Büyük Birlik Partisi

GENEL MERKEZ GÜNDEMİ

2017-04-24 23:54:32

GAZİANTEP GAZETECİLER CEMİYETİNİ ZİYARET EDEN GENEL BAŞKANIMIZ, 'GAZETECİLERE SALDIRANLARIN ARKASINDAKİ GÜÇ ORTAYA ÇIKARILMALI'

Genel Başkanımız Mustafa Destici, gazetecilere yönelik baskının sona ermesini ve saldırıların engellenmesini istedi.

Ahmet Hakan'a yönelik saldırıyı kınayan Destici, "Bunun arkasındaki gücün, planlayanların mutlaka çıkartılması lazım ki bundan sonra hiç kimse bir gazeteciye, hakaret etme ya da fiile bir saldırıda bulunma cesaretini kendinde göremesin" dedi.

 

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, partimizin Gaziantep milletvekili adayları ile birlikte Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti. 

 

 

Ziyarette Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay'dan bilgi alan Mustafa Destici, yerel medyanın ulusal basına göre ilkeli yayın yaptığını savundu. Bütün basın kuruluşlarının tarafsız ve objektif davranması gerektiğini isteyen Destici, tarafgir yayıncılık anlayışının son bulmasını istedi.

Gazetecilere yapılan saldırıları kınadıklarını ve takipçisi olacaklarını da vurgulayan Destici şöyle konuştu:

 

 

"Gazetecilerin yazılarını beğenmeyebilirsiniz, düşüncelerini onaylamayabilirsiniz ama bu size onlara saldırma, onlara hakaret etme ya da fiili müdahalede bulunma hakkını hiçbir zaman vermez. Özellikle bu fiili müdahalelerin şu anda savcılık tutanaklarında nasıl yapıldığını öğrenince daha da hayret verici bir durumla karşı karşıyayız. Yani, bir organize iş olduğu örgütlü bir iş olduğu ortaya çıkınca, gerçekten ülkemizin demokrasisi açısından, içinde bulunduğumuz şartlar açısından ne kadar kötü, feci kabul edilemez bir durum olduğunu da görmüş olduk. Ben ilk gün bu hadiseler yaşandığında sadece saldırganların değil arkasındaki güçlerin de bulunup, çıkartılmasını beklediğimizi ve takipçisi olacağımızı söylemiştim. Bugün neticesine baktığımızda o fotoğrafla sınırlı olmadığını düşünüyorum. Arkasındaki gücün, planlayanların mutlaka o arkadaki büyük fotoğrafın mutlaka çıkartılması lazım ki, bundan sonra hiç kimse bir gazeteciye, hakaret etme ya da fiile bir saldırıda bulunma cesaretini kendinde göremesin."

 

Bazı basın organlarının basın ahlak yayın ilkelerinden uzaklaştığını ve hiçe saydığını gördüklerini söyleyen Destici, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Basın ahlak yayın ilkelerinden maalesef bazı basın organlarımız ve bu basında çalışanların uzaklaşmış olduğunu görüyoruz. Basın ahlak yayın ilkelerini hiçe saydığını görüyoruz. Biz siyasi tarafgirlik içerisinde bir milletvekilinin söylemeyeceği sözleri, bir partinin taraftarı olarak söylediğini müsaade ediyoruz ya da bir partinin temsilcisi ya da milletvekili yani milletvekili görevini yapmıyor, partideki görevini yapmıyor, adam her gün televizyonda. Her gün bir televizyon sunucusu gibi, programcısı gibi haftalık düzenli konuk ve bütün Türkiye siyasetini de o yorumluyor. Basını da o şekillendiriyor. Halkımız da basını o kişilerden ibaret sanıyor. Halbuki milletvekili, milletvekilliğini yapacak. Partili, partilisini yapacak, siyasetçi siyasetini yapacak, işadamı işadamlığını yapacak, basın da basın görevini yapacak. Elbette ki siyasetçiler televizyona çıkıp, fikirlerini söyleyecek, ama bir konuk adabı içerisinde, bir konuk edebi içerisinde diğer siyasi partilere de saygı göstererek. Basın kuruluşlarına, basın çalışanlarına da saygı göstererek bunu yapması lazım, ama baktığınız zaman genel ahlak kurallarını da hiçe sayan, basın ahlak yayın ilkelerini de hiçe sayan tamamen iftira, yalan ne varsa bunlar söylenerek, siyaset şekillendirilmeye çalışılıyor, yönlendirilmeye çalışılıyor. Bundan Türkiye'nin kurtulması lazım."

 

'Helikopter Kazasının Aydınlatılamayacağı Endişesi' 

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Şehit Liderimiz ve 5 yol arkadaşının şehadet sürecine ilişkin davanın aydınlatılması noktasında endişe taşıdığımızı söyledi.

 

Sürecin aydınlatılması için Meclis'te güçlü bir gruplarının olması gerektiğinin altını çizen Destici, “Şu anda Meclis'te bulunanların her birisinin bu hadiseyle ilgili farklı bir endişesi, farklı bir korkusu var.” dedi. 

 

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Genel Başkanımızı Şehit Liderimiz Muhsin Yazıcıoğlu ve 5 arkadaşımızın 'şehadet süreci' ile ilgili olarak soruşturmanın devam ettiğini hatırlattı.

 

Destici, henüz bir davanın açılmadığına vurgu yaptı. Destici, “Bu dosyaya bağlı olarak özellikle o gün 'Muhsin Yazıcıoğlu kurtuldu, geliyor' bilgisini Kayseri'ye ve diğer çevre vilayetlere gönderen dönemin Kahramanmaraş Emniyet İstihbarat Şube Müdürü ile ilgili olan davanın 6'ncı duruşması yapılacak. Biz başından beri hiçbir noktayı eksik bırakmadan bu işin peşindeyiz ve sonuna kadar da peşinde olacağız. Orada hiç bir şeyi Allah'ın da inayetiyle eksik bırakmadık.” ifadelerini kullandı. 

 

 

BBP'nin güçlü bir grupla Meclis'e girmeden, iktidar olmadan ya da iktidarın ucundan tutmadan, bu meselenin aydınlatılamayacağı gibi bir endişenin kendilerinde hasıl olduğuna dikkat çeken Destici, “Sadece bizde değil, o dönem Meclis Araştırma Komisyonu'nda bulunan bir milletvekiliyle buraya gelirken havaalanında karşılaştım. O da aynen benim söylediğim cümleleri söyledi. Çünkü şu anda Meclis'te bulunanların her birisinin bu hadiseyle ilgili farklı bir endişesi, farklı bir korkusu var. Dolayısıyla BBP iktidar olmadan ya da Meclis'e güçlü bir grupla girip iktidarın ucundan tutmadan, bu işin aydınlatılmaması için gayret gösteriyorlar. Ama biz bugüne kadar bu noktada hiçbir alanı eksik bırakmadık. Her noktasıyla birlikte bu olayın peşindeydik, araştırdık aile ve avukatlarla birlikte. Bundan sonra da takibimiz sürecek. Olay aydınlatılana kadar bu işin peşini bırakmayacağız.” şeklinde konuştu. 

 

 

“HEM BOP EŞBAŞKANI OLACAKSINIZ HEM DE RUSYA'NIN BÖLGEYE İLGİSİNİ BİLMEYECEKSİNİZ, PES DOĞRUSU”

Destici, Türkiye'nin Suriye politikasını eleştiren ve son günlerde bölgede Rusya'nın da hava saldırılarına başlamasının ardından yaşanan gelişmeleri değerlendirirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini de eleştirdi: “İktidarın Suriye politikasının yanlış olduğunu başından beri söyledik. Bugün yanlış olduğunu herkes kabul ediyor. Kendileri de kabul eder noktaya geldiler. Neticede bugün geldiğimiz noktada Suriye adeta boşaltılıyor ve emperyalist küresel güçlerin, bölge aktörlerinin, dünya aktörlerinin bir savaş alanına, oyun alanına dönüştürülüyor. Tabi ondan sonraki projenin ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Aslında bu dillendirilemiyor Türkiye'de. Suriye'de bugün bile bunlar yaşanıyor? Tesadüf mü? Sayın Cumhurbaşkanımız 'Rusya'nın Suriye'ye bu kadar ilgi duymasını anlayabilmiş değilim' diyor. Şimdi bunu anlayamamak için gerçekten meselelerin çok uzağında olmak gerekir. Meselelerin bu kadar odağındayken, içindeyken bunu anlayamamayı gerçekten sehven söylenmiş söz olarak kabul ediyorum. Çünkü Rusya başından beri Suriye'de var. İran başından beri Suriye'de var. Çin başından beri Suriye'de var. ABD zaten bölgede. İngiltere zaten işin içinde. İsrail zaten işin içinde. Fransa, Almanya, İtalya zaten işin içinde. Yani Büyük Ortadoğu Projesi (BOP)'nin hem eşbaşkanı olacaksınız, hem de Rusya'nın bu bölgeye ilgisini bilmeyeceksiniz. Yani pes doğrusu. Diyecek bir şey bulamıyorum.” 

 

 

"HADİ BAKALIM NASIL ENGELLEYECEKSİN PKK DEVLETİNİN KURULMASINI?"

Bütün bu yaşanılanları BOP'un şekillendirilmesi olarak niteleyen Destici, “Suriye'nin boşaltılması budur. Dillendirilemeyen ya da dillendirilse bile çok fazla üzerine gidilemeyen, Suriye'nin kuzeyinde bir PKK devletinin kurulması. Bu açık ve net. Rusya da ABD de İran da Esed de Irak yönetimi de şu anda bunu destekliyor. Bir anda ne ile karşı karşıya kaldık? Rusya, İran, Irak, Suriye ve Çin ittifakıyla, blokuyla Türkiye karşı karşıya kaldı. Hadi ne yapacaksın bakalım şimdi? Nasıl engelleyeceksin şimdi Suriye'nin kuzeyinde bir PKK devletinin kurulmasını?” diye konuştu. 

 FOTO GALERİ


GENEL MERKEZ
HABER BÜLTENİ