Büyük Birlik Partisi

GENEL MERKEZ GÜNDEMİ

2017-04-25 14:40:30

ÜLKEMİZİN 'KILICAL DAMARLARI' OLAN 'YEREL BASINLA' BULUŞTUK

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, yerel medya mensuplarını Ankara'da ağırladı.
ÜLKEMİZİN 'KILICAL DAMARLARI' OLAN 'YEREL BASINLA' BULUŞTUK
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, yerel medya mensuplarını Ankara'da ağırladı.

 

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, yerel basın mensuplarıyla Ankara İçkale Otel’de bir araya geldi. Medya mensuplarının sorunlarını dinleyen Destici, yerel medya ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, yerel medya mensuplarını Ankara’da ağırladı.

 

 

Açılış ve 'Sunum' konuşmasını Büyük Birlik Partisi Medya Tanıtım ve Sosyal İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Ünsal Karabulut'un yaptığı İçkale otel’deki 'buluşmada'; Anadolunun çeşitli illerinden gelen basın mensuplarıyla bir araya gelen Genel Başkanımız Mustafa Destici; yerel gazetecilerin ulusal gazetecilere oranda daha özgür ve bağımsız olduklarını fakat yeterince destek görmediklerini söyledi.

 

Yerel basının sorunlarını dinleyen Destici, “Yerel basın daha fazla önemsenmeli ve desteklenmelidir” dedi.

Anadolu'nun çeşitli illerinden gelen basın mensuplarıyla buluşan Destici “Yerel gazetecilerin ulusal gazetecilere oranda daha özgür ve bağımsızlar fakat yeterince destek göremiyorlar. Yerel medya organları sadece basın ilan kurumundan alınan ilanlarla ayakta kalmaya çalışıyor. Yerel basın daha fazla desteklenmeli” dedi.

"YEREL BASIN DAHA BAĞIMSIZ"

Yerel basın organlarının ulusal medyaya oranla daha bağımsız olduğunu söyleyen Destici şunları kaydetti: “Yerel medyada birçok amaç için kurulan gazete ve TV'ler var. Kimisi kendini ön plana çıkarmak için, kimisi ticari faaliyette bulunmak için faaliyet yürütüyor. Bütün bunların yanında işini gerçekten hakkıyla yapan, bu işi halkın bilgilenmesi için yapan çok sayıda basın mensupları var. Yerel basın çok önemlidir. Çünkü yerel basın mensupları sürekli halkın içinde ve haberin merkezindedir. Her zaman halkla içi içe yaşadığı için olan biten her şeyi birinci ağızdan duyma fırsatına sahiptir. Halkla içi içedir

 

"YEREL BASIN YETERİNCE DESTEK GÖRMÜYOR"

Yerel basının yeteri kadar desteklenmediğini söyleyen Destici şöyle devam etti: “Yerel basın ancak basın ilen kurumundan alınan ilanlarla ayakta durmaya çalışıyor. Reklamların büyüğü ulusal medya organlarına gidiyor. Adil bir reklam dağıtımı yok. Reklam alamayan yerel basın kendi imkânları ile ayakta kalmaya çalışıyor. Bu anlamda yerel basın gerekli desteği görememektedir. Bizler yerel basının daha güçlü bir şekilde var olabilmesi için desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum

 

"ULUSAL BASIN İKTİDARIN KISKACINDA"

Ulusal basının büyük bir kısmının iktidarın baskısı altında olduğunu söyleyen Destici şunları kaydetti: "Geçtiğimiz günlerde ulusal gazetelere baktığımızda şaşırdık kaldık. Bir baktık ki farklı gazetede yazan 15 kadar köşe yazarı aynı başlıkla aynı gün yazılarını yazmışlar. Bunu görünce çok şaşırdık ve bu nasıl olur diye sorduk. Ulusal medyanın geldiği bu noktayı görmek içimizi acıttı. Artık talimatla yazı yazan gazeteciler türediğini görmek ülkemiz adına utanç verici bir durumdur. Bu durum ulusal basında gelinen son noktayı göstermektedir. İktidarın baskısı altında olan bu medya organları talimatla yazılar ve haberlere imza attıklarını teyit etmiş oldular. Bu durum ülkemizde bağımsız bir medyanın olmadığının açıkça göstergesidir

 

MEDYA TANITIM VE SOSYAL İLİŞKİLERDEN SORUMLU ÜNSAL KARABULUT'UN KONUŞMASI

"Değerli Genel Başkanım, saygıdeğer partimin Saygın yöneticileri, kıymetli misafir basın mensupları-meslektaşlarım...

 

 

Büyük Birlik Partisinin değerli genel başkanı Sayın Mustafa Destici'nin 'Yerel Basının mümtaz temsilcilerine, Anadolumuzun ruhunun dinç ve kavi kalmasına büyük faydaları olan, yurdumuzun adeta kılıcal damarları mesabesinde ki siz yerel, medya sahiplerine,yöneticilerine,mensuplarına HOŞGELDİNİZ diyorum.

Türkiyenin itibarı ve siyasetinin yüz akı olan Büyük Birlik Partisinin Medya Tanıtım ve Sosyal İlişkilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak; ve bendenizin de 26 yıl bu sektörün her ünitesinde-katmanında çalışmış ve Anadolu Ajansı gibi önemli bir kurumundan 'Gazeteci olarak' emekli olan bir meslektaşınızım.

 

Elbette 26 yıl yurt içi ve yurt dışında bu sektörü damarlarına kadar yaşayan ve rızkını-ufkunu-dağarcığını-dünya görüşünü şekillendiren ben sizlerin 'çalışma koşullarını ve bu minvalde ki problemlerini en iyi bilen bir meslektaşınızım...aynı zamanda Cenab-ı Allah nasip kısmet ederse Büyük Birlik Partisi iktidarında sizlerle yakından hemhal olacak bir kardeşinizim.

Konuşmama böyle bir girizgah yaparak başladım...

 

Öncelikle tekrar edeyim ki Siz değerli basın mensupları ile bir arada olmaktan mutluyum.

Sayın genel başkanım Mustafa Destici 'formasyon ve nitelik sevdalısıdır'..Partinin yönetim katmanlarında 'kim nasıl bir formata sahipse o kişiden randıman alma adına, işini de severek yapacağı ölçüsüyle hareket eder.

Bendeniz kardeşinizde, bu partinin Medya Tanıtım görevlisi olarak konuşlandırıldım.

 

Ulusal ve yerel medyanın yakınen çalışmalarını ve onların sosyokültürel ve sosyo ekonomik durumlarını sayın genel başkanım daha yakından bilmek ve gerekli yerlere taşımak için sizinle ve bizimle birlikte...Bu buluşma isteği kendisinden gelmiştir...

 

Bir gazeteci olarak ta huzurunuzda böyle bir nadide ortamı oluşturduğu için kendisine teşekkür ederim.

 

Kıymetli Genel Başkanım, değerli üst düzey parti yöneticilerim, Saygıdeğer -pek önemli gazeteci kardeşlerim..

 

Biliriz ki; Yerel Basının Siyaset Ve Propaganda Aracı Olarak Kullanılması Yerel gazeteler yayınlandıkları bölgenin siyasi arenasında önemli yer tutmaktadırlar.

 

Dünyada yaşanan gelişmelerin yerel değerlere vurgu yapması ve bilgi toplumun ortaya çıkardığı bilgiye ulaşma ihtiyacı yerel medyanın önemini daha artırmıştır. Zaman içerisinde alternatif bir kitle iletişim kaynağı haline gelmekte olan yerel medyanın görevini yerine getirirken gazetecilik mesleğinin saygınlığı ve onuru ile toplumsal sorumluluk anlayışı içerisinde hareket etmesi istenen gazeteciler olmuştur.

 

Küreselleşme vakıasının dünyanın en ucrâ köşelerini etkisi altına aldığı bir dönemde, merkeziyetçilik zayıflamakta, bu şartlarda demokratikleşme ve yerelin önemi daha da artmaktadır . 

 

Demokrasinin gelişmesi ve sağlıklı işleyebilmesi için toplumların doğru ve tam olarak bilgilendirilmesi gereklidir.

 

Merkezden çok yerel birimlerde yaşayan insanların beklenti ve ifadelerinin siyasal ortamda yer alması, sağlıklı işleyen demokrasi için vazgeçilmezdir. Bunun için de yeterli bilgilenmeyi sağlayacak kanallara ihtiyaç duyulmaktadır. Yerel birimlerde yaşayan insanların katılımını ve haber almasını sağlayabilecek yerel medya bu bakımdan önem taşımaktadır. Yerel medyanın işlevlerinin neler olduğuna bakılırsa eğer, yerel medyanın, yaygın medya ile aynı işlevleri taşıdığı ancak, uygulamaların daha mikro düzeyde olması nedeniyle sonuçların etkililiğinin daha fazla olduğu görülebilir.

 

Yerel medya kendi yörelerine yönelik haber ve bilgi aktarmaktadır. Yerelde yöneticilerin yaptıkları çalışmalar ile halkın beklenti, şikayet ve taleplerini kamuoyuna çeşitli yönleriyle aktararak adeta yerel yöneticiler ve yerel halk arasında bir köprü görevi görmektedir.

 

Biz, Büyük Birlik Partisi olarak; Müreffeh bir Türkiye arzusunu vicahiye çevirmeye çalışan bir misyon ve dava hareketiyiz. Basının günümüzde ki önemini dikkatinden çıkarmayan 'kalkınan bir ülkeyi-ufku açık bir ülkeyi oluşturmak için yola çıkan bir hareketin neferi olarak' sizlerin çalışmalarını biraz önce 'sizden bir dil olarak, sizden birisi olarak' anlatmaya çalıştım.” dedi.

 

Medya Konseyi Derneği Başkanı ve diğer gazetecilerin ‘basının’ problemlerini dile getirmeleri ve Genel Başkanımız Mustafa Destici’ye ‘sorunlarına’ ilişkin ‘dosya vermelerinin’ ardından ‘özel mülakatlar yapıldı.

 

Proğram daha sonra toplu çekilen fotoğrafla son buldu.FOTO GALERİ


GENEL MERKEZ
HABER BÜLTENİ