12.02.2020 17:22

"EĞER BİZ BUGÜN İDLİP'TEN ÇEKİLİRSEK YARIN AFRİN'DEN, ÖBÜR GÜN TEL ABYAD'DAN..."

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, "Eğer biz bugün İdlib'den çekilirsek, yarın Afrin'den çekilmez zorunda kalırız, öbür gün Tel Abyad'dan çekilmek zorunda kalırız" dedi.

Büyük Birlik Partimizin Genel Başkanı Destici, parti genel merkezimizde Ankara'nın ilçelerinden gelen muhtarlara hitap etti.
Genel Başkanımız Destici, muhtarların durumlarının iyileştirildiğini ama yetersiz olduğunu söyledi. 

Sözlerine Kahramanmaraş'ın kurtuluşunun 100'üncü yılını kutlayarak başlayan Destici, Rusya'nın Astana mutabakatına uymadığını belirterek, "İdlib'e niye saldırıyorlar? Astana mutabakatlarına rağmen niye saldırıyorlar? Efendim neymiş Rusya ile mutabakat ile uymamış, orada radikal gruplar varmış ve bunlar İdlib'den çıkmamışlar. Bunların sorumlulukları Türkiye'ye ait değildir. Bunları hangi Ortadoğu ülkelerinin desteklediğini Rusya bizden iyi biliyor. Bütün uluslararası güçler biliyor. İdlib'te bulunan radikal unsurlar diye tabir edilen kimin desteklediğini biliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Suriye'de bir tek partneri vardır, o da Özgür Suriye Ordusu'dur. Onun dışında hiçbir partneri yoktur. 

Diğerlerini kim besliyorsa, onlara kim para veriyorsa gitsinler hesaplarını onlara sorsunlar. Siz Barış Pınarı Harekatı'ndan sonra yaptığınız anlaşmaya uydunuz mu ki Türkiye'den böyle bir şey istiyorsunuz. 150 saat içerisinde bölgenizde bulunan PKK/YPG'li teröristleri çıkaracaktınız ne oldu? Çıktılar mı, hayır. Türkiye, İdlib'deki masum insanların güvenliği için de büyük bir uğraş vermektedir. Türkiye'nin kurduğu gözlem noktalarının ve oradaki Türk askerinin en önemli işlevlerinden biri masum insanları korumaktır. 

Türkiye, şuanda içinde 4 milyondan fazla Suriyeli'ye ev sahipliği yapıyor. Baktığınızda Esad güçleri Rusya ile birlikte İdlib'i bombalıyor, diğer taraftan Suriyelileri Türkiye'ye doğru yönlendiriyor. Yani Türkiye'yi yeni bir göç dalgasıyla karşı karşıya bırakmaya çalışıyor. Eğer biz bugün İdlib'den çekilirsek yarın Afrin'den çekilmez zorunda kalırız, öbür gün Tel Abyad dan çekilmek zorunda kalırız. Asla biz bulunduğumuz mevziden geri adım atmamalıyız" dedi.

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN