18.09.2018 13:23

“AHİLİK EN ÇOK MÜSLÜMAN TÜRK MİLLETİNE YAKIŞIYOR”

Genel Başkanımız Mustafa Destici, Ahiliğin en çok Müslüman Türk Milletine yakıştığını söyledi.
Ankara Esnaf Odaları öncülüğünde düzenlenen Ahilik Haftası programına katılan Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Hak ile sabır dileyip, bize gelen bizdendir. Akıl ve ahlak ile çalışıp, bizi geçen bizdendir.” demiştir Ahi Evran. Helal ile haramın, iyi ahlak ile hilenin ayrımını “ahilik kültürüyle” yüzlerce, binlerce esnafa, sanatkâra öğretmiştir.” Dedi.
Destici, “Bizim kültürümüzde helal kazanç berekettir, bolluktur. Esnaf kapıları besmeleyle açar. Tartısını doğru ayarlar. Evlatlarının rızkı için, çalışır, çabalar. Alın teriyle kazanır. Çocuklarının kursağından haram lokma geçirmez. Rızkı veren Allah’tır, der. Kimsenin malına göz dikmez. Haksız kazanca el uzatmaz.” İfadelerini kullandı.
Ahilik kültürünün bugün hala geçerliliğini koruyan, Türk kültürüne özgü bir oluşum olduğunu vurgulayan Genel Başkanımız Mustafa Destici, “İster dünya, ister yaşadığımız çağ, ne kadar değişirse değişsin; Türk İslam kültüründeki ahiliğin bu bağlılık zinciri değişmemiştir ve değişmeyecektir. Bakın bugün Türkiye, sadece komşu esnafına değil, tüm komşu devletlere de sofrasını, kapısını açık tutmuştur. Türk milleti kültür olarak, inanç olarak ahiliği sonsuza dek yaşatabilecek tek millettir. Çünkü ahilik, dünya ve ahiret dengesini sağlayan, Müslüman Türk ahlakının bir uzantısıdır. Bu sebeple ahilik, en çok Türk Müslüman milletine yakışır. Ahiliği en güzel Türk milleti taşır.” Diye konuştu.
Genel Başkanımız Mustafa Destici açıklamasını şöyle sürdürdü: “Ahilik her inancını, her oluşumunu törenlerle anlatan bir kültür. Mesela ahiliğe girişte hepinizin bildiği gibi “peştamal kuşanma” töreni var. Bu tören örfün, âdetin, uyulacak kuralların resmen bir özetidir. İçinde mesajlar taşır. Hırs kapısını bağla, kanaat kapısını aç, Yalanı bağla, doğruluk kapısını aç, cimliriliği bağla, cömertlik kapısını aç vb. mesajlar verir. Çıraklıktan ustalığa geçen bu mesajları almakla, uymakla yükümlüdür.
Bu törende ustadan icazet alınır ve peştamal bağlanacak çırağın likayat sahibi olduğu, emanetin ehline verildiği anlatılmak istenir.”
Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Bu dünya da hepimizin duası “kul hakkıyla” ahirete göçüp gitmemektir. Biliriz ki Allah katında “kul hakkınının” affı yoktur.
Bakınız son günlerde “ekonomik darbeyle” ülkemizde iç ve dış karışıklığa sebep olmak istediler. El birliğiyle buna müsaade etmeyeceğiz. Tehlike hala geçmiş sayılmaz.
Düşmanlar hata yapmamız için el ovuşturarak bekliyorlar. Burada büyük görevlerden biri de esnaf ve sanatkâr kardeşlerimize düşüyor.
Ahilik kültürü burada devreye giriyor. Fırsatçılara göz açtırmayalım. Yerli malının değersizleştirilmesine izin vermeyelim. Etiket savaşlarıyla halkımızı mağdur etmek isteyen, haksız kazanca göz dikenlere karşı dikkatli olalım. Bunu Allah’ın izniyle, el birliğiyle, güç birliğiyle aşacağız. Bizim inançlarımızın temeli sağlamdır, öyle esen yelden etkilenmez, kopan fırtına da sırt sırta verip birlik olur.
Esnaf kazanırsa ülke kazanır, sanatkâr üretirse ülke gelişir. Bu düsturla, bu inançla çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz.
Bununla ilgili bir kıssa paylaşmak istiyorum. Bir gün Fatih Sultan Mehmet, tebdili kıyafetle çarşıyı dolaşır. Alışveriş yaptığı dükkândan bir ikinci malı almak ister.
Fakat esnaf " ben siftahımı yaptım, rızkımı kazandım, ama komşu esnaf siftah yapmamıştır, varın o ihtiyacınızı ondan alın" der. Fatih Sultan Mehmet, yine aynı muamele ile çıktığı son dükkândan sonra ellerini Allah’a açıp, şükreder. Yanındakilere
“böylesine tok gözlü ve kanaatkâr halkın karşısında hiçbir düşmanın duramayacağını” söyleyerek, "tebam birbirine bu kadar bağlı ve dürüst oldukça milletimin sırtı yere gelmez, ben bu insanlarla değil İstanbul’u dünyayı fethederim” der.
Genel Başkanımız Mustafa Destici konuşmasını şöyle tamamladı: “Ülkemizin kalkınması için yıllardır alınteriyle çalışan, tüm esnaf ve sanatkâr kardeşlerimize bugün burada bir kez daha canı gönülden teşekkür etmek istiyorum.
Ahilik kültürüyle onurlu bir yaşam şeklinin gelecek nesillere aktarılmasını temenni ediyor,
Esnaf ve sanatkârlara, bereketli ve helal kazanç kapıları dileyerek, ahilik haftasını kutluyor, saygılar sunuyorum.”
Konuşmaların ardından Genel Başkanımız Mustafa Destici ve beraberindekiler Vatandaşlara Pilav ikramında bulundular.

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN