03.12.2018 10:15

ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZ, BU TOPLUMUN BİR PARÇASI, HER BİRİ KENDİNE ÖZEL YETENEKLERİ VE HİSLERİ OLAN BİRER BİREYDİRLER.

Genel Başkanımız Mustafa Destici, "Engelli vatandaşlarımız, bu toplumun bir parçası, her biri kendine özel yetenekleri ve hisleri olan birer bireydirler." dedi.
Genel Başkanımız Mustafa Destici'nin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı


        Beni hor görme kardeşim
            Sen altınsın ben tunç muyum?
            Aynı vardan var olmuşuz
            Sen gümüşsün ben saç mıyım?

            Ne var ise sende bende
            Aynı varlık her bedende
            Yarın mezara girende
            Sen toksun da ben aç mıyım?

                                    (Aşık Veysel)

            Yoksulluk sadece insanın cebindeki parayla sınırlı değildir. Bazen insanların yüreği de yoksullaşır. Yaradılıştan itibaren bir üstünlük mücadelesine girerler. Yüreğindeki vicdan eksiğini görmez; kendilerini mükemmel zannederler.

            Bilmezler ki bu dünya herkes için var olmuştur ve insan için mükemmellik diye bir şey yoktur. Çünkü adı üstünde insanızdır. Hatalar, yanlışlar, bencillikler; hele ki varoluş için, üstünlük için yapılan savaşlar, insanın zaman zaman nasıl da aciz bir varlığa dönüşebileceğinin bir göstergesidir.

            Değerli Kardeşlerim,

            İnsanların artık, kimseyi görmezden gelmeye, ötekileştirmeye ve Allah’ın yarattığını hor görmeye haddinin olmadığını farkına varmalıdır. Bunları sadece kendi ülkemiz için değil, insanım diyen herkes için ve tüm dünya için söylemekteyim.

Bir kişinin gözünün görmemesi, kulağının duymaması, kolunun olmaması bir eksiklik değildir. Asıl eksiklik vicdanlardaki eksikliktir ve bunun tamiri her şeyden daha zordur.

İşte bu nedenle biz Büyük Birlik Partisi olarak 'vicdanların sesiyiz' diye yola çıktık. Dünyanın neresinde olursa olsun, vicdanlarımızı ve insanlığı ilgilendiren her konuda sesimizi yükselttik ve yükseltmeye de devam edeceğiz.

            3 Aralık Dünya Engelliler Günü; ülkemizde ve dünyada tüm engelli kardeşlerimizin hakları ve yaşam standartlarının geliştirilmesi konusunda bir bilinç oluşturmuş; sosyal devlet ve bireysel yardımlaşmanın önemini daha da pekiştirmeye başlamıştır.

            Engellik konusu, sadece engelli vatandaşlarımız ve ailelerini ilgilendiren bir konu olmaktan öte toplumun tüm kesimlerini doğrudan ilgilendiren, yani hepimizin birebir duyarlı olması gereken bir konudur. Engelli vatandaşlarımız, bu toplumun bir parçası, her biri kendine özel yetenekleri ve hisleri olan birer bireydirler.

Bizim yapmamız gereken ise onların başarabileceğine inanmak ve her birinin kendi benliği içerisinde gizli kalmış yeteneklerini ortaya çıkarmaktır. Ki bu fırsatlar verildiğinde neler yapabileceklerine hepimiz yüzlerce kez şahit olduk. Spordan sanata, ekonomiden bilime her alanda ülkemizi gururlandırarak yüzlerce başarıya imza attılar.

            Fakat bu mücadelede hala onların yaşamını zora sokabilecek sorunlara, tam anlamıyla çözüm bulunmamıştır. Şehirlerimizde, okullarımızda, devlet dairelerinde engelli vatandaşlarımızın günlük rutinlerini kısıtlamayacak şartlar henüz oluşturulmuş değildir.

Unutmayalım ki engelli kardeşlerimizin, acınmaya ya da vicdanınızı rahatlatmak için işe alınmaya değil; gerçekten çalışıp hayatını devam ettirmeye ihtiyaçları vardır. Hepimiz gibi evine ekmek götürmek, çocuklarını okutmak, tatile gitmek ve en önemlisi kimseye muhtaç olmadan kendi kendilerine ihtiyaçlarını karşılayabilmek gibi yaşamsal haklardan başka bir talepleri yoktur.

Bu nedenle engelli vatandaşlarımızın; eğitim, istihdam gibi olanaklardan kendi kendine yeterli bir duruma getirilmesi, devletimizin ve bizlerin asli görevidir. Bu düşüncelerle; 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nü kutluyor ve tüm engelli vatandaşlarımız ve ailelerini sevgi ve hürmetle selamlıyorum.

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN