Büyük Birlik Partisi

GENEL MERKEZ GÜNDEMİ

2017-09-08 16:01:07

YELİS; "UYUM YASALARININ ÇIKARILACAĞI VE KAPSAMLI BİR SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ İÇİNDE OLDUĞUMUZ GÜNLERDEYİZ"

Partimizin Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Yelis yaptığı açıklamada gündemdeki konuları değerlendirdi.

Yelis; " Cumhurbaşkanlığı hükümet etme sistemi ile ilgili, uyum yasalarının çıkarılacağı  ve kapsamlı bir sistem değişikliği içinde olduğumuz günlerdeyiz." dedi.
Ekim ayında mecliste uyum yasaları görüşülmeye başlayacağını ve çok kısa bir sürede yasallaşmasının kamuoyunun beklediğini ifade eden Ahmet Yelis; "16 Nisanda kabul edilmiş olan yeni anayasa ve özellikle Cumhurbaşkanlığı hükümet etme sisteminin vücut bulması uyum yasaları ile olacaktır. Eylül ayına girdiğimiz bu günlerde ne iktidar, nede muhalefet partileri uyum yasaları ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmektedir. Bu kadar hayati bir konuda medyanın, siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının tanıtım ve tartışma çabası içerisinde olmaması, demokrasimiz ve siyasetimizin geleceği açısından endişe vericidir." diye konuştu.


SEÇİM SİSTEMİ VE SİYASİ PARTİLER YASASI DEMOKRATİK HALE GETİRİLMELİDİR.
BBP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Yelis daha sonra şunları kaydetti:

"Öncelikle; Siyasi partiler yasasında yapılacak değişiklikle, lider sultalarının önüne geçilmeli ve parti içi demokrasi güçlendirilmelidir.

İkinci olarak, seçim sistemi değiştirilerek, adil bir seçim kanunu yapılmalıdır. Milli iradenin tamamının meclise yansıması sağlanmalı, seçim barajı kaldırılmalıdır. Seçim bölgelerinde daraltma yapılmalı, milletvekilleri; lidere mahkum halden çıkarılıp, gücünü seçmenden alır hale getirilmelidir. Aday tespitlerinde, merkez yoklaması kaldırılarak ön seçim yapma şartı getirilmelidir.

YENİ ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İLE TOPLUMSAL VE SİYASİ UZLAŞMA ŞANSI VAR.
En az, %50 artı 1 ile hükümet etmenin gerçekleşecek olması, siyaseti diyalog kurmaya, hoşgörülü olmaya, taviz vermeye zorlayacak; seçim öncesi koalisyonlar oluşacaktır.

Her başkan adayı diğer platformdan oy alabilmek için söylem ve kadrolarını ona göre oluşturmak zorunda kalacaktır.Daha önce bir araya gelemeyen kesimler %50 + 1’i bulabilmek için, bir araya gelme, güç birliği yapma mecburiyetinde kalacaktır.


“TARAFSIZLIK” İLE İLGİLİ ÇIKARILACAK MADDELER ÖNEMLİDİR.

Hukuk sistemine getirilen “tarafsızlık” ilkesinin, uyum yasalarında, uygulama maddeleri açık ve net yazılarak “bağımsızlık” ilkesi ile birlikte; Hukuk sisteminin “bağımsız” ve “tarafsız” hale gelmesi sağlanmalıdır. Kurumsal açıdan yargının, yürütmeden bağımsızlığı sağlanmalıdır. Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı demokratik hukuk devletinin temel taşıdır."FOTO GALERİ


GENEL MERKEZ
HABER BÜLTENİ