19.04.2017 02:03

“DEVLETİN BEKASI İÇİN EVET DİYORUZ”

Genel Başkanımız Mustafa Destici, Devletin bekası için "Evet" dediklerini söyledi.

Ankara Televizyon, Gazete Temsilcileri ve Haber Müdürleriyle bir araya gelen Genel Başkanımız Mustafa Destici ülke ve dünya gündemini değerlendirdi.

Konuşmasına Şehit olan askerlere rahmet dileyerek başlayan Genel Başkanımız  Mustafa Destici, “Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum. Yurt içinde ve yurt dışında ülkemizin, milletimizin ve hudutumuzun güvenliğini sağlama hususunda kahramanca mücadele eden güvenlik güçlerimizin rabbim yar ve yardımcısı olsun.” dedi.

BEKAMIZ VE GELECEĞİMİZ İÇİN "EVET"

"Devletin bekası, ülkenin birliği, milletin istiklali ve istikbali için 'Evet' diyoruz." diyen Genel Başkanımız  Mustafa Destici, "Yeni sistem, darbecilerin bıraktığı ve enkaza dönüşen köhnemiş düzeni ortadan kaldıracak. Millet de gerçekten muktedir olacak." diye konuştu.

BBP, SİSTEME ALTERNATİF OLMUŞTUR

"Türkiye'de halk birilerini yönetime getiriyor ama hep başkaları yönetiyordu." ifadelerini kullanan Genel Başkanımız  Mustafa Destici, "Büyük Birlik Partisi olarak kurulduğumuz günden bu yana sistemin alternatifi olduğumuzu ifade ettik. Türkiye’yi darbe anayasasından kurtaracak bu darbe anayasasının ürünü olan bu sistemden kurtaracak her türlü adımı destekleyeceğimizi ifade ettik ve her zaman da destekledik. Bu süreç başladığında da önerilerimizi ortaya koyduk. Bizim için şu beş kriter azami derecede önem taşımaktaydı. 

1- Devletimizin üniter yapısının muhafazası,

2- Türk kimliği ve Türkçemiz,

3- Kuvvetler ayrılığı prensibi,

4- Temel haklar ve inanç hürriyeti, 

5- Darbe hukukunun ve vesayetin ortadan kaldırılması."

 

MİLLETİMİZİN İRADESİ MUKTEDİR OLSUN

Esas muktedir olan güçlerin hep başkaları olduğunu vurgulayan Genel Başkanımız  Mustafa Destici, "Hep vesayet oluyordu. Bu vesayetlerin ortadan kalkması, milletin muktedir iktidarının gerçekleşmesi adına hareket ediyoruz. Yönetimde istikrarı, temsilde adaleti, demokrasimizi ve parlamentomuzu güçlendirecek adımları destekliyoruz. Türkiye'yi yöneten iktidarlar ister tek başına olsun, ister koalisyonlarla olsun maalesef siyasi partiler ve seçim kanununu demokratikleştirmediler. Bu da bizde şöyle kanat oluşturdu. Demek ki mevcut sistemde bu olmuyor. Adı parlamenter sitem ama baktığınızda hiç de parlamenter sistem değil Kenan Evren sistemi. Cumhurbaşkanına aşırı yetkiler vermiş. Parlamento zayıf. Zayıf Başbakanlar ve onun üzerinde askeri vesayet. Dönem dönem yargı vesayetleri ve başka vesayetler. 

Bunun için yeni bir sitemin gelmesi lazım. Yeni bir adım atılması lazım. Biz bu sistem değişikliğini bu konuda önemsiyoruz. Hem Türkiye’yi darbe anayasasından kurtarması adına, milletin muktedir iktidarını gerçekleştirmek için, devletimizin bekası, ülkemizin bütünlüğü, milletimizin istiklali ve istikbali için Evet diyoruz dedik. Türk-İslam coğrafyasındaki kesimlerle istişarelerde bulunduk. En doğru kararın 'Evet' olacağına kanaat getirdik. Milletimize ve seçmenimize ısrarla "EVET"i tavsiye ediyorum. Ya bu mevcut darbe anayasası ve yasalarıyla bir enkaza dönüşmüş bir sistemle devam edeceğiz. Ya da Türkiye yepyeni, kendisini ileriye taşıyacak bir sisteme kavuşacak. Sonuna kadar da "Evet"imizi söylemeye devam edeceğiz. 16 Nisan halk oylamasında da Evet’in çıkması için tüm gayretimizi göstereceğiz."

'EVET' DİYENE DE 'HAYIR' DİYEN DE SAYGI DUYULMALI 

Evet diyene de, Hayır diyene de saygı duyulması gerektiğini söylüyorum.” Diyen Genel Başkanımız  Mustafa Destici, “Her şeyden önce "Evet"çileri, "Hayır"cıları kamplaştırmamak gerekir. Bu demokratik bir yarıştır. Herkesin görüşüne, fikrine, düşüncesine saygı duymak lazım. Evet diyenler Türkiye daha iyi bir yere, daha demokratik güçlü ve bir Türkiye geleceğine inandıkları için Evet diyorlar. Hayır diyenlerde daha demokratik bir Türkiye için Hayır dediklerine inanıyorlar. Her iki kesiminde görüşlerine saygı duymak lazım. Bunlar demokratik bir tercihtir.

BBP, TERÖRLE MÜCADELEYE HEP 'TAM DESTEK' VERDİ

Hem içeride hem dışarıda terör ile yapılan mücadelenin sonuna kadar yanında olduklarını vurgulayan Genel Başkanımız  Mustafa Destici, “Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyinde yaşananlar ile ilgili bize gelen haberlerin iyi olmadığını hatta canımızı sıkmaktan öte ileri düzeyde, asabımızı da bozduğunu ifade etmek istiyorum. Özellikle Kerkük’te resmi binalar ve önemli yerlere bölgesel yönetimin sözde bayrağının asılması, Kürtçenin, Arapçanın yanına ikinci bir dil olarak bizzat Kerkük Valisinin talimatıyla uygulamaya çalışılması bizi rahatsız etmektedir. Bunlara Türkiye’nin asla seyirci kalmaması gerekir. Bununlada yetinmiyorlar, Irak Türkmen Cephesi bürosu önünde kışkırtma yapılarak, havaya ateş açılarak Türkmen kardeşlerimiz tahrik ediliyor. Orada durumlar çok sıcak. Bu bir Türkmen, Kürt ve Arap çatışmasını tetikleyecek davranışlardır. Orada bu oldu, bittilere Türkiye Cumhuriyeti Devletinin asla sessiz kalmaması ve iş işten geçmeden gerekli her türlü müdahaleyi ve adımı atmasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.  

TÜRKİYE ASLA SEYİRCİ KALMAMALI 

Türkmenlerle her gün görüşüp sıcak bilgiler aldıklarını ifade eden Genel Başkanımız Mustafa Destici, bu sıcak bilgilerin bir kısmının kamuoyuna yansıdığını belirtti. 

Suriye’nin kuzeyinde de benzer durumların yaşandığını söyleyen Destici, “Orada hem ABD hem de Rusya’nın PYD ve YPG’ ye her türlü desteği verdiğini, oralarda askeri eğitim verdiklerini, havaalanı ve üs'ler kurduklarını biliyoruz. Türkiye buna da seyirci kalmamalı. ABD’nin ve Rusya’nın Suriye’nin Kuzeyinde yaptıklarının ne müttefiklikle ne de stratejik ortaklıkla hiçbir alakasının olmadığını Türkiye’ye yönelik gizli hasmane tutumlar olduğunu ve Türkiye’nin aleyhine faaliyetler olduğunu açık ve net bir şekilde ifade etmek istiyorum. Türkiye’ye dolaylı yoldan düşmanlık ediyorlar. Türkiye’nin düşmanlarını kendisine dost edinenlerin, PKK’yı kendine yol arkadaşı edinenler açık ve alenen olmasa da Türkiye’ye düşmanlık ettiklerinin farkındayız. Bununla ilgili devletimizin, devleti yöneten hükümetin acil tedbirler almasını bekliyoruz.”dedi.

KERKÜK'TE YAŞANANLARA DİKKAT!

En yakın ve en ciddi tehdidin PKK’nın içerideki tehdidi olduğunu ifade eden Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Bu tehditlere gerektiği gibi önlemler alınmaz ve terör yok edilmezse bugün Kerkük’te yaşananları Afrin ve Ayn_El Arap da yaşananları sınırlarımız içerisinde de yaşatma hayali kuranlar var. Bu hayalin önüne şimdiden geçmenin şart olduğunu ifade etmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

AB'NİN YAKIŞIKSIZ TUTUMLARI...

Genel Başkanımız  Mustafa Destici, “Avrupa Birliği üyesi ülkelerin Türkiye’ye karşı yakışıksız tutumları var. Bakanlarımıza yapılan uluslararası hukuka uymayan davranışlar var. Bunları buradan yüksek sesle kınadığımızı ifade etmek istiyorum. İngiltere de meydana gelen terör saldırısını da lanetliyor ve kınıyorum. Hükümet Türkiye’ye karşı hasmane tutum içinde olan Avrupa Birliği Ülkelerine her türlü yaptırımı uygulamalıdır. Her türlü nota verilmelidir. Bunlardan vazgeçmeleri noktasında da, ciddi kararlı adımlardan çekinmemelidir. Avrupa Birliği Ülkeleri ile de hem ekonomik hem de siyasal ve kültürel anlamda özelikle Türkiye’ye karşı düşmanca tutum içerisinde olmayan ülkelerden başlamak üzere bu tür ilişkileri geliştirmek lazım.” 

"ŞEHİT LİDERİMİZİ MİLLETİMİZLE YAD EDECEĞİZ"

Genel Başkanımız  Mustafa Destici, “Kurucu ve şehit liderimiz Muhsin Başkanımızın şehadetinin 8. Yıldönümü. Her yıl olduğu gibi 25 – 31 Mart arası Şehit Muhsin Yazıcıoğlu ve Şehitlerimizi Anma Haftası olarak idrak edeceğiz. 25 Mart Cumartesi günü saat 10.00 da Tacettin Sultan Dergâhında kabri başında anma töreni daha sonra aynı gün ATO Kongre Salonunda 8. Uluslararası Muhsin Yazıcıoğlu sempozyumunu gerçekleştireceğiz. Bu yıl ki tema ‘Türk Dünyası ve Birlik olacak.” dedi.

Genel Başkanımız  Mustafa Destici son olarak hafta sonu yapılacak anma programına partililerimiz başta olmak üzere Alperen Ocakları üyelerimizi ve tüm halkımızı davet ettiklerini söyledi.

 

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN