12.09.2019 10:37

“DARBELER, HUKUKUN, DEMOKRASİNİN, İNSAN HAKLARININ, TEMEL HAK VE HÜRRİYETLERİN ORTADAN KALDIRILMASIDIR”

​Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Darbeler, hukukun, demokrasinin, insan haklarının, temel hak ve hürriyetlerin, ortadan kaldırılmasıdır.” Dedi.


  12 Eylül askeri darbesinin yıl dönümü ile ilgili açıklama yapan Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Başta merhum liderimiz Muhsin Yazıcıoğlu olmak üzere binlerce gencimiz ihtilal mahkemelerinde çile çekmiş, işkence hanelerde işkence görmüş, Ülküdaşlarımız idam sehpalarında şehit edilmiş ve gözyaşları sel olmuştur. Demokrasi ve insani olan ne varsa katledilmiştir. Bu açıdan 12 Eylül 1980 darbesi ve müsebbipleri layık olduğu şekilde tarihin kara sayfaları arasında yerini almıştır. 12 Eylül mağdurlarını saygıyla selamlar, Ülkücü şehitlerimize Allah’tan rahmet dilerken, kanlı 12 Eylül darbecilerini, demokrasi ve milli irade düşmanlarını bir kere daha lanetliyorum.” İfadelerini kullandı.

“Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren, örtülü ya da açık, başarılı ya da başarısız, farklı kılık şekillerde çok sayıda darbeyle karşılaştık.” Diyen Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Tümünün ortak özelliği, dış güdümlü olmaları, tümünün ortak özelliği, neticeleri itibariyle bizi geriye götürmüş ve milletçe bize ağır bedeller ödetmiş olmalarıdır. 12 Eylül Darbesi, öncesi, darbe süreci ve sonuçları itibariyle, milletimizin, Kurtuluş Savaşı’yla bağımsızlığımızı kazandığımız işgal yılları sonrası, yaşadığımız en büyük felaket ve en ağır bedel ödediğimiz hadisedir.” Şeklinde konuştu.

 Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Şartların oluşturulduğu” öncesi, ihtilal süreci ve sonrasında binlerce insanımız hayatını kaybetti. Yüzbinlerce insan yaralandı, sakat kaldı, öğrenimlerini, mesleklerini, işlerini, ailelerini, vatanlarını, özgürlüklerini kaybettiler.  İnsanlar, istatistiklere baktıklarında, çoğu zaman, gördükleri rakamların hayattaki karşılıklarını, etkilerini, sebep olduklarını algılayamayabilirler. 1980 Darbesi’ne ait istatistikler bazılarına, kâğıtların, ekranların üzerindeki rakamlardan ibaret görünebilir ama hayatları mahvedilen yüzbinlerce insan ve onların yakınları için, 12 Eylül 1980 tarihi rakamlardan çok daha fazla şey ifade ediyor.” Diye konuştu.

  Genel Başkanımız Mustafa Destici açıklamasını şöyle tamamladı: “Milletçe, bu korkunç hadiseyi niye yaşadık?

Sebeplerini, ancak sonuçlarıyla birlikte değerlendirebiliriz:

12 Eylül Darbesi’yle, küresel emperyalizmin kendi menfaatlerine göre dizayn ettiği, içeride ve dışarıda kendi iradesiyle hareket edemeyen, bütünüyle dışarıya bağımlı, ABD’nin uydusu bir ülke haline getirilmeye çalışıldık.

O süreçte Türkiye’yi yönetenler, Yunanistan’ın NATO’ya alınması örneğinde olduğu gibi, tüm uluslararası anlaşmalar ABD’nin talimatları ve menfaatleri doğrultusunda imzaladılar.

Önceki yıllarda kenevir ve haşhaş, sonrasında şeker pancarı üretimine getirilen kısıtlamalarda olduğu gibi, tarımda, dolayısıyla hayvancılık ve gıda üretiminde dışarıya bağımlı hale geldik.

Yıllarca IMF programlarıyla yönetilen ekonomimiz, bizi, sanayi başta olmak üzere, üretimde kendi sınırlarına hapsolmuş bir “tüketim toplumu”na dönüştürdü.

Kamu yönetiminde yolsuzluk, yönetimde istikrarsızlıktan kaynaklanan ekonomik, sosyal, siyasal problemler, bölücü terör ve FETÖ benzeri, dışarıdan kontrol edilen ihanet şebekeleri gibi sayısız hastalık kronikleşti ve adeta birer ülke gerçeği haline getirildi.

12 Eylül’ün 39. yılında, Cumhuriyetin, demokrasinin, hukukun, insan hakları ve hürriyetlerin, hava gibi, su gibi, en temel ihtiyaçlarımız olduğunu, önümüzdeki engelleri ise ancak, milletçe birlik olarak aşabileceğimizi hatırlatmak istiyorum,

12 Eylül’ün 39 yılında, suikastlarla, işkencelerde, idam edilerek, uzun ve işkenceden farkı olmayan hapishane şartlarının etkisiyle hayatlarını kaybeden dava arkadaşlarımı rahmetle anıyorum.

Milletin iradesine yönelen her teşebbüsü lanetliyorum.

Bugün de milletçe yaşadığımız problemlerin önemli bir kısmı, aynı odaklardan servis ediliyor.

Tüm olumsuz şartlara rağmen, Türk Milleti’nin iman ve karakteriyle, bütün zorlukların üzerinden geleceğine inancımı; önce ve yalnızca Allah’a sonra milletimize güvendiğimizi ifade etmek istiyorum.”

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN