Büyük Birlik Partisi

GENEL MERKEZ GÜNDEMİ

2017-04-24 14:18:24

BBP'den, Rusya Büyükelçiliği Önünde Gösteri: Ak Kefenliler Nerede

Büyük Birlik Partisi (BBP), Bayırbucak Türkmenleri’nin bombalanmasına tepki için Rusya Büyükelçiliği önüne siyah çelenk bıraktı.
BBP'den, Rusya Büyükelçiliği Önünde Gösteri: Ak Kefenliler Nerede
Büyük Birlik Partisi (BBP), Bayırbucak Türkmenleri’nin bombalanmasına tepki için Rusya Büyükelçiliği önüne siyah çelenk bıraktı.

 

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı gösteride çelengi kaç kişinin bırakacağı konusunda sorun yaşandı. Eyleme katılan BBP kadın kolları teşkilatı ise 'Sivas’tan öteye gidemez dedikleriniz Türkmen Dağı'nda, AK kefenliler nerede?’ pankartı açtı. 

 

BBP, Bayırbucak Türkmenleri’nin bombalanmasına tepki için Rusya Büyükelçiliği önüne siyah çelenk bırakmak istedi. Rusya Büyükelçiliği önünde geniş güvenlik önlemi alan Çevik Kuvvet, grubun elçiliğe yaklaşmasına izin vermedi. Elçilik yakınında bulunan BBP’li grup bir süre slogan attı. 

 

Gösteriye destek veren BBP Kadın Kolları Teşkilatı ise ‘Sivas’tan öteye gidemez dedikleriniz Türkmen Dağı'nda, AK kefenliler nerede?', 'Bayır Bucak’a selam direnişe devam', 'Susma ey yandaş medya susma', '3 günde Keş Dağı'na gidemeyen devletten Türkmen Dağı'na gitmesini beklemiyoruz’ pankartlarını taşıdı. 

 

Rusya'nın Ankara Büyükelçiliğinin bulunduğu Karyağdı Sokağı girişinde toplanan BBP Ankara İl Başkanlığı üyeleri, Rusya ve Suriye aleyhine sloganlar atarak sık sık tekbir getirdi. 

 

 

Grup adına basın açıklamasını okuyan BBP Ankara İl Başkanı Mahir Alay, Rusya'nın desteğiyle Esed'in Türkmen Dağı'nda gerçekleştirdiği saldırılara dikkat çekmek istediklerini ifade etti.

 

 

Suriye'deki rejim tarafından uzun süredir baskı altında tutulan Türkmen bölgesine Rusya, İran ve Çin güçleri tarafından ağır saldırılar gerçekleştirildiğini belirten Alay, bölgedeki Türkmenlerin kadın, çocuk, genç, yaşlı denmeden katledilmesine müdahale edilmesi çağrısı yaptı. 

 

 

Suriye'de 3 milyonun üzerinde Türkmen nüfusu olduğunu söyleyen Alay, "Binlerce kilometre öteden gelerek, hemen sınırımızdaki kardeşlerimizi bombalayan kan emici şer odaklarına devlet adına hükümet eliyle 'dur' denilmelidir. Bu hususta atılacak her adımın yanında olduğumuzu net bir dille beyan etmekteyiz. Türkmenlere yönelik saldırılar planlı bir şekilde yürütülmekte, bütün dünya bu vahşete sessiz kalmaktadır" diye konuştu "

 

Daha aktif ve reel adımlar atılmalı "BBP Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır ise Suriye'nin güneyi başta olmak üzere birçok noktasında insanlık dramı ve soykırımlar yaşandığını belirterek, hükümetin konuyla ilgili dış politikasını eleştirdi. Çayır, sadece kınayarak ve Rus Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırarak, Türkiye'nin bu sorunu çözemeyeceğini, daha aktif ve reel adımlar atılması gerektiğini savundu.

 

Türkmenlerin bulunduğu bölgeyi Rus uçaklarının havadan bombaladığını, Esed güçlerinin ise karadan saldırdığını söyleyen Çayır, bu oyunu bozacak ülkenin Türkiye olduğunu ifade etti. 

 

Rusya'nın "DAEŞ'i vuruyorum' diye Batı'ya bilgi vermesine rağmen Esed'in muhaliflerini bombaladığını" belirten Çayır, Türk hükümetine "adım atması" çağrısında bulundu.

 

“TÜRKİYE FİİL OLARAK DA ADIM ATMALIDIR”

AKP’nin dış politikasını eleştiren Çayır, “Hükümetin sadece kınayarak, sadece Rus elçisini çağırarak, sadece ABD Dış İşleri Bakanı ile telefon diplomasisi yaparak bu meseleyi çözümleme şansı yoktur. Daha aktif ve reel adımlar beklenmektedir. Orada insanlar ölüyor. Rusya uçakları Türkmenleri bombalarken karadan Esed güçleri Türkmen kardeşlerimizi yok etmektedirler. Bu bir oyundur, bu oyunu bozacak olan ülke Türkiye’dir. Türkiye fiil olarak da adım atmalıdır.” dedi. 

 

Açıklamanın ardından grup, elçilik önüne siyah çelenk bırakmak istedi. Çevik Kuvvet ise gruptan sadece 3 kişiye izin verebileceklerini söyledi. Sayı konusunda BBP’liler ile Çevik Kuvvet arasında tartışma yaşandı. Çevik Kuvvet, gruptan sadece 4 kişinin çelengi bırakmasına izin verdi. Ardından Remzi Çayır başkanlığında 3 kişi çelengi büyükelçiliğe bıraktı. Bozulan çelengi düzeltmek için elçilik binası duvarının üstüne çıkılmasına polis tepki gösterdi.

 

POLİS, ÇELENGİ TERS YATIRDI

Gösterinin ardından polis, çelengi bulunduğu yerden alarak elçilik binası duvarının başka bir tarafına ters yatırarak bıraktı. Rusya Büyükelçiliği’nde görevli olduğu belirtilen bir yetkili ise çelengin bulunduğu yerden alınmasını istedi. Gösteriyi izleyen elçilik görevlisi, vatandaşlar dağılana kadar bulunduğu yerden ayrılmadı.

Açıklamanın ardından grup, İstiklal Marşı okudu ve dua etti.FOTO GALERİ


GENEL MERKEZ
HABER BÜLTENİ