Büyük Birlik Partisi

GENEL MERKEZ GÜNDEMİ

2017-04-24 14:21:23

MKYK ÜYEMİZ DÖNGEL, 'İRAN'DA YAŞAYAN TÜRKLERE YAPILAN ZULME DUR DENİLMELİ'

BBP MKYK Üyesi Döngel, "İran'da yaşayan 40 milyonluk Güney Azerbaycan Oğuz Türklerine yapılan zulmü, asimilasyon ve imha girişimlerine Türkiye ve dünya dur demelidir.
MKYK ÜYEMİZ DÖNGEL, 'İRAN'DA YAŞAYAN TÜRKLERE YAPILAN ZULME DUR DENİLMELİ'
BBP MKYK Üyesi Döngel, "İran'da yaşayan 40 milyonluk Güney Azerbaycan Oğuz Türklerine yapılan zulmü, asimilasyon ve imha girişimlerine Türkiye ve dünya dur demelidir.

 

Büyük Birlik Partisi (BBP) Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Hüseyin Döngel, “İran'da yaşayan 40 milyonluk Güney Azerbaycan Oğuz Türklerine yapılan zulmü, asimilasyon ve imha girişimlerine Türkiye ve dünya dur demelidir.” dedi.

 

Hüseyin Döngel, yaptığı açıklamada birçok ülkede yaşayan Türk varlığına karşı yürütülen yok sayma ve asimilasyon faaliyetleriyle mülkiyet haklarının, hukuki haklarının gasp edilmesi girişimleri, kimliklerine, kültürel ve tarihi miraslarına yapılan saldırılar had safhaya ulaştığını söyledi. Döngel, şunları kaydetti: 

 

13 yıldır Türk dünyasına sırt çeviren bu dünyanın siyasi, iktisadi, kültürel anlamda verdikleri mücadelelere, onların uğradıkları haksızlıklara, zulme ve asimilasyona neredeyse sıfır noktasına yakın bir düzeyde duyarlılık gösteren AKP hükümeti gözlerini, yüzlerini Türk dünyasına önümüzdeki 5 yılda daha ciddi ve kararlı bir şekilde,siyasi, tarihi ve vicdani bir sorumlulukla yaklaşmalıdır. Dostlar alışverişte görsün anlayışıyla Türk dünyasına önem veriyormuş kanısı kimseyi aldatamıyor."

 

Doğu Türkistan'da, Suriye'de, Irak'ta, Afganistan'da, Balkanlar'da, Kuzey Azerbaycan'da, İran'da bizzat devlet eliyle Türk kimliği yok sayılıyor.” diyen Döngel, şu ifadeleri kullandı: “Devletin sunduğu imkanlardan başta güvenlik, mülkiyet hakkı, kanun önünde eşitlik ve devletin diğer imkanlarından faydalandırılmayan bir Türk varlığı var. Son yıllarda başta asimilasyon politikalarıyla yok edilmeye çalışan, mal varlıklarına el konularak zelil ve zebil duruma düşürülen ve bu faaliyetler en aşikar bir şekilde yapılırken Azerbaycan Oğuz Türklerinin feryat ve figanına kulak tıkayan bir AKP hükümeti var. Kobani'ye gösterilen bu hassasiyetin yarısı bile Türk dünyasına neden gösterilmez. Uzun yıllar Fars fazişmine maruz kalan, baskısı altında yaşayan Güney Azerbaycan halkı aşağılanıyor, İran devlet hizmetlerinden, yatırımlarından mahrum bırakılıyordu ama son yıllarda bu durum asimilasyonlarla onları yok etmeye, 40 milyonluk Güney Azerbaycan Oğuz Türkünü azınlık ilan etmeye başladılar. 22 milyon Fars nüfus Güney Azerbaycan Türkleri ve yaklaşık 10 milyonluk diğer Türk varlığıyla beraber toplamda 50 milyonluk Türk çoğunluğa hükmetmeye çalışıyor. Evet bu durumda kim azınlık kim çoğunluk? 

 

Bu bilgilerin hepsi İran resmi kayıtlarında vardır. Bu aşağılama 2006'da Türkleri böceğe benzeterek, geçen cuma günü de yine devlet eliyle Türkleri pislik içinde yaşayan, bütün pisliklerin kaynağı gibi göstererek yapılmıştır. Bunu şiddetle lanetliyorum ve Azerbaycanlı soydaşlarımızın 40 milyon Azerbaycan, yaklaşık 10 milyon diğer Türk boylarıyla beraber 50 milyonluk Türk milletimin yanında olduğumu ifade ediyorum. Şah Rıza Pehlevi'den bu yana, yeni İran döneminde 22 milyonluk Fars nüfusu 50 milyonluk Türk, 2.5 milyon Arap nüfusa Şovanist Fars iktidarları hükmediyor, zulmediyor. Türk nüfusu devletin bütün imkanlarından mahrum bırakılıyor, aşağılıyor, 2006'dan bu yana da Türk kimliğine, varlığına, diline, edebiyatına karşı savaş açılmış durumda.İran edebiyatında ve tarihinde Türk kimliğiyle varlığını sürdüren Güney Azerbaycan'lı edebiyatçı ve tarihçiler kitaplardan çıkarılarak İran edebiyat ve tarihi bir Fars hakimiyetine tahvil ediliyor.FOTO GALERİ


GENEL MERKEZ
HABER BÜLTENİ