Büyük Birlik Partisi

GENEL BAŞKAN GÜNDEMİ

2018-04-01 16:18:10

BBP'DEN CHP'YE SEÇİM GÜVENLİĞİ ÖNERİSİ..

İzmir'de bir otelde basın toplantısı düzenleyen Genel Başkanımız Mustafa Destici, Cumhur İttifakı'na değindi.

Genel Başkanımız Destici, seçim güvenliğine yönelik tartışmalar hakkında da açıklama yaptı. Genel Başkanımız Mustafa Destici; "Eğer seçim güvenliğinden bu kadar emin olmak istiyorsa, 200 trilyonun 100'ünü sistem kurmak için ayırsın. 180 bin sandığın başına ikişer adam koysun. Herkeste cep telefonu var. Cep telefonu ile sandıktan çıkan sonuçları sisteme göndersin. Herkesten önce seçimin sonucunu görür ve güvenliğinden de emin olur. Bu şekilde hepimiz de emin olmuş oluruz" dedi.
Genel Başkanımız Mustafa Destici'ye İzmir'de düzenlediği basın toplantısına partililerimizde eşlik etti.

Konuşmasına helikopterinin düşürülmesi neticesinde 5 yol arkadaşı ile birlikte şehit olan Şehit Liderimiz  Muhsin Yazıcıoğlu'nu anarak başlayan Destici, olayın üzerinden 9 yıl geçtiği halde hala kazanın üzerindeki sis perdesinin aydınlatılamadığını belirtti. 

Olaya dair farklı mahkemelerde davaların sürdüğünü hatırlatan Genel Başkanımız Mustafa Destici, bu dosyaların birleştirileceğini ve olayın bir bütün olarak ele alınacağını açıkladı. Genel Başkanımız Mustafa Destici, "Dosya bir bütün olarak ele alındığında karanlık noktalar ve şüpheler ortadan kaldırılacak. Bu hadisede hatası, kastı olanlar mutlaka hukuk önüne çıkarılarak hak ettikleri muamele ile karşılaşacak" dedi.

Açıklamasının devamında Zeytin Dalı Harekatı'na dair konuşan Genel Başkanımız Mustafa Destici, Suriye'nin kuzeyinde operasyonların başladığı ilk günlerde olumsuz görüş beyan edenlerin, zaferden sonra seslerini kestiğini söyledi. 

Genel Başkanımız ,"PKK ve onun siyasi uzantıları ile siyasete sızmış olan adamları, medyadaki köşe yazarları yine kinlerini kusmaya devam ediyor. Ama onların hiçbirisi, Türkiye'nin teröre karşı mücadelesini durdurmayacak" dedi.

Türkiye'nin teröre karşı gerçekleştirdiği operasyonlara Avrupa Birliği (AB) üyesi bazı ülkelerin de haksız ve yanlı tepki gösterdiğini gördüklerini ifade eden Mustafa Destici, Türkiye'nin bunlara aldırış etmediğini vurguladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Elysee Sarayı'nda terör örgütü YPG temsilcilerini kabul etmesine dair eleştiride bulunan Genel Başkanımız Mustafa Destici, şunları söyledi:
"Teröristlerle Türkiye arasında bir arabulucu olma düşünce beyan etmesi, kabul edilebilir bir durum değil. Bu Türkiye'ye karşı açıkça yapılmış bir hakarettir. Bu süreç devam ederse çok daha farklı bir şekilde bunun cevabı verilmeli. Teröristlerle Türkiye arasında arabuluculuk yapmak ne Fransa Cumhurbaşkanı'nın de başkasının haddi değildir."

KİMSE GÖRMEZDEN GELEMEZ
Batıdan terörle mücadelede Türkiye'nin yanında durmalarını beklediklerini söyleyen Genel Başkanımız Mustafa Destici, "Bugüne kadar bu olmadı. Batı ve batılı ülkeler PKK'yı bugüne kadar desteklememiş olsalardı PKK diye bir terör örgütünün varlığını sürdürüyor olabilmesi mümkün değildi. PKK varlığını sürdürüyorsa bunu Batı'ya borçlu. Türkiye bütün bunları bilmesine rağmen müzakere ederek çözüm aradı. Ama sonuç elde edemediğini gördüğü niçin de sınır ötesi operasyonlarını kararlı şekilde başlattı" dedi. 

AB'nin Türkiye-Yunanistan- Kıbrıs ilişkileri konusunda açıktan ve aleni şekilde Yunanistan ile Kıbrıs Rum kesiminin yanında durduğunu, bunun ne kadar yanlı olduklarını gösterdiğini savunan Genel Başkanımız Mustafa Destici, Kıbrıs adasının sadece Rumlar'a ait olmadığını belirtti. 
Destici, "Orada iki devlet var. KKTC'yi kimse görmemezlikten gelemez. Kıbrıs Rum Kesimi, Kıbrıs'ın zenginlikleri ile ilgili ne kadar hakka sahipse, KKTC de o kadar hakka sahiptir. Türkiye'nin garantörlüğü burada haksızlık karşısında mutlaka devreye girer. Enerji kaynaklarının araştırılması ve çıkarılması noktasında da KKTC'nin ve Türkiye'nin devre dışı bırakılma girişimleri, devletimizin ve ilgili birimlerin kararlı tutumu ile bertaraf edildi" dedi.

KAÇACAK DELİK ARARSINIZ
Yunanistan'ın kışkırtıcı eylemlerine devam ettiğini ileri süren Genel Başkanımız Mustafa Destici, 'Bunu neye güvenerek yapıyor' diye sordu. 
Genel Başkanımız Mustafa Destici, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı
"Yunanistan kendi gücüne, ordusuna, milletine güvenerek bunu yapmıyor. Bir haçlı zihniyeti ile arkasında Batılı güçlerin Türkiye'ye karşı duracağından emin olduğu için yapıyor. Ama işte İzmir'deyiz. Arkasında kim olursa olsun, nasıl İzmir'de denize döküldüyse hiç şüphesi olmasın ki yine denize döküldüğünü Batı da görür. Batı'nın Yunanistan'ı şımartma tavırlarından, Kıbrıs Rum kesimini şımartma tavırlarından vazgeçmesi lazım. Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesimine tavsiyemiz, Batı'ya çok güvenmeyin. Bakarsınız yarın baş başa kalırız. O zaman açacak delik ararsınız."

CHP'YE SEÇİM ÖNERİSİ
Konuşmasında Cumhur İttifakı'na da değinen BBP'imizin Genel Başkanı Mustafa Destici, ittifak yasasını tüm maddeleri ile birlikte desteklediklerini bir kez daha hatırlattı. Önümüzdeki günlerde üçüncü bir uyum yasası paketinin meclise geleceğini söyleyen Destici, bu konuda BBP'den görüş istendiğini ve en kısa zamanda Büyük Birlik Partisinin görüşlerini siyasi partilerle paylaşacaklarını kaydetti.

Genel Başkanımız Destici, "Siyasi Partiler Yasası kökten değişmeli. Türkiye'nin demokratik bir seçim yasasına kavuşması lazım" dedi.

Genel Başkanımız Mustafa Destici, konuşmasının sonuna gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, seçim güvenliğine ilişkin eleştirileri sorması üzerine açıklama yapan Destici, CHP'ye tavsiyelerde bulundu. Genel Başkanımız Mustafa Destici, şunları söyledi:
"Ben şunu anlamakta güçlük çekiyorum. Önceki seçimlerde PKK, teröristleri köylere, mezralara gönderip oyların tamamına ambargo koyduğu dönemlerde, bu kadar seçim güvenliğinden bahsetmeyenler, bugün neden bu kadar bağırıyorlar, çağırıyorlar, seslerini yükseltiyorlar anlamıyorum. Seçim güvenliği ile ilgili yapılan çalışmaların sanki tamamen seçimi güvensiz hale getirecekmiş algısı oluşturulmaya çalışıyor. Aslında bu maddelere tek tek baktığınızda, seçimi güvenli hale getirmek için yapıldığını görüyoruz. Bizim baktığımız pencereden böyle görünüyor. Seçime 10 parti katılıyor, geriye kalan 6 parti sandık görevlisi veremiyordu. Biz de buna itiraz ediyorduk. O zaman CHP'nin veya bir başkasının neden sesi çıkmıyordu. Bence sandık başkanının devlet memuru olması kadar doğal ve doğru bir şey yok. Hangi güvensizlikten bahsediliyor. Türkiye'deki seçimler bana göre dünyanın pek çok noktasından daha güvenli şekilde yapılmakta. Ana muhalefet partisinin şimdiden yüksek sesle seçim güvenliği ile ilgili endişeleri dile getirmesi veya seçimlerde mutlaka hile yapılacakmış gibi bir algı oluşturması bence şimdiden seçimleri kaybedeceğini anladı ve mazeret üretmeye çalışıyor."
Önümüzdeki 2019 seçimlerinde CHP'nin 200 trilyon seçim yardımı alacağını belirten Genel Başkanımız Mustafa Destici, CHP'ye şu öneride bulundu; "Eğer seçim güvenliğinden bu kadar emin olmak istiyorsa, 200 trilyonun 100'ünü sistem kurmak için ayırsın. 180 bin sandığın başına ikişer adam koysun. Herkeste cep telefonu var. Cep telefonu ile sandıktan çıkan sonuçları sisteme göndersin. Herkesten önce seçimin sonucunu görür ve güvenliğinden de emin olur. Bu şekilde hepimiz de emin olmuş oluruz" dedi.
Genel Başkanımız Mustafa Destici, buradaki programın ardından Kemalpaşa'ya gitti.FOTO GALERİ


1

GENEL MERKEZ
HABER BÜLTENİ