31.03.2021 12:10

AYM’NİN SÖZDE MİLLETVEKİLİ HDP’Lİ GERGERLİOĞLU’NUN BAŞVURUSUNU REDDETMESİYLE DE MECLİSTEKİ PKK ŞOV’UN BİR AYAĞI SONLANDIRILMIŞ OLDU

Genel Başkanımız Mustafa Destici, “AYM'nin sözde milletvekili HDP'li Gergerlioğlu'nun başvurusunu reddetmesiyle de meclisteki pkk şov'un bir ayağı sonlandırılmış oldu.” Dedi.

Kıymetli basın mensupları, değerli Vatandaşlarım.

Açıklamamın başında bundan 6 yıl önce aşırı sol, küresel emperyalizmin taşeronu DHKP-C'li teröristlerce kahpece şehit edilen savcımız Mehmet Selim Kiraz'ı rahmetle anıyor, ailesi başta olmak üzere yargı camiamıza başsağlığı diliyorum.

Değerli kardeşlerim.

Siyasete dair tartışmaların yoğunlaştığı bir süreçten geçiyoruz.

Buna rağmen gündemin ilk sırasında pandemi var.

Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de koronavirüs hayatın her alanını etkiliyor.

Vaka ve ölüm sayılarında tedirgin edici bir artış var. Pek çok ilimiz çok yüksek riskli “kırmızı” kategoride yer alıyor.

Tekraren hastalarımıza şifa, kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum.

Hastalıkla mücadelede aşı en önemli mücadele yolu olarak öne çıkıyor.

Tüm dünyada, doğal bir sonuç olarak aşıya, üretiminin çok üzerinde bir talep var. Daha önce pek çok kez, aşıyla, özelikle aşının ülkemizde üretilmesinin önemiyle ilgili kanaatlerimizi kamuoyuyla paylaşmıştık.

Bu noktada, “yerli aşı”yla ilgili hükümetin teşviklerini ve üretim çalışmaları yürütenlerin aldıkları umut verici mesafeyi dikkatle ve takdirle izlediğimizi; içinden geçtiğimiz zor günlerden, ancak kurallara titizlikle uyup birlikte hareket ederek çıkabileceğimizi hassaten belirtmek istiyorum.

Kıymetli Vatandaşlarım;

Bilindiği gibi, son Bakanlar Kurulu toplantısının ardından, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından, Kısa Çalışma Ödeneğinin Mart sonuna kadar uzatıldığı açıklandı. TOBB, TİSK ve TESK başta olmak üzere, sürenin Mayıs sonuna kadar uzatılmasıyla ilgili, haklı olarak her kesimden yoğun ve ısrarlı talepler var.  Önümüzdeki Ramazan ayı ve Ramazan Bayramını da dikkate alarak, esnafımız başta olmak üzere süreçten olumsuz etkilenen kesimlere destekler artırılarak devam etmeli ve kısa çalışma ödeneğinin de Mayıs sonuna kadar uzatılmasının gereğini ve önemini bu vesileyle ilgililere hatırlatmak istiyorum.

Kıymetli Vatandaşlarım;

Bugün, Anayasa Mahkemesi, HDP’nin kapatılmasına ilişkin davada ilk incelemesini yaparak, iddianamenin kabul edilip edilmeyeceğine karar verecek.

Biz HDP’nin ve devamı olduğu önceki yapıların, esas itibariyle “siyasi parti” olmadığını; bu ve benzeri örgütlenmelerin muhatabının siyaset değil mahkemeler olduğunu; dünyanın herhangi bir yerinde ve herhangi bir zamanda, “demokrasi” ve “şiddet” kelimelerinin yan yana getirilmesi dahi söz konusu değilken, bir terör örgütünün kontrol ettiği bir grubun Meclis’imizde yer almasının, faaliyetlerinin vergilerimizden karşılanmasının yanlışlığını, saçmalığını, taşıdığı riski; hukuki, siyasi ve vicdani mesnetleriyle defalarca dile getirdik.

Davanın açılmasıyla, “geç kalmış” ama “çok önemli” bir adım atıldığını düşünüyor, neticeye dair herhangi bir tereddüt duymuyor, gelişmeyi “terörle mücadele”nin önemli ve zaruri bir aşaması olarak gördüğümüzü tekraren belirtmek istiyorum.

Bugün AYM'nin sözde milletvekili HDP'li Gergerlioğlu'nun başvurusunu reddetmesiyle de meclisteki pkk şov'un bir ayağı sonlandırılmış oldu.

Aziz Milletim;

Bir diğer hususta;

Hafta başında basında,

Kültür ve Turizm Bakanlığımızın bir kısım aymaz bürokratlarının talebiyle taşra teşkilatında yaptığı bazı değişiklikler ve bu değişiklikler çerçevesinde, bazı koroların isimlerinden “Türk” kelimesinin çıkarılması haberleri yer aldı.

Öncelikle; Kültürümüze ait unsurlardan “Türk” kelimesinin silinmesi,  o unsurların Türk Milletine ait olduğu gerçeğini değiştirmez.

Bilinmelidir ki; Bu tip tasarruflar, devlete, millete ve milli kimliğimize değil, aksine bu tip kararlarda imzası olanlara zarar verir. Geçmişte hep böyle olmuştur.

Hatırlatmak isterim: Bu tip girişimler, ayrıca hiçbir zaman kalıcı da olmamıştır. Yine, bu tip girişimlerde bulunanlar da devlette, siyasette, milletimizin gönlünde ve hafızasında da hiçbir zaman kalıcı olamamışlardır. İşin başında bu tuhaf ve vahim hatadan en kısa sürede dönüleceğini ümit ediyorum.

Necip Türk Milleti;

Irak Türkmen Cephesi’nde, uzun yıllardır hem Türkmen gardaşlarımızın birliğinin tesisi, hem Irak merkezi hükümeti nezdinde hak ve menfaatlerin artırılarak korunması hem de Türkmeneli bölgesinde Türk varlığının güçlü bir şekilde muhafazası noktasında başarılı bir şekilde görevini yürüten ITC Başkanı kardeşimiz, dostumuz Erşat Salihi, bu bir bayrak yarışıdır erdemliliği ile görevini Hasan Turan’a devretmiştir. Öncelikle bugüne kadar ki mücadelesi ve üstün hizmetleri için kendisine şükranlarımızı sunuyoruz. Bundan sonra da ITC içerinde Türkmeneli ve Türklük davasına hizmete devam edeceğini açıklaması asaletinin tezahürü olmuştur.

Kararın, Irak Türkleri'nin haklı mücadelesine, Türk Milletine ve Irak Türkmenlerinin her iki kahraman evladına hayırlar getirmesini diliyor, 30.yılında Altunköprü şehitlerimizi rahmetle yâd ederek, Irak Türklüğü'nü ve kadim yurdumuz Türkmeneli'ni saygıyla selamlıyorum.

Son olarak;

31 Mart - 3 Nisan 1918 tarihleri arasında Azerbaycan'da Bolşeviklerin desteği ile Ermeniler tarafından gerçekleştirilen katliamlarda şehit olan kardeşlerimizi bir kere daha rahmetle anıyorum.

Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusunun Bakü'ye girişi ile katliamlar durdurulmuş ve Azerbaycan, soykırımcı katil Ermenilerden temizlenmiştir.

Yaşanan bu acı ve kanlı soykırımdan ötürü 1998 yılından beri 31 Mart "Azerbaycan Soykırım Günü" olarak anılmaktadır.

Azerbaycan'ın acısı acımız,  sevinci sevincimizdir.

Kürt,Türkmen, Boşnak, Arnavut, Çerkes, Alevi,Sünni; Müslüman Türk Milleti'nin herbir ferdine sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler dilerim.

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN