Büyük Birlik Partisi

GENEL MERKEZ GÜNDEMİ

2017-04-24 14:17:45

'TÜRKİYE, SURİYE KONUSUNDA ATMAMASI GEREKEN ADIMLARI ATTI'

Genel Başkanımız Mustafa Destici, Bayırbucak Türkmen bölgesinde yaşanan gelişmeler ve Rusya uçağının düşürülmesi konularını değerlendirdi.
'TÜRKİYE, SURİYE KONUSUNDA ATMAMASI GEREKEN ADIMLARI ATTI'
Genel Başkanımız Mustafa Destici, Bayırbucak Türkmen bölgesinde yaşanan gelişmeler ve Rusya uçağının düşürülmesi konularını değerlendirdi.

 

Hükümetin başından beri Suriye politikasında çok büyük yanlışlıklar yaptığına işaret eden Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Atmaması gereken adımlar attı, biz bugün sonuçları konuşuyoruz. Geriye baktığımızda çok büyük yanlışlıklar yapıldı. Atmaması gereken adımları attı, atması gereken adımlar atmadı. Atması gereken adımlar bir tanesi Rusya gelmeden, diğer bölge güçleri gelmeden Türkmenlerin yoğun olduğu bölgelerle ilgili girişimleri yapması lazımdı.” dedi.

 

 

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Merkez binasında basın mensuplarına gündemi değerlendiren Mustafa Destici, Bayırbucak bölgesinde Bucak bölgesinin Esed güçleri tarafından kontrol edildiğine dikkat çekti. Türkmendağı ve Kızıldağ’ın olduğu bölge Bayır bölgesi olduğunu ifade eden Destici, “Burayı da Esed güçleri havadan, Rus desteği karadan, diğer bazı ülkeler ve dışarıdan getirilen yabancı askerlerin desteğiyle tamamen Türkmenlerden temizleme adına çok büyük bir harekat başlatmış durumda. Yukardan uçaklar bombalıyor. Beş tane tank getirmişler. Çok ağır silahlarla orada Türkmen kardeşlerimize saldırıyorlar.” diye konuştu. 

 

 

Genel Başkanımız, Büyük Birlik Partisi lideri Destici, Bayırbucak bölgesine saldırıların amacının; bölgeyi Türkmenlerden tamamen temizleme ve kendi kontrollerini altına almak ve Türkiye’nin o coğrafya üzerinde bir hak iddiasında bulunmaması olduğunu belirterek, “Bu görünen amaç ama esas ABD ve Rusya’nın ortaklaşa yapmaya çalıştıkları proje; PYD üzerinden bir koridor açarak tamamen Akdeniz'e, Barzani kontrolündeki Kuzey Irak’tan o petrolleri Akdeniz'e o bölgeden taşımak, esas büyük proje bu.” ifadesinde bulundu.

 

"TÜRKMENLER AĞIR SİLAHLAR İSTİYOR”

Genel Başkanımız Büyük Birlik Partisi lideri Destici, Türkmenlerin son durumu hakkında bilgi aldıklarını ve Türkmenlerin ne beklediğini ise şöyle açıkladı: “Türkmenlerin her türlü ihtiyaçları karşılanıyor. Sıcak yemek, giyim, çadır, battaniye, bu konuda bir eksiklik yok. Çok ağır silahlarla kendilerine saldıran orada sadece Esed güçleriyle savaşmıyorlar, Türkmenler orada Rusya ve dışarıdan gelen askerlerle savaşıyorlar. Onun için ihtiyaçları mühimmat. Ağır silahlar istiyorlar. Çünkü hafif silahlarla mücadele ediyorlar. Bu yardım kendilerine ulaştırılmadığında orada varlıklarını koruyabilmeleri, oraları daha uzun süre muhafaza edebilmeleri mümkün değil. Bu yardımların acil bir şekilde ulaştırılması gerekiyor.” 

 

“TÜRKİYE ATMAMASI GEREKEN ADIMLARI ATTI”

Türkiye’nin o bölgeye daha öncesi gitmesi gerektiğini dile getiren Genel Başkanımız Destici, Rusya’nın o bölgeye gelmeden önce Türkiye’nin buna önlem alması gerektiğine vurgu yaptı. Hükümetin başından beri Suriye politikasında çok büyük yanlışlıklar yaptığını söyleyen Destici, “Atmaması gereken adımlar attı, biz bugün sonuçları konuşuyoruz. Geriye baktığımızda çok büyük yanlışlıklar yapıldı. Atmaması gereken adımları attı, atması gereken adımlar atmadı. Atması gereken adımlar bir tanesi Rusya gelmeden, diğer bölge güçleri gelmeden Türkmenlerin yoğun olduğu bölgelerle ilgili girişimleri yapması lazımdı. Oraları koruma altına alması lazımdı. Artık Rus uçakları, Türkmen bölgesini bombalamaktan vazgeçmelidir. Orada Esed rejimime destek vermekten vazgeçmelidir. Suriye’de yaşayan insanlar kendi ülkelerinin geleceği ile ilgili kararı kendileri vermelidirler. Seçim de yapılacaksa kendi seçimlerini kendileri yapmalıdırlar.” açıklamasını yaptı. 

 

DESTİCİ’DEN DAVUTOĞLU’NA “KENDİ HATALARINDAN KENDİLERİ SIYRILAMAZ”

Mustafa Destici, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 'MİT TIR'larına operasyon yapanlar bu katliamlardan sorumlulardır.' sözlerine karşılık ise şunları dedi:

BBP olarak şunu söylüyoruz. O gün de söyledik. Velev ki bu TIR'lar Türkmenlere yardım götürmüyor olsa bile ki götürmüyordu. Bunu da bilerek söylüyorum. Başbakan Yardımcısının bildiği gibi ben de bilerek söylüyorum. O TIR'lar Türkmenlere yardım götürmüyordu. Ama götürmüyor bile olsa Türkiye Cumhuriyeti Devleti dışarıda teröristlere yardım ediyor algısı oluşturursa biz bunun karşısındayız, dedim. O gün de bunu söyledim. TIR’ların durdurulmasını yanlış olarak söyledim. Ama Başbakan’ın hala bugün dönüp o konuya, oraya sığınması ve yapmadıkları eksikliklerden dolayı ya da hatalarını oraya yüklemesi de hiç doğru bir şey değil. Kendi hatalarından kendilerini sıyırmaz, kendilerini kurtarmaz. Eğer bugün Suriye bu haldeyse, Türkmenler Esed rejimi, başta Rusya olmak üzere başka uluslararası güçler tarafından ağır bir bombardımana tabi tutulmuşsa Suriye’nin kuzeyinde PKK, PYD adına altında bir devlet kurma aşamasına gelmişse bunun bir tane müsebbibi vardır o da Türkiye Cumhuriyeti hükümetleridir. Yani Adalet ve Kalkınma Partisi'dir. Başka bahane aramasınlar."FOTO GALERİ


GENEL MERKEZ
HABER BÜLTENİ