11.03.2020 14:42

BİZ BU MÜCADELE KARŞISINDA HEM TÜRKİYE HEM İNSANLIK OLARAK TEK BAŞINAYIZ

Büyük Birlik partimizin Genel Başkanı Mustafa Destici, dünyada yaşanan korona virüs salgınına ilişkin, "Biz bu mücadele karşısında hem Türkiye hem insanlık olarak tek başınayız. Vatandaş olarak elimizden gelen bütün gayreti göstermeliyiz. Herkes kendi kendinin koruyucusu olmak zorunda" dedi.

Genel Başkanımız Mustafa Destici, Parti Genel Merkezi'mizde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Konuşmasının başında İdlib'te şehit olan Mehmetçikleri hatırlatan Genel Başkanımız Destici, tüm şehitlere Allah'tan rahmet diledi.
Dün TBMM'de gerçekleştirdikleri toplantıda korona virüsünün her an Türkiye'de görülebileceğini ifade ettiğini kaydeden Genel Başkanımız Destici, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın gece saatlerinde yaptığı açıklamaya değinerek, "Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, Türkiye'de bir vakanın görüldüğünü ve sonucun pozitif çıktığını açıkladı. Sayın Bakanımız öncülüğünde Bilim Kurulu üyelerimiz, korona virüsün yayılmaya başladığı günden bugüne büyük çalışmalar yürüttüler. Bu çalışmalarla bir nevi virüsün girişini engellemiş oldular. Türkiye hazırlıklı bir şekilde bunu karşıladı, bundan sonraki süreç daha önemli. Bu virüs hayvanlardan insana bulaşan bir virüs, artık insandan insana buluşmaya başladığı için bağışıklık sistemimizin baş etmesi gereken bir hastalık haline geldi" diye konuştu.

Yeni tip korona virüse karşı bakanlık ve uzmanlar tarafından yapılan uyarıları ve alınması gereken tedbirleri hatırlatan Genel Başkanımız Destici, "Özellikle yurt dışı seyahat yapan vatandaşlar 14 gün kuralına uymaları konusunda uyarıldı. Türkiye dün gece geç saatlere kadar büyük bir başarı yakalamıştı. 90 günlük sürede virüs ile tanışılmaması, bundan sonra vatandaşların daha bilinçli şekilde bunu karşılaması açısından önemli bir zaman kazanımıydı. Yayılması ne kadar engellenebilirse o kadar başarı sayılıyor. Biz bu mücadele karşısında hem Türkiye hem insanlık olarak tek başımayız. Vatandaş olarak elimizden gelen bütün gayreti göstermeliyiz. Herkes kendi kendinin koruyucusu olmak zorunda. Biz Türk milleti olarak aktif ve sosyal bir milletiz. Tokalaşmaya, öpüşmeye kıymet veren milletiz. İnsandan insana geçen bir virüs olduğu için bu alışkanlıklarımızı biraz ötelememiz gerekiyor. Bunu soğukluk olarak algılamamamız gerekiyor. Sadece tedbir olarak hepimizin sağlığı için bunu görmemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.

Genel Başkanımız Destici, bu problemin sağlık sorunundan çıkıp güvenlik soruna haline gelmemesi için bakanlık tarafından yapılan önerilere uyulması gerektiğini vurgulayarak, hijyen konusuna dikkat çekti. Dezenfektan ve maske gibi koruyuculuğu olan ürünlerin fiyatının bir anda birkaç katına çıktığını ifade eden Destici, "Devletin buna müsaade etmemesi lazım. Fırsatçılara asla müsaade edilmemeli ve fahiş fiyat artışına meydan verilmemelidir" dedi.

Dünyadaki petrol fiyatlarının 120 dolar civarından 30 dolar seviyesine geldiğini belirten Genel Başkanımız Destici, "Türkiye'de hızla yükselen akaryakıt fiyatı vardı. Dün gece itibarıyla bu hızlı düşüşten dolayı benzinde ve motorinde indirim geldi fakat bize göre bu yeterli değildir. Buradaki indirimin en az iki lira seviyesinde olması gerekiyor. Biz bu indirimi yetersiz buluyoruz ve düşüşe göre gerçekçi indirimin uygulanmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Türkiye için en büyük tehlikenin terör örgütü PKK ve onun uzantıları olduğunun altını çizen Genel Başkanımız Mustafa Destici, PKK terör örgütü için sol partilerin, derneklerin, vakıfların Türkiye karşıtlığı üzerine düzenlediği toplantılara bazı muhalefet partisi temsilcilerinin katıldığını ifade etti.

Genel Başkanımız Mustafa Destici, şunları kaydetti:"PKK terör örgütü ve Suriye'deki uzantıları PYD ve YPG, Türk devletine karşı açık bir savaş yürütüyor. Türkiye'deki bazı siyasi partiler bu durumu bile bile PKK ve uzantıları ile iş birliği yapmaktan bir türlü vazgeçmiyorlar. Geçtiğimiz cuma günü Berlin'de sol parti ve Rosa Luxemburg toplantısında kimler var? CHP'li Sezgin Tanrıkulu, HDP'li Mithat Sancar, HDP'li eski vekil Ertuğrul Kürkçü ve PKK'nın Suriye'deki üst düzey yetkililerinden İlham Ahmed aynı masada buluşuyorlar. O toplantıda PKK'nın Suriye sorumlusu olan kişi Türkiye'yi işgalci olarak nitelendiriyor. PKK'nın müzakerelere dahil edilmesini istiyor. Türkiye karşıtlığı üzerine düzenlenen bu toplantılara ana muhalefet partisi temsilcisinin katılmasının cevabını CHP yöneticilerinin vermesi lazım. Milletvekilinin PKK'lılarla aynı masada ne işi vardı? Bunu açıklaması lazım. Biz bunları TBMM'de de görüyoruz. CHP'nin bu toplantıya katılmasının cevabını vermesi lazım. Terörle sadece dağda mücadele olmaz, her alanda mücadele edeceğiz" açıklamasında bulundu

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN