03.01.2020 18:04

"ÇİN, UYGUR TÜRKLERİNE ASİMİLASYON UYGULUYOR,İNANÇLARINI YAŞAMALARINI ENGELLİYOR"

Büyük Birlik Partimizin Genel Başkanı Mustafa Destici, Çin'in Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yönelik politikalarla ilgili, "Uygur Türklerinin yaşadığı tüm bölgelerde asimilasyon devam ediyor. İnançlarını yaşamalarına müsaade edilmiyor." dedi.

Çeşitli programlara katılmak üzere Teşkilat Başkanımız Ali Keser ile Kayseri'de bulunan genel başkanımız Mustafa Destici, Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi ziyaretinde yaptığı konuşmada, 1949 yılından bu tarafa Doğu Türkistan'da işgalin ve Çin'in zulmünün devam ettiğini söyledi.

Genel Başkanımız Destici, Doğu Türkistan’da 35 milyon Uygur Türkü’ne Çin tarafından Türklüğünü ve Müslümanlığını unutması için soykırım uygulandığını belirtti.
Milyonlarca Uygur Türkünün Çin’in değişik bölgelerine götürülerek asimilasyona maruz bırakıldığını vurgulayan Genel Başkanımız Destici, "Birleşmiş Milletler ve uluslararası insan hakları kuruluşlarının raporları açık. Çin'de zulmün tüm yönleriyle devam ettiği acı bir gerçek. Kamplarda değil, Uygur Türklerinin yaşadığı tüm bölgelerde asimilasyon devam ediyor. İnançlarını yaşamalarına müsaade edilmiyor. Bunları yaşamak isteyenler de terörist ilan edilerek ölüme ya da hapse mahkum ediliyor." ifadelerini kullandı.

– "Çin ne pahasına olursa olsun buradan vazgeçmek istemiyor"
Büyük Birlik Partimizin Genel Başkanı Mustafa Destici, Çin’in, Doğu Türkistan bölgesinde ısrarla zulüm ve soykırım yapmadığını dile getirdiğini, bu söylemine rağmen o bölgelerde inceleme yapılmasına bile izin vermediğini aktardı.
"Çünkü o bölgede neyle karşılaşacağımızı onlar bizden daha iyi biliyor.
" diyen Genel Başkanımız Destici, Çin dışında yaşayan Uygur Türklerine de terörist iftirası atıldığının altını çizdi.
Destici, sosyal medya aracılığıyla bile o bölgede yaşayan insanlarla iletişime geçilemediğini belirtti.
Doğu Türkistan topraklarının çok değerli yeraltı zenginliğine sahip olduğunu belirten Genel Başkanımız Mustafa Destici, "Enerji kaynaklarının çok yüksek olduğu bir bölge. Çin, ne pahasına olursa olsun buradan vazgeçmek istemiyor. O yüzden her türlü zulmü burada gerçekleştiriyor." dedi.
Doğu Türkistan Milli Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk, ziyaretin anısına Destici’ye Doğu Türkistan bayrağı hediye etti.

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN