Büyük Birlik Partisi

GENEL BAŞKAN GÜNDEMİ

2018-03-14 16:09:19

“SEÇİMLERİ BOYKOT ETMEK HİÇ BİR ŞEYİN ÇÖZÜMÜ DEĞİLDİR.”

Genel Başkanımız Mustafa Destici, seçimleri boykot etmenin hiçbir şeyin çözümün olmayacağını söyledi.

  Genel Merkez Binamızda haftalık basın toplantısında ülke ve dünya gündemini değerlendiren Genel Başkanımız Mustafa Destici, hafta başından bu yana acılı günlerin yaşandığını ifade etti.
  İran’da meydana gelen uçak kazasında hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Genel Başkanımız Mustafa Destici, “İran’daki uçak kazasında hayatını kaybeden vatandaşlarımızın ailelerine sabır ve başsağlığı diliyorum. Rabbim acılarını hafifletir inşallah. Çorum da korkunç bir trafik kazası meydana geldi. Burada da 13 vatandaşımız hayatını kaybetti. Onlarca yaralı var. Ben hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Kederli ailelerine başsağlığı niyaz ediyorum ve yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar niyaz ediyorum.” Dedi.

HAİN PKK, YPG VE PYD

  Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Ağrı'da 2 şehidimiz oldu. Akabinde Diyarbakır'da 3 şehidimiz oldu ve Afrin’de bir şehidimiz var. Bu hafta toplam 6 şehidimiz var. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun. Yaralı Gazilerimize acil şifalar niyaz ediyorum. Şehitlerimizin ailelerine ve kahraman silah arkadaşlarına başsağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun ve şu anda içeride ve dışarıda hain, katil PKK, YPG, PYD ve diğer terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden askerlerimizin, polislerimizin, güvenlik güçlerimizin Rabbim yar ve yardımcısı olsun, onları muzaffer kılsın.

MEHMETÇİĞİMİZ İLE HALKIMIZ BÜTÜNLEŞMİŞ

  Zeytin Dalı Harekâtı’nın planlandığı gibi tüm hızıyla devam ettiğini ifade eden Genel Başkanımız Mustafa Destici, “İnşallah çok kısa bir zamanda Afrin şehir merkezine de girilmiş ve orası da tamamen PKK'lı teröristlerden temizlenmiş olacak. Tabi bu operasyonun oluş şekline baktığımız zaman bizde bu dönem içerisinde iki sınır ziyareti yaptık. Birisi Hatay Hassa, Kırıkhan ve Akbez bölgesi. Diğeri de Kilis bölgesi. Burada şunu gördük, öncelikle ordumuza Mehmetçiğimize halkımız tarafından müthiş bir sahipleniş var. Aynı şekilde Mehmetçiğimizin de halkımızda müthiş bir bütünleşmesi var. Özgür Suriye Ordusu ile çok uyumlu bir harekât yürütülüyor ve Özgür Suriye Ordusu mensuplarının pek çoğunun ailesi Türkiye'de mülteci konumunda. Dolayısıyla o bölgede yaşayan mültecilerimizin de tamamı bu operasyona destek veriyorlar. Bu da müthiş bir kazanç. Hem bölgenin huzuru hem de bu operasyonun başarıya ulaşması noktasında.” Diye konuştu.

TÜRK MİLLETİNİN GAZİ ORDUSU
  Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Tabii operasyonda gördüğümüz bir diğer ayrıntı adeta karınca incitilmeden bu operasyonun gerçekleştirelim hassasiyeti ile yürütülüyor. ABD'nin ya da Rusya'nın ya da diğer Emperyalist küresel güçlerin İsrail'in, Esad rejiminin, dünyadaki diğer bütün güçlerin buna benzer operasyonlarda şehirleri, yerleşim yerlerini nasıl yakıp yıktığını ve onlarca sivillerin öldüğünü ya da milyonlarcasının zarar gördüğünü görüyorsunuz. Ama Afrin Zeytin Dalı Harekâtına baktığımız zaman adeta böyle ince ince işleniyor.  Bir doktorun hastasını nasıl mütehassıs bir şekilde bir operasyonla ameliyat etmesi gibi Türk Silahlı Kuvvetlerimiz Afrin Operasyonunu Zeytin Dalı Harekâtını gerçekleştiriyor. Bu Harekât kapsamında baktığımız zaman ne böyle doğu Guta gibi gibi yakılmış yıkılmış şehirler, ne Halep gibi harabeye çevrilmiş şehir merkezleri medeniyet merkezleri bunların hiçbirisini, bu fotoğrafların hiçbirini göremezsiniz. Çünkü bu operasyonu Müslüman Türk Milletinin Gazi Ordusu, Peygamber Ocağını mensupları Mehmetçikler yapıyor. Onun için fark burada.  Bu hassasiyetle bu operasyonlar devam edecek. Önce Afrin, daha sonra Münbiç, Kamışlı, Ayn_ El Arap, Fırat'ın doğusu, Irak'ın kuzeyi ve nihayetinde Kandil ile İnşallah yani bölgeden tüm PKK silinip süpürülerek tamamlanacaktır.” Şeklinde konuştu.

CENTCOM'U BURADAN SÖKÜP ATMAMIZ GEREKİYOR
  Fırat’ın doğusunun, batısından daha önemli olduğunu vurgulayan Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Emperyalist takım Bizi aslında Fırat'ın batısında oyalamaya devam ediyor. Yani Türkiye, Türk Silahlı Kuvvetleri burada ne kadar oyalanırsa onlar için o kadar büyük bir kar olarak gözüküyor. PKK, Afrin'de de görüyoruz başka noktalarda da görüyoruz PKK'nın ve türevlerinin arkasında kim olursa olsun Türk Silahlı Kuvvetleri karşısında direnme ihtimali yoktur. Bunu görüyoruz. Onun için o bölgede Suriye'nin kuzeyinde, Fırat’ın doğusunda PKK’dan daha büyük tehlike Amerika’nın kuvvetleri olan CENTCOM’dur. CENTCOM’un bu bölgede varlığını sürdürdüğü ve var olduğu sürece biz hep terörle karşı karşıya kalacağız. Onun için bizim ne pahasına olursa olsun CENTCOM’u oradan çıkarıp atmadıktan sonra bize huzur yok. Türkiye nihayetinde bunu yapmak zorundadır. Bedeli ne olursa olsa da bunu yapmak zorundadır. ABD'de zaten istikrarsız bir başkan ve yönetim var. Neredeyse her gün bir bakan değişiyor en son bu değişiklikten nasibini Dışişleri Bakanı Rex Tillerson aldı biliyorsunuz. Böyle istikrarsız ve yarın ne yapacağı belli olmayan bir ABD başkanı ve yönetimi ile karşı karşıyayız. Türkiye bu süreçte çok doğru bir politika yürütüyor, hem içeride Teröre karşı hem dışarıda Teröre karşı verdiği mücadele kararlı bir şekilde sürdüğünde de biz ve bölgemiz huzura erecek ve teröristlerden ve teröristlerin arkasındaki şu andaki en büyük destekçi güç olan CENTCOM’u da buradan söküp atacağız ve atmak zorundayız.

14 MART TIP BAYRAMI
  14 Mart Tıp Bayramı ile ilgili açıklama yapan Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Bütün sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp bayramını kutluyorum, tebrik ediyorum. Hepsine sağlıklı ömürler diliyorum. Başarılı çalışmalar diliyorum ve cankurtaran, Allah'ın izniyle hayat veren, bizleri sağlığımıza kavuşturan sağlık çalışanlarımızın her şeyin en iyisine layık olduğunun ve haklarının da sonuna kadar verilmesi gerektiğinin altını bir kere daha çiziyorum. Sağlık çalışanlarımızın elbette problemleri var bu problemler muhatap alınarak, dinlenilmeli ve dolayısıyla buradaki problemlerin devletimizin imkânları ölçüsünde giderilmesi en büyük arzumuz ve temennimizdir. Çünkü sağlık çalışanlarımız hem değerin, itibarın en üstüne layıktırlar. Hem de onlar nedenli memnun, nedenli huzurlu ve mutlu olurlarsa o denli çalışabilirler. Allah'ın izniyle şifa dağıtabilirler. Onun için ben sağlık çalışanlarımızın problemlerine ivedilikle kulak verilmeli ve talepleri yerine getirilmelidir diyorum.” Dedi.

HAYIRLI OLSUN
  Mecliste yasalaşan ‘İttifak Yasası’ ile ilgili görüşlerini açıklayan Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Bu bir uyum yasası paketiydi. 16 Nisan referandumundan sonra yeni sistemin hayata geçebilmesi için uyum yasalarının çıkartılması gerekiyordu. Bu da onlardan bir paketti. Bu öncelikle dün mecliste yasalaştı. Ben ülkemiz için, milletimiz için, hayırlı olsun diyorum. Burada emeği olan başta AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanlarına, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a ve Sayın Devlet Bahçeli’ye ve AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi grubuna teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.

YALAN YANLIŞ MİLLETİ YÖNLENDİRMEYE ÇALIŞIYORLAR
  Paketin 3 bölümden oluştuğunu belirten Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Birincisi 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimlerle ilgili düzenlemeler. Burada zaten herkes mutabıkdı. Buna kimsenin itirazı yoktu. İkincisi seçim güvenliği ile ilgili düzenlemeler. Üçüncüsü de ittifak yasası. Hayretle takip ediyorum. Televizyonlardan izliyoruz. Bazı siyasi parti mensuplarını, temsilcilerini ve özellikle çok bildiği için her gün televizyona çıkarılan bir takım gazeteciler, ya da araştırmacılar var. Daha oturup da bu maddelerin okumamışlardır. Bazılarına bakıyorum, yalan yanlış milleti yönlendirmeye çalışıyorlar. Alıp okumamış maddeleri. Meclisten daha neyin geçtiğini bilmiyorlar. Bir kere öncelikle onlara tavsiyem alsınlar bir tek tek adeta böyle didik didik ederek bu dün mecliste yasalaşan bu yasa metnini okusunlar. Kulaktan dolma ya da duyma bilgilerle milleti yanlış yönlendiriyorlar. En çok üzerinde tartışılan seçim güvenliği ile ilgili maddeler ve nedir diye baktığımız zaman birincisi sandık başkanlarının devlet memuru olması. Burada öyle bir hava estiriliyor ki sanki bütün sandık başkanları iktidar, hükümet tarafından belirlenecek ve atanacak. Bir kere böyle değil, o ilçede seçim çevresinde görev yapan bütün memurlar başvuracak ve eğer sayı fazla olursa yani lüzumundan ihtiyaçtan fazla olursa kura ile belirlenecek. Onun için burada devlet memurunun sandık başkanı olmasına karşı çıkmak ya da bunun seçim güvenliği açısından bir tehlike ya da tehdit olarak görmek bence anlaşılabilir bir şey değildir. HDP’nin verdiği PKK sempatizanlarına karşı çıkmayacaksınız, ama devletin memuruna karşı çıkacaksınız. Bu anlaşılabilir bir şey değildir. İkincisi seçim çevrelerinin birleştirilmesi. Bütün seçim çevreleri birleştirilecekmiş gibi. Böyle bir şey yok. Burada yine ihtiyaç olduğunda yani bir tehlike ve tehdit varsa seçim güvenliği açısından ki geçmişte bunları yaşamadık mı? Hepimiz bunlardan şikâyetçi olmadık mı? PKK'nın köyleri basıp bütün sandıkları el koyup istedikleri gibi seçim sonucu çıkarttığını görmedik mi? Buna yönelik alınan tedbirler bunlar. Vatandaş da polis çağırabilecekmiş.  Seçimlerle ilgili bir yanlışlık görürse, bir şaire görürse. Zaten vatandaş nerede bir yanlışlık görürse polis çağırabilir. İkincisi eğer sandıkta bir yanlışlık görüyorsa, bu sadece AK Partili vatandaşlara Milliyetçi Hareket Partili vatandaşlara ya da Büyük Birlik Partisi seçmenlere ya da vatandaşlara verilmiş bir hak değil ki. CHP’ye gönül veren, diğer siyasi partilere gönül veren vatandaşlarımıza da verilmiş bir hak bu.  Yine bundan niye rahatsız olunuyor gerçekten biz bunu anlamakta güçlük çektik ve buraya gelen Cumhuriyet Halk Partisi heyetine de arkadaşlarımız bunu açıkça söylediler. Yani CHP'nin bu konudaki iddiaları temelsiz ve haksız olarak görüyoruz ve biz Büyük Birlik Partisi olarak tam tersine bu husustaki düzenlemeleri de destekliyoruz.

ÜLKEMİZ, SİYASİ HAYATIMIZ İÇİN HAYIRLI OLSUN
  Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Bu paketin 3. ayağı İttifak Yasası. Biz başından beri Büyük Birlik Partisi olarak İttifakların yasal hale getirilmesini savuna gelmiş Bir siyasi partiyiz. Elbette ki bu ittifak düzenlemesine de destek verdik veriyoruz.  Yüzde 100 bizim istediğimiz gibi mi bir yasa paketi değil. Ama neticede bu bir uzlaşma paketidir. Bu AK Parti için de böyledir Yüzde 100 istediği bir paket ya da MHP açısından da böyledir. Neticede burada bir uzlaşma var. Yani ortaya çıkan bir paket var. Mevcut şartlar içerisinde en iyisi diyebileceğimiz bir paket var. Bizde isterdik burada Seçim Barajı sıfırlansın, baraj sıfır olsun, başka bir takım değişiklikler yapılsın. Geriye dönüp baktığımızda eski sistemin yani seçim sistemindeki pek çok yanlışlığı da arızayı da bu paket ortadan kaldırmıştır. Bu paketi desteklediğimizi, doğru bulduğumuzu ve meclisten yasalaşarak çıkmış olmasından daha büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade ediyor, tekrar milletimiz, ülkemiz siyasi hayatımız için hayırlı olsun diyorum.” Şeklinde konuştu.

MÜMKÜNSE KÖKTEN DEĞİŞTİRELİM
  Seçim kanunları ve siyasi partiler yasası ile ilgili çıkarılacak olan yasa ile ilgili görüşlerini açıklayan Genel Başkanımız Mustafa Destici, “2820 sayılı siyasi partiler kanununda yine seçim Kanunları’nda değişiklikle ilgili yeni bir hazırlık var. Eğer bu pakette çıkan pakette bir eksiklik varsa, bir noksanlık varsa bunların tamamlanması adına önümüzde bir fırsat var. İktidarı, muhalefeti bir araya gelinsin, meclis içi ve meclis dışındaki partiler bir araya gelsin ve başta şu darbecilerin Türkiye'ye dayattığı antidemokratik siyasi partiler yasasından Türkiye'yi hep birlikte kurtaralım. Siyasi partilerin kapatılmasını bir kere ortadan kaldıralım. Siyasi partiler yasasındaki anti-demokratik uygulamaları tamamen kaldıralım. Mümkünse kökten değiştirelim.  Önümüzde böyle bir fırsat var ve biliyoruz ki iktidar partisinin de böyle bir hazırlığı var. Buna hepimizin yardımcı olması gerekiyor. Yine aynı şekilde seçim Kanunları ile ilgili Seçim Barajı'nın sıfırlanması da buna dâhildir, hazine yardımının adil bir şekilde dağıtılması da buna dâhildir, seçimlerin güvenliği meselesi, Propaganda imkânlarının adil hale getirilmesi yani seçimlerle ilgili, mahalli seçimler, Cumhurbaşkanlığı seçimleri, milletvekili seçimleri muhtarlık seçimleri bunların hepsi ile ilgili yeni düzenleme yasa değişiklikleri hatta anayasa değişiklikleri yapma imkânımız var. Olması gereken nedir? Siyasi partilerimiz bir araya gelecekler özellikle ve öncelikle mecliste olanlar bir araya gelecekler ve Türkiye'yi hem bu antidemokratik siyasi parti yasasından ve hem de antidemokratik hala bir takım uygulamaları maddeleri içinde barındıran seçim kanunlarından Türkiye'yi artık kurtarmalılar. Her şeyden önemlisi bizim birliğimiz, beraberliğimiz ve kardeşliğimizdir. Buna da azami derecede dikkat etmemiz gerekir, seçim yasaları bugün böyle çıkar yarın farklı bir iktidar gelir farklı olur seçimleri bugün başkası kazanır yarın başkası kazanır ama önemli olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin varlığı ülkemizin birliği ve milletimizin dirliğidir.

