalık basın toplantısında konuşan Genel Başkanımız Destici, “Terörün her türlüsüne karşıyız. Kimden gelirse ve kime karşı yapılırsa yapılsın, dünya coğrafyasının hangi bölgesinde olursa olsun biz teröre karşıyız. Amerika Birleşik Devletlerindeki terör saldırısını kınıyor ve lanetliyoruz. 8 Amerikan vatandaşı hayatını kaybetti. 15 yaralı var. Ailelerine başsağlığı diliyoruz. Amerikan halkına, Amerika'ya geçmiş olsun diyoruz ve yaralılara da acil şifalar niyaz ediyoruz.” dedi.
  Bakü – Tiflis - Kars demiryolu seferlerinin başlaması ile ilgili görüşlerini belirten Genel Başkanımız Destici, “Seferlerin başlamış olması gerçekten çok sevindirici. Türk Dünyasıyla, Orta Asya’yla Türkiye arasında güzel bir köprü, güzel bir iş birliği. Ben burada emeği geçenlere de teşekkür ediyorum. Üç ülkenin Cumhurbaşkanlarına, devlet başkanlarına bu hususta kimlerin katkısı varsa hepsini şahsım ve camiam adına teşekkürlerimi sunuyorum. Bu tür işbirliklerinin, bu tür yatırımların artırılması gerektiğini ve çok önemli olduğunun altını da bir kere daha burada çiziyorum.” diye konuştu.

Suriye'deki gelişmeleri yakından takip ettiklerini ifade den Genel Başkanımız Mustafa Destici, “25 Eylül de Barzani’nin yapmış olduğu gayri meşru korsan referandumun ağır bedellerini Barzani ve onu destekleyen gruplar ödeyecek demiştik. Bu bedeller ödenmeye başladı. Türkmen koordinasyon heyetinin Türkiye'ye davet edilip burada dinlenmesi önerimiz vardı. Çünkü Kerkük’ün ve Kerkük civarının Peşmergeden temizlenmiş olması Türkmenlerin problemlerin çözüldüğü anlamına gelmiyor. Türkmenlerin dinlenmesi ve bundan sonrası ile ilgili yol haritasının Türkiye tarafından Türkmenlerle birlikte çizilmesinin altını önemle vurgulamıştık. 29 Ekim günü biliyorsunuz pazar günü Türkmen Koordinasyon Kurulu Ankara'ya davet edildi. Bizzat sayın Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilerek görüştüler. Bunun başkanı biliyorsunuz Irak Türkmen cephesi lideri Erşat Salih'idir. Kendileri beni aradılar. Biz de kendileriyle görüştük. Görüşmenin olumlu geçtiğini, faydalı olduğunu ve inşallah bundan sonra hem Irak’ın toprak bütünlüğü, hem bölgenin Kerkük ve Türkmeneli bölgesinin huzuru ve güvenliği açısından bundan sonraki süreçle ilgili bilgi alışverişinde bulunduğunu ve buradan da memnun ayrıldıklarını kendileri bana ifade ettiler.” şeklinde konuştu.
Son yapılan zamların milletin boynunu büktüğünü, ağır faturalar ödettirmeye devam ettiğini vurgulayan Genel Başkanımız Destici, “Hükümet bütçe açıklarını zamlar yoluyla kapatmayı tercih etmiştir. Bu doğru bir yol değildir. Daha önce bu yolu deneyenler başarılı olamamıştır. Millet ağır faturasını ödemiştir. Siyasi iktidarlarda seçim dönemlerin de bunların bedelini ödemişlerdir. Hükümete tavsiyemiz; zam değil üretimi teşvik etmesidir. Bu konuda yapılan destekleri de takdir ediyoruz. Birkaç gün içerisinde özelikle KOSGEB eliyle teknolojiye dayalı imalatla ilgili 5 milyon TL'ye varan destek kredileri ki bunların yüzde 70 karşılıksız, bedelsiz, geri ödemesiz bu tür teşviklerin artırılması ve gerçekten doğru yatırımlarda kullanıldığında takip edilmesi şarttır. Bunlar doğru adımlardır. Ama zamlar yanlış adımlardır.  Bu zamlar aslında bir yönüyle de vergidir.  Akaryakıta zam yaptığınız zaman dolaylı olarak vergi koymuş oluyorsunuz. Artı bir vergi yükü getirmiş oluyorsun. Türkiye'de toplanan vergilerin yüzde sekseni dolaylı vergidir ve bunların ağırlıklı kısmı da akaryakıttan elde edilen vergilerdir. Türkiye'nin şu andaki akaryakıt maliyeti ne kadardır? Bugün mazot 5 TL sınırına dayanmıştır. Benzin 6 TL sınırına dayanmıştır. Bunlar maliyeti nedir diye baktığımızda bunların Türkiye'ye maliyetinin 2 TL civarında 2 TL’nin biraz üzerinde olduğunu görmekteyiz. Yani bunu benzin için söylüyorum, mazot bunun da altındadır.
Bir buçuk TL civarındadır. Şu anda bizim vatandaş olarak benzine ödediğimiz 5.80 ya da mazota ödediğimiz 4,90’nın yüzde altmışından fazlası vergidir. Bu büyük bir haksızlıktır, bu büyük bir ayıptır. Çünkü bu ne demektir? Geliri en düşük olanla en yüksek olandan aynı vergiyi almak demektir. Bu vergi aynı zamanda vergi adaletsizliğidir. Bu uygulamadan vazgeçilmesi gerekir. Akaryakıt gibi çiftçisinden, işçisine, memurundan servisçine, ihracat yapanından, üreticisine kadar herkesi etkileyen bu akaryakıt üzerindeki ağır vergi yükünün artırılması değil kaldırılması, hafifletilmesi gerekmektedir. Bu akaryakıt zammının geri alınmasını ve akaryakıt üzerindeki ağır vergi yükünün düşürülmesini teklif ediyoruz
” dedi.
Son günlerde süt ve süt ürünlerine yapılan zammı da değerlendiren Genel Başkanımız Destici, “Süt ürünleri ki bir toplumun, neslinin bir milletin neslinin gençliğinin, çoluğun çocuğunun sağlıklı yetişebilmesinin yolu süt ürünleri ile ağırlıklı olarak süt ürünleriyle beslenmesinden geçmektedir. Et ve süt ürünleri ile beslenmesinden geçmektedir. Ama maalesef biz dünyanın en pahalı etini tüketen ülkelerin başında geliyoruz, aynı şekilde süt ürünleri içinde bu durum böyledir ve son 1, 2 ay içerisinde süt ürünlerine yapılan zam %30’ları bulmuştur. Yani memur’a işçiye emekliye yüzde 3 ya da 4, süt ürünlerine %30. Peki asgari ücretlinin, taşeron işçinin emekçinin, küçük Çifti’nin, küçük esnafın çocuğu süt içmesin mi? Peynir yemesin mi? Yoğurt yemesin mi? Herkesin evinde inek yok. Herkesin evinde koyun, keçi yok. Mecbur parayla satın alınıyor. Bu temel ihtiyaçların tam tersine ucuz fiyatta halkımıza, çocuklarımıza, gençlerimize ulaştırılması gerekir. Bu aynı zaman da bir güvenlik meselesidir. Bu konuda Tarım Bakanlığının işte Avrupa'nın en ucuz etini yiyeceğiz sözünün de takipçisiyiz. Başarırsa kalsın devam etsin, başarılı olamazsa da koltuğunu devretsin. Madem ağzından böyle bir söz çıkmıştır.” diye konuştu.
  Dövizdeki, faizdeki ve enflasyondaki artışların millete zam olarak yansıdığını kaydeden Genel Başkanımız Destici, “ Milletimiz bunların ağır faturalarını ödemektedir. Bütün bunlarla birlikte işçi, memur, taşeron işçi emekli ne almaktadır diye baktığımızda işte dediğim gibi yüzde üç ya da dört zam almaktadır. İşte emekliler yıl ortasında yüzde üç buçuk zam almıştır. Enflasyon farkı olarak kendilerine yüzdesi 0,002 kendilerini zam verilecektir. Adalet bu mudur? Özellikle taşeron işçiler ile ilgili hükümet bu sözünde durması lazım. Biliyorsun 2015 seçimlerinde bu sözünü vermiştir ve aradan 2 yıldan fazla bir süre geçmiştir ve en son bir kaç ay önce sonuna kadar taşeron işçilere kadro verilecek sözü tekrarlanmıştır. Bu sözün Büyük Birlik Partisi olarak takipçisiyiz.  Hiçbir ayrım yapılmadan devletteki bütün taşeron işçilere kadro verilmesini bir kere daha buradan teklif ediyoruz. Taşeronlara verilen sözler tutulsun diyoruz.
  Bir gazetecinin CHP Grup Sözcüsü Bülent Tezcan’ın Cumhurbaşkanı’na söylediği sözleri nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna cevaplayan Genel Başkanımız Destici, “Ben bu dili çok çirkin bulduğumu buradan ifade etmek istiyorum. Bu sözü ve sahiplerini kınıyorum. Bu ayrıştırıcı ve kamplaştırıcı bir dildir. Herkesin bu çirkin dili terk etmeye, ayrıştırıcı, kamplaştırıcı dilden uzak durmaya, tam tersine birleştirici, uzlaştırıcı ve seviyeli bir dil kullanmaya davet ediyorum. Cumhurbaşkanı nihayetinde % 52 halk desteğiyle seçilmiştir ve herkesin buna saygı duyması gerekmektedir.” dedi.  
Spinal Müsküler Atrofi (SMA) Hastaları Yardımlaşma Derneği Başkanı Ali Soyer ve SMA hastalarının aileleri BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’yi ziyaret ederek plaket verdiler.

14 Haziran da Genel Başkanımız Mustafa Destici’yi ziyaret eden ve seslerini duyurmak için bir dosya sunan dernek yöneticileri hasta çocuklarının tedavisine başlanmasından dolayı Genel Başkanımız Mustafa Destici’ye teşekkür ettiler.
Dernek Başkanı Soyer; “Mustafa Başkanımıza 14 Haziranda bir dosya sunmuştuk. Başkanımız bu dosyayı alıp hemen Sayın Cumhurbaşkanımıza sundu.  Cumhurbaşkanımız ise bu konunun takipçisi olacağını söylemişti. Hemen bir çalışma başlattı. Genel Başkanımız Mustafa Destici’nin bize vermiş olduğu desteğin ne kadar çok büyük olduğunu görmekteyiz. Doğru yerde, doğru zamanda ve doğru insanlarla hareket edince bir şeyler elde ediliyor. Genel Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. 164 çocuğumuzun tedavisine başlandı.  Diğer çocuklarımız ilaçlarını alamadı. Bütün çocuklarımızın tedavilerinin hepsinin yapılmasını istiyoruz. ” dedi.
Genel Başkanımız Mustafa Destici ise, “Gönlümüz isterdi ki bütün yavrularımız ilaçlarına kavuşsun. Bütün arzumuz ve uğraşımız budur. Biz Sayın Cumhurbaşkanımız ile sizin aranızda bir köprü olduk. Cumhurbaşkanımızda büyük bir duyarlılık gösterdi.  Bu hastalarımızın ilaçlarına kavuşmasını sağladı. Ben kendisine teşekkür ediyorum. Bana bugün vereceğiniz dosyayı kendilerine ulaştıracağım. İnanıyorum ki yine duyarlılığı devam edecektir. Geriye kalan hastalarımız da inşallah en kısa zamanda sağlıklarına ve ilaçlarına kavuşurlar. Bizde sorumluluğumuzu yerine getirmiş oluruz. Devletimizde vatandaşına karşı sosyal devlet olma zorunluluğunu yerine getirmiş olur. Ben buradan bir kez daha Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum.” dedi.FOTO GALERİ


1

GENEL MERKEZ
HABER BÜLTENİ