11.07.2020 12:09

AVRUPA’NIN 20.YÜZYILDA YAŞADIĞI EN KARANLIK GÜNLERDEN BİRİ SREBRENİTSA SOYKIRIMIDIR

​ Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Avrupa’nın 20. yüzyılda yaşadığı en karanlık günlerden biri Srebrenitsa Soykırımıdır.” Dedi.

Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Avrupa’nın 20. yüzyılda yaşadığı en karanlık günlerden biri Srebrenitsa Soykırımıdır.” Dedi.

  Srebrenitsa Soykırımı’nın üzerinden 25 yıl geçtiğini ifade eden  Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Srebrenitsa’da yaşananlar, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra, Avrupa'da gerçekleşmiş en büyük toplu cinayet ve Avrupa'da, yine 2. Dünya Savaşı'ndan sonra hukuksal olarak ilk kez belgelenmiş “soykırım” olması açısından büyük önem taşıyor.” İfadelerini kullandı.

“11 Temmuz 1995’te, şu ana kadar tespit edilebilmiş, 8.372 Müslüman Boşnak kardeşimiz katledildi.” Diyen Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Bedenleri, kimliklerinin tespit edilememesi için, parçalanarak yine şu ana kadar tespit edilebilen 64 farklı toplu mezara gömüldü. Bugün bile, soykırımdan 25 yıl geçmiş olmasına rağmen, ancak 6.500 kadarının kimlikleri tespit edilebilmiş durumda ve hala yeni toplu mezarlara rastlanabiliyor.” Diye konuştu.

Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Soykırımın, Birleşmiş Milletler’in 1993’te, Boşnaklar için “Güvenli Bölge” ilan ettiği Srebrenitsa’da meydana gelmesi; Boşnaklar’ın Sırplara, Hollandalı askerlerin denetimindeki Birleşmiş Milletler Barış Gücü tarafından teslim edilmesi; BM Barış Gücü tarafından toplanan Boşnaklar’a ait silahların, ısrarla geri verilmeleri talep edilmesine rağmen, talepleri reddedilerek verilmemesi ve Boşnak kardeşlerimizin, 400 Hollandalı askerden oluşan BM Barış Gücü tarafından, Birleşmiş Milletler’in “Güvenli Bölge” olarak ilan ettiği Srebrenitsa’dan çekilerek Sırplara öldürülmek üzere teslim edilmesi; Birleşmiş Milletler’in ve Avrupa’nın, “ayıpları” “suç ortaklıkları” ve “insanlık suçları” olarak da ayrıca tarihe geçti.” Şeklinde konuştu.

Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Bize her gün “utanmazca” insan hakları dersleri vermeye kalkan Birleşmiş Milletler ve Avrupa’nın, o gün de bugün de; Avrupa’da, hatta Anadolu’da, Müslümanların varlıklarını bir “sorun” olarak görmeleri; Avrupa’nın ortasında dahi insanların, Müslümanların, topluluklar halinde öldürülmelerine zemin hazırlamaları, soykırıma sessiz kalmaları ve katliamları görmezden gelmeleri, bugün tüm dünyada yaşanan savaşların, katliamların, ölümlerin; hayatlarından, yurtlarından, ailelerinden, geleceklerinden, umutlarından olan insanların yaşadıklarının sebepleriyle ilgili önemli bir ip ucu olarak karşımızda duruyor. Bu bakış açısı; bu düşmanlık, bu sömürge zihniyeti, bu “ahlak”, “vicdan”, “insanlık” ölçüsü değişmeden, anlaşılıyor ki Batı Cephesi’nden hiçbir şey değişmeyecek.”

Genel Başkanımız Mustafa Destici açıklamasını şöyle tamamladı: “ Dünyayı ve insanlığı ancak, Müslümanların, Türklerin, iyilerin, dayanışmasının ve ele ele vermelerinin koruyabileceğini, her gün, birbirinden kanlı derslerle, yeniden görüyor, görmek mecburiyetinde kalıyoruz. Avrupa’nın 20. yüzyılda yaşadığı en karanlık günlerden biri olan Srebrenitsa Soykırımı’nın 25. yılında, acılarını her an yüreklerimizde taşıdığımızı ifade ederek, katledilen kardeşlerimizi, saygıyla ve rahmetle anıyorum. Bu vesileyle, 2003 yılında kaybettiğimiz, Bosnalı kardeşlerimizin var olma ve bağımsızlık mücadelesinin bilge lideri, bağımsız Bosna-Hersek’in ilk cumhurbaşkanı, örnek insan, örnek Müslüman, örnek lider, Aliya İzzetbegoviç’i de rahmetle, milletle yad ediyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.”

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN