24.05.2020 09:51

EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZDİR

Genel Başkanımız Sayın Mustafa Destici, en büyük gücümüzün birlik ve beraberliğimiz olduğunu söyledi.

Genel Başkanımz Mustafa Destici Bengü Türk Televizyonunun Canlı yayınına katılarak ''Koronavirüs Pandemi Süreci, Mormalleşme adımları, HDP'li belediyelere kayyum atanması, ittifak, milletvekili transferleri, memleket masası tartışmaları ve Piktes öğretmenlerinin sorunları'' başta olmak üzere birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu. 

''EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ BİRLİK BERABERLİĞİMİZDİR''

Koronavirüs Pandemi süreciyle ilgili konuşan Genel Başkanımız Mustafa Destici, Koronavirüsü'nün Çin'de meydana çıkıp dünyaya yayıldığını söyledi. Destici '' Ülkemizde 4 binin üzerinde vatandaşımız hayatını kaybetti. Hala tedavi gören vatandaşlarımız var. Onlara da acil şifalar niyaz ediyorum. Türkiye, Koronavirüsle mücadelede çok başarılı bir süreç geçiriyor. Hem Türkiye'ye virüsün geç girmesine karşı alınan önlemler, hem sonrasında sağlık bakanlığımız, bilim kurulumuz tüm sağlık çalışanlarımız olağanüstü bir gayret gösterdiler. Onlara bir kere daha teşekkürlerimi sunuyorum. Yine bu dönemde Emniyet görevlilerimiz başta olmak üzere, alınan tedbirlerin uygulanması noktasında büyük gayret gösteren devlet görevlilerimize teşekkür ediyorum. Tabii ki kara propaganda yapanlar da var. Hükümet yıkılsın da, cumhur ittifakı dağılsın da nasıl olursa olsun diyenler var. Bunlara milletimiz pirim vermiyor. En büyük gücümüz necip Türk Milletinin birlik, beraberlik ve dayanışma gücüdür. '' ifadelerini kullandı.

''NORMALLEŞME ADIMLARINI DESTEKLİYORUZ''

Normalleşme adımlarına ilişkin muhalefetin eleştirileriyle ilgili sorulan soruya da yanıt veren Genel Başkanımız Mustafa Destici, gerçekten iyi niyetli eleştiriler, eksiklikler ifadele edildiğinde bunun yetkili merciilerce dikkate alındığını belirterek ''Öncelikle normalleşme adına atılan adımları destekliyoruz. Bunlar bilim kurulumuzun tavsiyeleriyle atılan adımlar. Çok titiz ve dikkatli adımlar atılıyor. Muhalefetin eleştirileriyle ilgili de; son genel kurulda grup başkan vekilleri bilgilendirildi ve ortak bir karar alındı. Buna rağmen şu anda Cumhuriyet Halk Partisi ve İyi Parti'den gelen bu tür yaklaşımları doğru bulmuyorum. Bunu sırf hükümete bir eleştiri olsun diye dile getirmeyi doğru bulmuyorum. Meclis gece saat 04'lere kadar çalıştı ve gündemlerini bitirdi. Burada sağlık öncelenerek, vatandaşlarımıza da örnek olma adına böyle bir karar alındı. Bunu tartışmanın kimseye bir faydası olmaz.'' şeklinde konuşarak muhalefetin meclisin açılması eleştirilerine yanıt verdi.

''KİM TERÖRE DESTEK VERİYORSA KARŞILIĞINI ALACAK''

HDP'li belediyelere kayyum atanmasına karşı çıkan muhalefetin tavrına ilişkin de görüşlerini bildiren Genel Başkanımız Mustafa Destici ''CHP veya HDP ''Seçimle gelen seçimle gider'' diyor. Seçimle gelmek suç işleme hakkı verir mi? Seçimle gelmek devlete baş kaldırmak, terör örgütleriyle ilişkiye girmek, onları desteklemek, belediyelerde istihdam etmeye cevaz mı veriyor seçimle gelmek... Devlet elbette ki bunları seyretmeyecek ve gerekeni yapacak. İçişleri Bakanlığımız yasaların kendisine verdiği yetkiyi kullanarak harekete geçiyor. Kim teröre destek veriyorsa elbette karşılığını alacak. O bölgelere gidiyoruz ve orada teşkilatlarımızla, valilerimizle kayyumlarımızla görüşüyoruz ve oradaki belediyenin içinin terör yandaşları için nasıl boşaltıldığını görüyoruz. Van Belediyesinde görevli gösterilip maaşı banka kartından Hakkarinin hangi ilçesinde bankamatikten para çektiğini görüyoruz. Sosyal faaliyetler adı altında yüz milyonlarca Türk Lirasının pkk'ya kaynak aktarıldığını biliyoruz.'' dedi.

''BELEDİYE İMKANLARINI PKK'YA KULLANIYORLAR''

Muhalefetin kayyum atanan belediyelerle ilgili ''Madem terör bağlantısı var. Neden aday olmalarına Müsaade ediliyor.'' şeklinde ki ifadelerine de yanıt veren Genel Başkanımız Mustafa Destici ''Seçildikten sonra belediyenin imkanlarını pkk'ya kullandırdığı ortaya çıktığı için kayyumlar atanıyor. Adam gibi belediye başkanlığı yapsa, belediye imkan ve kadrolarını pkk'ya değil de o bölge insanına kullansa buna hiç kimse müdahale etmez ki. Bu süre içerisinde pkk'ya yardım ve yataklık ettikleri açığa çıktığı için kayyum atanıyor. Belediye başkan adayı olmasına İçişleri Bakanlığı karar vermiyor, Yüksek Seçim Kurulu karar veriyor. Onların da kıstasları farklı. Açığa alınıyor, yargılama devam ediyor, aklanırsa zaten görevine iade ediliyor. Ama ceza alırsa tamamen el çektiriliyor.'' diyerek bunun doğru bir savunma mekanizması olmadığını savundu.

''BU TARTIŞMALAR İKİNCİ BİR SAĞ BLOK İÇİN YAPILIYOR''

HDP ve İyi Parti arasında yaşanan ittifak tartışmalarına ve İyi Parti Kadıköy Belediye Başkanı sosyalist Emre Kınay'ın açıklamalarıyla ilgili sorulan soruya da cevap veren Genel Başkanımız Mustafa Destici '' Öncelikle bunu İP'nin tabanının değerlendirmesi lazım. Orada milliyetçi, maneviyatçı olduğu iddiasındaki arkadaşların değerlendirmesi lazım. Bunun İP'nin gerçek yüzünü gösterme adına çok önemli bir itiraf olduğunu düşünüyorum. Çünkü Emre Kınay ''Sosyalist olduğumu Meral hanıma söyledim. Ben seçilirsem şayet bu düşüncemle belediyeyi yöneteceğim. Ve siz dahi gönderseniz milliyetçi bir kişiyi de kapımdan içeri sokmayacağım. Kabul ediyor musunuz? '' diyor. O da kabul ediyor ve ''adayımızsınız'' diyor. Bunu yorumlamak bile abesle iştigal olur. Oy uğruna mı diyelim ya da sosyalist seviciliği mi diyelim bunu ve takdiri hem kamuoyuna, özellikle de milliyetçi camiaya ve İP'de olup da milliyetçi olduğunu iddia edenlerin yorumuna bırakıyorum. Öte yandan millet ittifakı bileşenleriyle yani CHP, İp, Saadet Partisi ile genel seçimlerde örtülü ama yerel seçimlerde aleni ittifak yaptılar. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin gibi illerde CHP üzerinden yaptılar. Urfa ve Adıyaman'da Saadet Partisi üzerinden yaptılar. Saadet Partisinin Urfa'da oyu kaçtı? Diyelim %2-3. HDP'nin kaçtı %30'lar civarında. Aday Saadet Partisinin adayı , ama meclis üyesi listesine bakmak lazım... Aynı şey İP ile ilgili mesela Siirt'in Pervari ilçesine bakmak lazım. Genel seçimlerde HDP %30 civarında oy almış, İyi Parti'nin oyu ise %3'ler civarında. Aday İyi Partinin olmuş ve HDP aday çıkarmamış. Belediye meclis listesi ise ortak yapılmış. Listede HDP'liler var. Bunu yaptılar. O dönemlerde bu üç partinin liderlerinden HDP PKK'nın temsilcisidir sözünü hiç duymadık. Tersine HDP'nin kürtlerin temsilcisi gibi büyük bir yanlışı yaptılar. Daha sonra Selahattin Demirtaş'ın içeriden çıkarak seçim kampanyasına katılmasını arzu ettiler. Bu samimiyetsiz bir durum. Aynı şey İyi Parti ile Vatan Partisi arasında da gerçekleşmiş. Bunu da Doğu Perinçek televizyonda İyi Parti'nin genel başkan yardımcısının yüzüne vurmuş. Biryandan televizyonda karşı karşıya geleceksiniz bir yandan da el altından ittifak görüşmesi yapacaksınız. Kamuoyundan ve tabanınızdan gizli olarak... Burada büyük bir samimiyetsizlik görüyorum. Bu tabii ki yeni kurulan partilerle mevcut iktidarı yıkmak için yapılıyor. Cumhur İttifakının desteğiyle hayata geçen sistemi değiştirmek için, baktılar ki bu CHP, İP, HDP blokuyla bu işi başaramayacaklar ve alternatif bir blok gerekiyor. Bunun başını da milliyetçi olduğunu iddia eden sağ bir partiyle çekmek istiyorlar. İkinci bir sağ blok oluşturmak istiyorlar. Ben bunu tamamen bir altyapı hazırlığı olarak görüyorum. Hatta İyi Parti'nin bazı yöneticilerinin özel sohbetlerinde bunu dile getirdiklerini ve itiraflarını duyuyoruz.'' diyerek CHP, İyi Parti ve HDP'yi eleştirdi.

''MİLLİ BİR MEMLEKET MASAMIZ VAR''

Memleket Masası tartışmalarıyla ilgili de yorumlarda bulunan ve siyasi parti genel başkanlarının elbette bir araya gelebileceğini, konuşabileceğini ancak samimi olunması gerektiğini belirten Genel Başkanımız Mustafa Destici '' Öncelikle tabi Türkiye'nin milli bir memleket masası var. Orası da TBMM'dir. TBMM'de biz her problemimizi konuşabiliyoruz. Ben dolayısıyla bu memleket masası teklifini sırf gündeme gelmek ve hükümetle, cumhur ittifakını zor duruma düşürmek için yapılmış bir teklif olduğunu düşünüyorum. Eğer samimi olunsaydı, görülen noksanlıklar eksiklikler güzel bir dille, gerekirse bir rapor halinde hükümete iletilebilirdi. Dolayısıyla bu siyasi bir çıkış ve bunda da başarılı oldular. Bakın hala bunu tartışıyoruz. Amaç bunu konuşturmaktı, bunda da başarılı oldular. TBMM'de bunu görüyoruz. Önüne gelen her konuda ya kanun teklifi, ya da öneri veriyor. Ama iş ciddi meselelere gelince mesela Meral Hanım'ın ağzından idamla ilgili bir vaat duyduk. Bu konuda bir kanun teklifi ya da önerisi yok. Bizim verdiğimiz kanun teklifi ve anayasa değişikliğine dedestekleri olmadı.'' ifadeleriyle de tartışmaların samimi olmadığını vurguladı.

''CHP'NİN AMACI YENİ KURULAN PARTİLERİ YANINA ÇEKMEK''

Milletvekili transferi tartışmalarıyla ilgili de yorumunu paylaşan Genel Başkanımız Mustafa Destici ''Yeni kurulan partilere CHP'nin teklifini siyasi ahlak ve etik'e uygun bulmuyorum. CHP'nin mazisinde bunlar var. 1980 öncesi bir Güneş Motel hadisesi var ki hala bir ayıp olarak duruyor. Yine 2018 seçimleri öncesi 15 milletvekilinin İP'ye ağlayarak geçtiği görüntüler de bütün milletin gözlerinin önünde. Bu tamamen bir hiledir. Dolayısıyla da milletimiz bunları doğru bulmuyor. Herkes Türkiyedeki yasalara uyarak, partisini kurar, teşkilatlanmasını yapar ve seçimlere katılır. Biz de Büyük Birlik Partisi olarak hazineden yardım almıyoruz. Ama hem seçimlere katılıyoruz hem de dimdik ayaktayız. Hem de kendimizi ifade ediyoruz. Birileri Türkiye'yi yönetme iddiasıyla yola çıkıyorsa, kendisini yasalara göre hazırlaması gerekiyor. CHP'nin teklifinin amacı ittifaklarının yanına çekmek. Eğer bunu Gelecek ve Deva Partileri kabul ederlerse CHP'nin politikalarını şimdiden mahkum olmuş olurlar. Sayın Bahçeli'nin seçim yasasında değişiklikler istemesini çok olumlu buluyorum. İçeriği elbette açıklanacaktır. Siyasi Partilerin ve kanunların demokratikleştirilmesi ve hem genelde hem de yerelde seçim barajının kaldırılması olmalıdır. Yine devlet hazinesinden siyasi partilere yapılan seçim ve hazine yardımının birbirinden ayrılması ve seçimlere katılmaya hak kazanan tüm partilere seçim yardımının ve aldıkları oy oranında hazine yardımının da verilmesi için düzenlemelerin yapılması lazım. Tabii MHP bunu kamuoyuyla paylaşacaktır. O zaman daha sağlıklı değerlendirme yapabiliriz.'' diyerek seçim sistemini eleştirdi.

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN