Büyük Birlik Partisi

GENEL MERKEZ GÜNDEMİ

2017-04-25 15:13:49

‘Önceliğimiz kadın adaylar’

Büyük Birlik Partisi Antalya İl Başkanı Ramazan Doğan, milletvekilliği adaylığı konusunda kadınlara öncelik vereceklerini söyleyerek, “Kadının belli bir noktada ve temsil heyetlerinde bulunması lazım” dedi.
‘Önceliğimiz kadın adaylar’
Büyük Birlik Partisi Antalya İl Başkanı Ramazan Doğan, milletvekilliği adaylığı konusunda kadınlara öncelik vereceklerini söyleyerek, “Kadının belli bir noktada ve temsil heyetlerinde bulunması lazım” dedi.

 

 

Büyük Birlik Partisi Antalya İl Başkanı Ramazan Doğan, 7 Haziran’da gerçekleşecek olan genel seçim hakkında açıklamalarda bulundu. Antalya’da büyük bir heyecanla seçime hazırlandıklarını dile getiren Doğan, milletvekili adaylarıyla birlikte alanlara çıkacaklarını söyledi. Başkan Doğan, “Her seçim öncesi bütün partiler iktidar olmak ister. Bizim de amacımız iktidar olmaktır. İnşallah bu seçimlerin de bir milat olacağını ümit ediyoruz. Çünkü artık halkın muktedir iktidarı denen bir olay var. Bunu yıllardır Muhsin Yazıcıoğlu dile getirirdi. Bizim de tek arzuladığımız iktidar da aslında budur. Halkın muktedir iktidarı derken şunu kastediyoruz; gücünü halktan, desteğini haktan alarak iktidar olma yolunda çaba gösteriyoruz” diye konuştu.

‘Anayasanın oynanmadık yeri kalmadı’

Antalya’nın Türkiye’nin büyükşehirlerinden biri olduğunu belirten Doğan, seçime iyi bir şekilde hazırlanarak milletvekili adaylarıyla birlikte mecliste yerlerini almayı arzu ettiklerini kaydetti. Partilerinin tek bir intibası olduğunu onun da yüzde 10 barajı olduğunu ifade eden Doğan, “Bu yüzde 10 barajı olmasa emin olun şu anda Ak Partililerin bile yüzde 20’si ikinci partinin Büyük Birlik Partisi olduğunu söylüyor. Hatta bizzat kendilerinin yaptığı anket araştırmaları da ortadadır” şeklinde konuştu.  Yüzde 10 seçim barajının düşürülmesi için ilk bireysel başvuruyu Büyük Birlik Partisi’nin yaptığını belirten Doğan, yasa çıkmış olsaydı seçimden dolayı bir yıllık süre gerçekleştiğinden dolayı yetişmeyeceğini veya ona benzer bir benzetmeyle kabul görmediğini söyledi. Doğan “Şimdi anayasanın birçok maddelerini değiştirdiler. Oynanmadık yeri kalmadı; ama işine gelmeyen şeyi ‘bunu biz mi getirdik’ diyorlar. Mevcut iktidar da, daha öncekiler de söyledi. Bunlardan en önemlisi siyasi partiler yasasıdır. Anayasada diyor ki; her parti aldığı oy oranına göre devletten yardım alır; ama buna bir baraj koydular, önce yüzde 3’e çektiler. Yüzde 3’e ulaşan partiler, devlet yardımı alacaklar. Siyasi partiler yasasını da, diğer yasaları da siz getirmediniz; ama işinize geldiği tarafları değiştirip, işinize geldiği gibi kullanmaya çalışıyorsun. O zaman burada bir tutarsızlık var” diye konuştu. 

‘Sürpriz parti BBP olacak’

İktidar partisinin barajın kalktığı sürece Büyük Birlik Partisi’nin meclise gireceğini söylediğini ifade eden Başkan Doğan, “Büyük Birlik Partisi’nin gelmesi bunları rahatsız ediyor. Rahatsızlığı da rahmetli Genel Başkanımız şehit olduğu zaman, Deniz Baykal ‘meclis kaskosunu kaybetti’ demişti. Demek ki Büyük Birlik Partisi’ni meclisin kaskosu olarak görüyordu. Korkuları da bundan yana. Büyük Birlik Partisi sadece Türkiye’ye değil, Türk İslam ülküsüne inanmış, Türk İslam devletlerinin hepsinin kaskosu ve sigortasıdır. Bundan korkuyorlar diye tahmin ediyoruz” dedi. Milletvekilliği aday adaylığı başvurularının başladığını söyleyen Doğan, şu ana kadar 30 başvuru olduğunu kendisinin de milletvekili aday adayı olduğunu kaydetti. Genel merkezin ille yapmış olduğu istişarenin sonucunda iyi adaylarla çıkacaklarının altını çizen Doğan, “İnşallah bu dönemin sürpriz partisi Büyük Birlik Partisi olacaktır. Milletvekilliği adaylığı konusunda kadınlara öncelik veriyoruz. Kadınlardan adaylık başvurusuyla ilgili hiçbir ücret alınmıyor. Geçtiğimiz gün hunharca katledilen Özgecan kardeşimize de Allahtan rahmet diliyoruz. Cezalar caydırıcı olmadığı müddetçe bu olaylar sürekli devam edecek. Kadını bir meta olarak değil,  insan olarak görmeliyiz. Zaten kadına en büyük değeri dinimiz vermiştir. Bunu inkar etmek mümkün değil. Bizde kadının belli bir noktada olması, belli temsil heyetlerinde bulunması lazım. Kadına seçme ve seçilme hakkı 1934’lerde verilmiş; ama maalesef kadınlar siyasette çok aktif değil. Böyle olunca da erkek egomanyasının olduğu bir toplum haline geldik. Bunu yıkmaya çalışıyoruz ve bunu yıkacak olan da inşallah Büyük Birlik Partisi olacaktır. Önceliğimiz kadın adaylar diye yola çıktık” şeklinde konuştu.  

‘Önerimiz, tercihli sistem’

Şu ana kadar herhangi bir parti ile ittifakın söz konusu olmadığını dile getiren Başkan Doğan, toplum nezdinde kendileriyle aynı değerlere inandıkları partinin olduğunu fakat Büyük Birlik Partisi olarak kendi isimleriyle seçime girmeye çalıştıklarını vurguladı. Doğan, “Tabi ki bu genel merkezin takdiridir. Son ana kadar ne olur, bilemiyoruz. İttifaklar genel merkezler nezdinde yapılır ve o yönde hareket edilir. Bunu yaparken de en büyük istişareyi Büyük Birlik Partisi yaptı” diye konuştu. Ön seçim yapılmasını arzu ettiklerini belirten Doğan, bu konuda Büyük Birlik Partisi’nin bir önerisi olduğunu,  o önerinin de tercihli sistem olduğunu kaydetti. Doğan, “Tercihli sistem olursa genel başkanların bir etkisi kalmayacak. Mesela, A partisinden aday oldunuz; ama A partisinin başkanı sizi atarsa, siz onun vekili oluyorsunuz, halkın vekili değil. Bu doğrudan demokrasi olmaz; ama eğer adayları ön seçimle belirleyip, tercihli bir sisteme de koyarsanız, halk kimi istiyorsa, o milletvekilleri meclise girsin” açıklamalarında bulundu.

‘ ‘Antalya’ya İyi Gelecek’ sloganı BBP’ye aittir’

Büyük Birlik Partisi’nin kurulduğu günden bugüne kadar milli mutabakat metni ile her bölgeye ve her yöreye ait projelerle çıktığını belirten Doğan, en büyük projeleri Büyük Birlik Partisi’nin ürettiğini söyledi. Doğan, “Antalya için ne gerekiyorsa, bütün adaylarımız projelerini ortaya koyacaktır. Antalya basite alınacak bir şehir değil, turizmin başkentidir. Her seçilenin de Antalya’ya özgü bir projeyle çıkması lazım” dedi. Geçtiğimiz yerel seçimlerde büyükşehir belediye başkan adayı için ‘İyi Gelecek’ sloganları olduğunu, AKP’nin kendilerinden izin alınmadan veya bir teşekkür dahi etmeden kullandıklarını öne süren Doğan, “Gerekiyorsa bununla ilgili önümüzdeki günlerde yasal yollara da başvuracağız. ‘Antalya’ya İyi Gelecek’ reklamı Büyük Birlik Partisi’ aittir” şeklinde konuştu. Genel seçimlerin seviyeli bir yarış olmasını isteyen Doğan, sözlerine şöyle devam etti: “Halk kimi isterse, o olur. Neticede hepimiz insanız ve yüz yüze bakıyoruz. Türkiye’de artık siyaset alt seviyelere indi. Olmadık hakaretler ve neredeyse küfür derecesine varan boyutlara erişti. Bunların olması hoş bir şey değil. 2015 seçimlerinin ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum”FOTO GALERİ


GENEL MERKEZ
HABER BÜLTENİ