02.10.2020 12:13

AZERBAYCAN KAZANACAK, İNSANLIK KAZANACAK

Büyük Birlik partimizin Genel Başkanı Mustafa Destici, Azerbaycan halkının işgal altındaki vatan topraklarını işgalden azad etmek için savaştığını belirterek, "Azerbaycan kazanacak, insanlık kazanacak. Biz de kardeşlik hukuku neyi gerektiriyorsa, sonuna kadar onu yapacağız" dedi.

Partimizin genel merkez binamızda düzenlediği basın toplantısı Azerbaycan Marşı ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başladı.

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Genel Başkanımız Destici, koronavirüs ile mücadele de maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulması gerektiğini hatırlattı. 

Destici, Sevr rüyaları gören Ermenistan'ın Orta Anadolu'dan Hazar kıyılarına uzanan boş bir "toprak hayali"nin olduğunu söyledi. 

Genel Başkanımız Mustafa Destici, Azerbaycan halkının vatanlarını korumak, işgal altındaki vatan topraklarını işgalden azad etmek için savaştığını belirterek, "Kardeşlerimiz haklılar ve Allah'ın izniyle kazanacaklar. Buna yürekten inanıyorum. Karşı karşıya olduğumuz durum nüfusu 3 milyonu dahi bulmayan Ermenistan'ın Orta Anadolu'dan Hazar kıyılarına uzanan boş bir toprak hayali ve Kafkasları ardından dünya barışını tehdit eden çılgınlığından başka bir şey değildir. Karşı karşıya olduğumuz şey, sivillere yönelik katliam ve cinayetleri devlet politikası haline getirmiş bir terör devletidir. Ermenistan bir terör devletidir. Faşist, saldırgan bir terör devletidir. Ermenistan adı telaffuz edildiğinde akıllara gelen ise eskilerin, 'Allah düşmanın da mertini nasip etsin' sözüdür. Ermeni çeteleri ya da terörist saldırgan, işgalci Ermeni güçleri tarafından hem Anadolu topraklarında hem Azerbaycan topraklarında şehit edilen tüm şehitlerimizi ister asker ister sivil olsun hepsini rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun, mekanları cennet olsun. Emin olsunlar, hem işgal altındaki vatan toprakları kurtarılacak hem de onların kanları yerde kalmayacak" dedi.

Ermenistan'ın sivillere yönelik katliam ve cinayetleri, devlet politikası haline getirdiğini ifade eden Genel Başkanımız Destici, "Azerbaycan yerden göğe haklı ve Azerbaycan'ın haklılığının bizim kardeş olmamızla hiçbir ilgisi yok. Azerbaycan ve Ermenistan arasında bir ihtilaf yok. Azerbaycan topraklarının önemli bir kısmının, bütün uluslararası kuralara aykırı bir şekilde Ermenistan tarafından işgali var. Ermenistan, Karabağ'ın da içinde olduğu Azerbaycan'a ait topraklarını işgal etmiştir ve saldırılarına devam etmektedir." dedi.

Dünya üzerinde hiç kimsenin Azerbaycan'a "haksız" diyemediğini vurgulayan Genel Başkanımız Destici, şöyle devam etti:

"Ancak dünya üzerinde her ülkenin iç işlerine karışma hakkını kendinde görenler, bu cinayetleri ve haksızlığı düzeltmekten kaçmak için 'diplomasi' paravanının arkasına saklanıyorlar. Konuyu sürüncemede bırakıp, mevcut durumun kalıcı hale gelmesini sağlamaya çalışıyorlar. Elbette tüm problemler diplomasiyle çözülecek. Ancak önce işgal edilen topraklar, Ermeni işgalcilerden temizlenecek, sonrasında masaya oturulacak. İşgal edilen topraklar geri alınmadan müzakere masasına oturmak, hatta müzakere kelimesini telaffuz etmenin anlamı da faydası da yoktur. Savaş meraklısı değiliz. Ancak, barış çağrısı yapanlar, bu kez çağrılarını Azerbaycan'a ait toprakların geri alınmasından sonrasına erteleyecekler."

'KARDEŞLİK HUKUKU NEYİ GEREKTİRİYORSA ONU YAPACAĞIZ' 

Büyük Birlik camiası olarak Azerbaycan'ın tezlerini sonuna kadar destekleneceğini belirten Genel Başkanımız, "Bugün Azerbaycan'a ait toprakların işgalini görmezden gelenler, dün kendi topraklarında aynı terör devletinin maşaları tarafından Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin diplomatlarının alçakça katledilmesini de görmezden geliyorlardı. Bakın bugün de 300 PKK militanının Ermenistan devletinin bilgisi ve talebiyle Karabağ'a gittiğini biliyoruz. Esasen ASALA'nın yerini PKK almış, Ermenistan başından beri PKK'yı açıkça desteklemiştir." diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin vatandaşı olan Ermenilere karşı hiçbir söz ve tavırlarının olmadığını vurgulayan Destici, şunları kaydetti:

"Lakin sayıları 100 binden fazla olduğu kesin olan, kaçak yollarla Türkiye'ye girmiş ve kazandıkları paranın önemli bir kısmını faşist saldırgan terör devleti Ermenistan'a gönderen Ermeniler var. Bunları ne yapacağız? Elbette kulağından tutup Ermenistan'a göndermeliyiz. Türkiye, her zaman ve her şartta Azerbaycan'ın yanındadır."

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN