Büyük Birlik Partisi

GENEL BAŞKAN GÜNDEMİ

2018-02-28 15:28:06

“ALLAH (CC) BİR DAHA ÜLKEMİZE 28 ŞUBAT, 15 TEMMUZ GİBİ DARBELERİ BİR DAHA YAŞATMASIN”

Genel Başkanımzı Mustafa Destici, Allah (cc) bir daha ülkemize 28 Şubat, 15 Temmuz gibi darbeleri bir daha yaşatmasın” dedi.

  Genel merkez binasında haftalık basın toplantısında konuşan Genel Başkanımız Mustafa Destici ülke ve dünya gündemini değerlendirdi.

“EMPERYALİST KÜRESEL GÜÇLERİN KIŞKIRTMASI”

  28 Şubat darbesinin yıl dönümü ile ilgili açıklama yapan Genel Başkanımız Mustafa Destici, “21 yıl önce bu ülke darbeci zihniyetlerin, onların arkasındaki küresel emperyalist güçlerin kışkırtması, yönlendirmesi, cesaretlendirme hatta emretmesi ile birlikte Türkiye'de postmodern bir darbe gerçekleştirdiler ve bu darbeyi gerçekleştirdiklerinde de bin yıl sürecek gibi çok büyük afaki laflar ettiler.” İfadelerini kullandı.

“BİN YIL DEĞİL, ON YIL BİLE SÜRMEDİ”

Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Bu milleti tanımadıkları için, bu milletin özünden olmadıkları için, bu milletin inanç kodlarından, kültür kodlarından, tarih kodlarından uzak oldukları için böyle Afaki laflar ettiler. 10 yıl bile sürmedi ve millet 'milli irade' dedi. Millet 'inançlarım' dedi. Millet kendi tarihim, kendi kültürüm ve milletin birlikte olma arzusu ortaya çıktı. Tabii biz Büyük Birlik Partisi olarak her dönemde darbelere karşı durmuş, darbeci zihniyetlerin karşısında olmuş ve Milli İradenin yanında yer almış bir siyasi hareketiz. O günlerde de herkesin,  çoğu kimselerin köşe bucak kaçtığı, kafasını bir yerlere sakladığı, pencerelerini kapatıp perdelerini çektiği dönemde Şehit liderimiz Muhsin başkanımız çıktı ve şu tarihi sözü söyledi; ‘Namlusunu milletine döndürmüş tanka selam durmam’ dedi. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Ruhu şad olsun. Bizler onun yolundan giden, onun emanetini taşıyan dava arkadaşları olarak 15 Temmuz gecesi aynı duruşu gösterdik ve bundan sonra da kim kime karşı yaparsa yapsın biz darbenin her türlüsünün karşısındayız. Ama tabii ki temennimiz odur ki bu ülkede artık darbeler olmasın ve millet yetkiyi kime verdiyse o Milleti yönetsin. Bu vesile bir kere daha 28 Şubat postmodern darbesinin mimarlarını, o zihniyeti, onun arkasındaki sağındaki, solundaki ve önündeki güçleri lanetliyorum, kınıyorum ve o sürecin mağdurlarını selamlıyorum az da olsa hala o süreçten dolayı mağduriyet yaşadığını dile getirenler var o mağduriyetlerin de bir an önce ortadan kaldırılması gerektiğini sizlerle paylaşmak istiyorum. Rabbim bir daha bu millete ne 80 darbesi gibi darbeler ne 28 Şubat Darbesi darbeler ne de 15 Temmuz Feto darbesi gibi darbeler yaşatmasın inşallah diyorum.

“KAHRAMAN ORDUMUZ AFRİN MERKEZE DOĞRU İLERLİYOR”

Türkiye’nin en önemli gündemi Afrin’de sürdürülen “Zeytin Dalı Harekâtı” ile gözlem noktaları oluşturmak göreviyle İdlib bölgesinde görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin faaliyetleri olduğunu kaydeden Genel Başkanımız Mustafa Destici, “40. gününe eriştiğimiz Afrin Harekâtı başarıyla devam etmektedir. Afrin’le olan sınırlarımız boyunca terörden temizlenen Cepler, artık birer birer birleştirilerek güvenlik kuşağı haline getirildi. Hem sınırlarımız güvenli hale getiriliyor, hem de Afrin’e dışarıdan müdahale edebilecek imkânlar ve yollar ortadan kaldırılıyor. Zeytin Dalı Harekâtı farklı bir aşamaya taşınmak üzeredir. Dağda kırsalda terörle başarılı bir şekilde mücadele eden kahraman ordumuz, artık abluka altına aldığı Afrin şehir merkezine doğru ilerlemektedir.” Diye konuştu.

“ŞEHİR SAVAŞLARINDA EN TECRÜBELİ ÜLKEYİZ”

  Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Bildiğiniz üzere, “şehir savaşları” en zor savaş türlerinden biridir. Lakin ordumuz ve diğer güvenlik güçlerimiz, bilhassa 2015-2016 yılları arasında, Güneydoğu bölgemizin belli noktalarında PKK terör örgütüne yönelik meskûn mahallerde de yürütülmüş olan savaşlarda hayli tecrübe edinmiş, kesin ve tartışmasız başarılar elde etmiştir. Belki de dünyada, “şehir savaşları” konusunda en tecrübeli güvenlik güçlerine sahip ülke Türkiye’dir. Kahraman Türk askeri Suriye’de de “şehir savaşları” konsepti gibi meşakkatli sürecin ve şartların üstesinden gelebilecek donanıma, tecrübeye ve inanca sahiptir. Daha da önemlisi; Türk Silahlı Kuvvetleri, sokaktaki her bir vatandaşımızdan daha duyarlı, düşünceli ve tedbirlidir. İnşallah ordumuz Zeytin Dalı Harekâtı”nın bu aşamasında da başarılı olacak dosta güven düşmana korku vermeye devam edecektir.” Şeklinde konuştu.

“FIRAT’IN DOĞUSU DUYARLILIĞI ASLA AZALMAMALIDIR”

  “Malumunuz Afrin Harekâtı başlamadan önce dahî sürekli şahsım ve partim olarak Fırat’ın doğusundaki CENTCOM/YPG/PKK varlığına ve bunların bu coğrafi bölgede oluşturmak istedikleri statüye dikkat çektik.” Diyen Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Yine tekrarlıyoruz. Gelinen aşamada Afrin’deki başarılarımıza rağmen, Azez ve Cerablus arasındaki bölgede, hatta İdlib’te kurulan oyunları bozmamıza rağmen, Fırat’ın doğusuna yönelik tehdit ve tehlike algılamalarımız eskisinden daha fazladır. Bilhassa ABD Dışişleri Bakanı ve Ulusal Güvenlik danışmanıyla geçtiğimiz haftalarda yapılan görüşmelerden sonra bu görüşmelerin detayına dair kamuoyunda bir çok spekülasyon yapılmıştır. Savaşın başından beri, tehdit ve tehlike algılaması kapsamında, ülkemizi yöneten siyasilerin ve bürokratlarımızın haklı olarak dilinden düşürmediği “Fırat’ın doğusu” Duyarlılığı asla azalmamalıdır.” Dedi.

“BİZ BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ OLARAK ABD EMPERYALİZMİNE DE KARŞIYIZ, RUS EMPERYALİZMİNE DE KARŞIYIZ”

  Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Biz en başından beri söylüyoruz. Bugün yaşadıklarımız ve Suriye’nin başına gelenlerin mimarı emperyalist ABD ve Rusya’dır. Biz Büyük Birlik Partisi olarak ABD emperyalizmine de karşıyız, Rusya emperyalizminde de karşıyız! Suriye’de 6 yılı aşkın süredir yaşananlar bir paylaşım projesinin tezahürüdür. Bu süreç bitti denilen Büyük Orta Doğu Projesi’nin devamıdır. Bu süreç Büyük İsrail Projesi’nin bir parçasıdır. Sizden ricam, açın bakın birilerinin 3.sınıf komplo teorisi diye küçümsedikleri 90’lı yıllarda devreye sokulan o meşhur BOP haritasına. Ne tesadüftür ki, o harita da Suriye’nin kuzeyinde sadece “Fırat’ın doğusu” sözde Kürdistan olarak gözüküyor. Bunun için, ABD’nin güdümünde bölgede bulunan YPG’li güçlerin Fırat’ın batısından yahut Menbiç’ten Fırat’ın doğusuna taşınması bizim için problemi çözmüyor, çünkü sözde Kürdistan için vaat edilen topraklar zaten Fırat’ın doğusundaki topraklar. PKK'nın Suriye’deki uzantısı olarak değerlendirdiği YPG'ye silah desteğini veren ABD, Suriye topraklarında yeni askeri üsler kurma çalışmalarını aktif şekilde sürdürüyor. Şu anda Fırat’ın doğusu denilen ve güneye Şam’a kadar genişleyen bu bölgede toplam 12 ABD askeri üssü bulunmaktadır. Üstüne üstlük Fırat’ın doğusundaki kapasite Irak ile etkileşim halindedir. Öte yandan, CENTCOM’un Irak’ta da 6 civarında askeri üssü vardır.  Şimdi bu tabloya göre, PKK/YPG ile işbirliği yapan ABD’nin bu bölgedeki egemenliğinin ve askeri-istihbari ve lojistik yığınak varlığının Türkiye’yi tehdit etmediğini söylemek mümkün müdür?

“EMPERYALİST ÜLKELER TEK MİLLETTİR.”

“Ankara’da ABD ile yapılan görüşmelerde ağırlıklı olarak terörle mücadele sorunlarının ele alınacağı komiteler kurulması kararı alınmıştı.” Diyen Genel Başkanımız Mustafa Destici şunları söyledi: “Bu doğrultuda Suriye dosyasına bakan heyetler, 8-9 Mart'ta Washington'da ilk toplantısını yapacak. Türkiye’nin yukarıdaki endişelerimizden ötürü her şart ve durumda, ABD’den gelecek her türlü teklif karşısında fevkalade dikkatli olmalıdır! Amerika’nın PYD/YPG’nin içinden PKK’yı ayıklama ve PKK’ya verilen silahları Türkiye’nin denetiminde geri alıp, PKK ile bundan sonra çalışmayacağı istikametinde ki basına yansıyan önerilerinin kesinlikle ciddiye alınacak tarafı yoktur. Unutmamak lazım; Emperyalist ülkeler tek millettir. Bunlar kendi aralarında rekabet içerisinde olsalar da, birbirlerine hasımlık yapsalar da, konu Türkiye olunca birden hısım oluverirler! Bunlar yüzyıllardır; genelde bu coğrafyada, özelde Anadolu’da Türkün varlığını yadırgamaktadırlar. Bu coğrafyada Türkiye’ye tahammül edememektedirler. Bu yüzdendir ki, yüzyıllardır çeşitli adlar altında egemenlik haklarımızın korunması güçlenmesi uğrunda savaş veriyoruz.

“BUNLARDAN STRATEJİK DOST VEYA MÜTTEFİK FİLAN OLMAZ”

  “Diplomasi ve müzakere kavramları çok önemli, lakin bu alanda ne kadar çok güçlü olursanız ve gerçekten oyun kurucu olursanız sonuç alabilirsiniz.” Diyen Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Yani diyeceğim o ki, onca yaşananlardan ve bize yaşattıklarından sonra vereceğimiz tek hüküm var: Bunlardan “stratejik dost” veya “müttefik” filan olmaz. Görüyorsunuz İdlib’i, güya Rusya ve İran bölgesel müttefikimiz ama ne zaman tökezlesek yahut bunlar ne zaman fırsatını bulsalar bizi zor durumda bırakacak hamlelerde bulunuyorlar.” İfadelerini kullandı.

“EMPERYALİSTLERİ BURNUMUZUN DİBİNDEN KOVMAK ŞART” 

“Ortadoğu dediğimiz coğrafya artık resmen bizim sınırlarımıza kadar genişledi!” diyen Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Bu coğrafyayı domine eden küresel haydutlar kapımıza kadar dayandı! Bu saatten sonra bunlarla yapılacak stratejik işbirliklerin hepsi yalan ve dolandır. Tıpkı atalarımızın bize lütfettiği gibi, eğer bu coğrafya üzerinde egemenlik haklarımızı çocuklarımıza ve torunlarımıza selamet içerinde bırakmak istiyorsak, bu emperyalistleri burnumuzun dibinden kovmamız şarttır. Bunun dışındaki masa başı ve müzakere süreçleri sadece olacakların süresini ötelemekten başka işe yaramaz. Beka faktörlerimizi riske etmemek istiyorsak, Türkiye Cumhuriyeti devleti; siyaset kurumuyla, ordusuyla milletiyle bu istikamette bir kararlılık sergilemelidir." Şeklinde konuştu.”

“İDAM”

  Artan çocuk istismarları, tecavüzler, kadına şiddet, kayıplar gibi hususlar gelinen aşamada vaka sayısı olarak ciddi hacimlere erişmiş ve ülkenin “kanayan yarası” haline geldiğini vurgulayan Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Biz Büyük Birlik Partisi olarak yıllardır bilhassa bu iğrenç sapkınlıklar içeren bu suç türlerine ve faillerine yönelik en sert şekilde tepkimizi göstermişizdir… En sert diyorum çünkü bu doğrultuda işlenen her suçun; hem mağdurun indinde, hem toplum vicdanında, hem de hukukta aynı oranda karşılığı olmalıdır diyerek idam cezasını öneren tek parti biziz.  “Sadece sosyal hayatta ve vicdanlarda infial yaratan suçları işlemeye niyetleri olanları en etkili şekilde caydırmak için değil, insanların vicdanındaki adaleti ve adalete olan güveni sağlamak amacıyla idam geri gelmelidir” demiştik… Lakin maalesef bu suçlarla sınırlı olmak kaydıyla İdam Cezası önerimiz havada kaldı. Fakat bu doğrultuda işlenen suçlar artarak muazzam rakamlara ulaşmaya devam ediyor! Gelinen aşamada Hükümet bu gidişata bir dur demek için, geç de olsa, duruma el attı. Bu konularla ilgili bir komisyon kurdu. Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın da, çocuklara yönelik cinsel istismarın önlenmesi için alınacak tedbirler için oluşturulan bu komisyonun duruma vaziyet edecek yol haritasını bir an önce izlemeye başlaması noktasında baskı kurduğunu ve hassasiyetlerini yakından biliyorum… Bu komisyonun; bu tür iğrenç vakaların önlenmesi, çocukların ve kadınların korunması, toplumda bu noktada duyarlılığın daha da arttırılması, STK'ların da devreye girmesi, en önemlisi bu suçları işleyen kişilere verilecek cezaların gerçekten caydırıcı ve adil olması gibi noktalarda olumlu işler ortaya koyacağını düşünüyorum. Komisyonda bu konuyla iştigal eden yöneticilerimize bizim de birkaç önerimiz var: “çocuk istismarı” sadece cinsellikten ibaret olmamalı… Çocuğa şiddet uygulamak, devamlı hakaret etmek, dilendirmek, eğitim görmesine mani olmak, aşağılamak ve zorla bir işte çalıştırmak da bence çok büyük yıkıcı etkileri olabilen ve çocuk psikolojisini bozan etkenlerdir. Bunlarda “istismar” başlığı altında değerlendirilmeli ve bu anlamda da etkili yaptırımlar devreye sokulmalıdır.  Bu konuda kesinlikle tavizsiz olunmalıdır. Yapılan düzenlemeler ve uygulamalar “kemik kırılır yen içinde kalır” maslahatçılığının da önünü kesecek şekilde olmalıdır." diye konuştu.

"UCU KİME DOKUNUYORSA DOKUNSUN EN ŞİDDETLİ ŞEKİLDE CEZALANDIRILMALIDIR"

  Genel Başkanımız Mustafa Destici, "Ucu kime ve nereye dokunursa dokunsun en şedit şekilde cezalandırılmalıdır. Bu işler “çocuk eğitimi” odaklı kurumlarda oluyorsa, sadece bu iğrenç filli işleyenler değil, bu kurumları yöneten ve alınması gereken tedbirleri almayan çocuklara, özgür ve kendini ifade edebilecek özgüven ortamını sağlayamayan yöneticilerde ihmal ve kusurdan ötürü hesap vermelidirler.  Yani eğer böyle bir rezillik eğitim müesseselerinde gerçekleşiyorsa sadece iğrenç filli işleyenler değil, bu müesseseyi idare edenlerden de hesap sorulacak müeyyideler getirilmelidir ki, bu suçlarda sorumluluk alanı genişlesin. Rezalete ve istismara yol açacak hiçbir boşluk kalmasın!

“CUMHUR İTTİFAKIN İÇİNDE OLACAĞIMIZI İFADE ETTİK”

Seçim öncesi hayata geçirilen ittifak yasaları ve ittifak süreçleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Bu konuda düşüncelerimizi sizinle paylaştık. Cumhur İttifakı içerisinde olduğumuzu söyledik. Yalnız bazı kavramlar üzerinde daha net şeyler söylememiz gerekiyor. Büyük Birlik Partisi 25 yıllık bir siyasi harekettir. Dikkat edin, bizler sadece bir siyasi parti değiliz biz  “dinamik” bir siyasi hareketiz. Bu yüzden Büyük Birlik Partisi olumlu enerji üreten ve sinerjisi de olan bir harekettir. Keyfiyet yani nitelik anlamında; nerede duruyorsak, kimin yanındaysak oraya olumlu algılar ve katkılar üretmişizdir… Aziz milletimizin indinde de Büyük Birlik Partisi vizyonu ve algısı budur. İttifak hakkında istikametimizi zaten belirlemiştik, bu çizgide ilerliyoruz… Kimseye müdana etmiyoruz, doğru bildiğimizi yapıyoruz. Büyük Birlik Partisi tecrübesinin ve kadrolarının müstakbel süreçte ülkemize olumlu katkılar sunacağını düşünüyoruz.” dedi.

Bir gazetecinin ittifak ile ilgili sorusuna Genel Başkanımız Mustafa Destici şunları söyledi: "Büyük Birlik Partisinin ittifak içinde nasıl yer alacağı konusu elbette ki ittifak yapacak diğer partilerle de konuşulup görüşüldükten sonra Büyük Birlik Partisinin yönetim kurullarının vereceği bir karardır. Büyük Birlik Partisi neyi gözetir? Büyük Birlik Partisi bu ittifaka en üst seviyede nasıl katkı sağlar başta ona bakar. Daha sonra partim der. Önce devletim, milletim ve birlikteliği oluşturacağımız bu birliktelik milletimizin ve ülkemizin hayrına yapılıyor. Büyük Birlik Partisi kadroları en son partim diyecek kadrolardır. Biz bu konuda hassasız. Bizim gösterdiğimiz hassası da herkesten beklemek en doğal hakkımız diye düşünüyorum. "ifadelerini kullandı.

"İTTİFAKLARIN YASAL HALE GELMESİNİ ÇOK DOĞRU BULUYORUZ."

  İttifakların yasal hale getirilmesini çok doğru bulduklarını kaydeden Genel Başkanımız Mustafa Destici, "Başından beri bunu doğru bulduğumuzu ve savunduğumuzu söyledik. İttifakların yasal hale getirilmesinden ya da bazı partilerin ittifak yapacak olmasından diğer bazı siyasi partiler neden bu kadar rahatsız oluyor anlamakta güçlük çekiyoruz. 2 ya da 3 Partinin ittifak yaparak seçime girmesinden Ana Muhalefet partisi ya da diğer partiler neden rahatsız oluyor? Bu yasa bir kaç parti için meclise verilmedi ki. Bu yasa yasalaştığı zaman seçime katılmaya hak kazanan tüm partiler bu yasadan yararlanacak. Bundan daha güzel, bundan daha olumlu ne olabilir ki?" dedi.

“BU SÜREÇ SEÇİM İŞBİRLİĞİDİR”

Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Mümkün oldukça sahici davranmaya çalışıyor siyaset üretmeye çalışıyoruz… Başta dedik ya siyaseti meslek algısıyla yapmıyoruz. Bu noktada bize ihtiyaç duyulacaksa ki, duyuluyor. Tekrarlamakta fayda var tekrarlayalım: Öncelikle bu süreç bir seçim işbirliğidir. Bir iltihak, ittihat ya da ilhak değildir. Bir ittifak projesi içerisinde yer alan partilerin “Asgari Müşterekleri”nden ötürü bir araya gelebilirler hatta ortak bir gelecek tasavvuruna bile sahip olabilirler… Bir ittifak projesine dâhil olan partiler bu ittifakın sadece avantajlarına değil risklerine de ortaktır.” İfadelerini kullandı.

“BÜYÜK BİRLİĞİN KURULACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

  Genel Başkanımız Mustafa Destici açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bizim başka bir kaygımız var ve bu politik sürecimizi bu kaygımızı gözeterek yürütüyoruz. O da şu: Biz; gerek aynı ittifak projesi içerisinde olsun yahut diğer siyasi partiler ve ileride kurulacak rakip ittifaklar arasında olsun, kutuplaşmalara neden olabilecek ayrışmalara ve bu tür ayrışmaları körükleyen politik dile taraf değiliz.  Zaten toplumda politik merkezli kutuplaşma ve ayrışmalara neden olan dinamikler “kritik” eşiklere dayanmıştır… Bu saatten sonra, Büyük Birlik Partisi olarak, olması gereken farklılıkların çok ötesine geçen ayrışmaların ve kullanılan siyasi dilin makul seviyelere çekilmesinden yanayız. Biz bu ülkede “büyük birliğin” ancak böyle kurulacağını düşünüyoruz.

“YİNE EMPERYALİSTLER DEVREYE GİRDİ”

Salih Müslimin serbest bırakılmasına sert bir dille cevap veren Genel Başkanımız Mustafa Destici, “YPG, PYD terör örgütünün sözde liderlerinden bir tanesi Çekya’da kırmızı bültenle arandığı için yakalandı. Türkiye iade talebi istedi. Sonuçta ne oldu? Serbest bırakıldı. Yani Emperyalistler devreye girdiler ve terör örgütünün sözde liderlerinden bir tanesini serbest bıraktırarak Türkiye’ye iadesini engellediler. Ama onlar ne yaparlarsa yapsınlar Türkiye Allah’ın izniyle bunların hepsini kendi gücüyle birer birer yakalayarak ve hesabını soracaktır. Bu kırmızı bültenler neden var? Uluslar arası güvenlik anlaşmaları, teröristlerin iade edilme anlaşmaları, yakalanması anlaşması neden var? Eğer bunlar yakalanıp bırakılacaksa bu anlaşmaları biz neden imzalıyoruz? Hiçbir zaman işlerine gelmediği zaman anlaşmalarına ve sözlerine sadık kalmıyorlar. Ya da Türkiye’ye dayatıyorlar. Başka hiçbir şey yapmıyorlar. Buradan Çekya hükümetini kınadığımızı, biran önce bu yanlıştan dönemsi gerektiğini ifade etmek istiyorum.” dedi.

"TOPLUM ÇALIŞANLAR VE ÜRETİCİLER İKNA EDİLMEDEN YAPILACAK OLAN ÖZELLEŞTİRMELERE KARŞIYIZ"

Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi ile ilgili görüşlerini açıklayan Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Biz ilkesel olarak özelleştirmelere karşı olan siyasi bir parti değiliz. Hatta özelleştirilmesi gereken kurumların düzgün bir şekilde buluyoruz. Ben yaptım oldu bitti mantığıyla, yada haraç mezat denecek şekilde bu özelleştirmelerin yapılmasına da karşıyız. Eğer özelleştirme zorunlu bir hale gelmişse, devletin milletin yararına olacaksa topluma açıkça anlatılmalıdır. Bu Şeker Fabrikaları neden özelleştiriliyor, buradaki problem nedir,  kim alacaktır, hangi şartlarda özelleştirilecektir, ne tür faydalar getirecektir bunlar açık bir şekilde izah edilmelidir. Toplum, çalışanlar ve üreticiler ikna edilmeden yapılacak olan özelleştirmelere karşıyız.” Dedi.

 

 

 FOTO GALERİ


1

GENEL MERKEZ
HABER BÜLTENİ