BOYKOT HİÇ BİRŞEYİN ÇÖZÜMÜ DEĞİLDİR
  Bir gazetecinin CHP Milletvekili Selin Sayek Böke’nin “Dün gece adil ve güvenli seçim yok edildi. Ya izleyeceğiz ya da gerçek bir seçimin asgari koşulları sağlanana dek boykot ve/veya çekilme seçeneklerini ele alacağız. Karar hepimizin!” açıklamasına neler diyeceksiniz sorusuna cevap veren Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Bunlar yanlış şeyler. Selin Sayek Böke’ye Cumhuriyet Halk Partisi de, Türkiye kamuoyu da bir dönem ciddi bir destek ve değer verdi. Bunu taşıyamadı biliyorsunuz. Dolayısıyla şimdi bu tür fevri çıkışlarla ya da tekliflerle herhalde tekrar gündeme gelme çabası ve arayış içerisinde. Boykot hiçbir şeyin çözümü ve çaresi değildir. Valla isterlerse yapsınlar tavşan dağı aşar onlar da arkasından bakar yani.” Dedi.

ŞİDDETE KARŞIYIZ
  Mecliste yaşanan kavgalar ile ilgili açıklama yapan Genel Başkanımız Mustafa Destici, "Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilinin Milliyetçi Hareket Partisi'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli yönelik sözleri çok edepsizce hayasızca ve ahlaksızcaydı. Kabul edilebilir değildi. Daha sonra zaten sayın Kılıçdaroğlu da, CHP grup başkanvekilleri de bir bunun yanlış olduğunu ifade ettiler. Milliyetçi Hareket Partililer de ne yapsın haklı olarak bir tepki gösterdiler. Elbetteki şiddete karşıyız, tepkilerini şiddet olmadan gösterilmesinin daha doğru olduğunu düşünüyoruz, buna inanıyoruz. Ama mecliste tansiyon yükseliyor, önemli olan işte bu tansiyonu düşürmek ve devlet, millet ve ülke menfaatleri etrafında birleşebilmek. Yani bunu gerçekleştirmek gerekiyor. Pazartesi gecesi çıkmasaydı, salı gecesi çıkacaktı. Yani nereden ne kaçırılacak. Zaten sayılar belli. AK Parti ve MHP grubunun çoğunluğu bu teklifin yasalaşması için yeterli. Hatta onların grupların tamamını bile biliyorsunuz bulunmasına gerek yok. Bir karar yeter sayısı var Mecliste. Zaten bu sayıyı mecliste bulunduğu zaman bu tür yasalar geçiyor. Onun için bence bunlara takılıp kalmamak lazım. Teklif metin içinde ne var, ne yok buna bakmak lazım biz teklif metninin içini destekliyoruz."

TÜRKİYE'NİN KENDİ ŞEKER İHTİYACINI SAĞLAYAN BİR KONUMA GELMESİ LAZIM
Şeker fabrikaların özelleştirilmesine ilişkin de Genel Başkanımız Mustafa Destici, şeker fabrikalarının kalitesinin iyileştirilmesi gerektiğini, bunun milli bir mesele ve sağlığı ilgilendiren bir konu olduğunu söyledi.
  Genel Başkanımız Mustafa Destici, son yıllarda yurt dışından farklı bitkilerden elde edilen şeker ve onların türevlerinin ülkeye girdiğini, bunların ciddi sağlık sorunları meydana getirdiğini belirterek, "Türkiye'nin kendi şeker ihtiyacını sağlayan bir konuma gelmesi lazım. Şayet şeker fabrikaları özelleştirilerek bu sağlanacaksa bizim buna itirazımız olmaz. Ama şeker fabrikaları özelleştirilince, şeker üretimi azalacak, sağlıksız şeker ülkeye girecek ve dışa bağımlı olacaksak biz buna karşı çıkar, muhalefet ederiz."

 FOTO GALERİ


1

GENEL MERKEZ
HABER BÜLTENİ