01.11.2020 20:08

GENEL BAŞKANIMIZ DESTİCİ, "DEPREMİN MEYDANA GELMESİ VE YAŞANAN KAYIPLAR HERKESİ ÜZÜYOR. ANCAK ÜZÜCÜ OLAN DEPREM GERÇEĞİMİZDİR"

Büyük Birlik partimizin Genel Başkanı Mustafa Destici, partimizin 11. Olağan Kongresi sonrası Ataköşk Hotel'de düzenlenen ilk Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Toplantısı'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Büyük Birlik partimizin Yeni dönemde, gençlik ve yeniliği bir araya getireceğini vurgulayan Genel Başkanımız Destici, BBP'nin 27 yıllık siyasi hayatını onuru ve şerefiyle devam ettirdiğini belirtti.

Kongrede emeği geçen tüm partililerimize teşekkür eden Genel Başkanımız Mustafa Destici, ülke ve millet için durmadan ve dinlenmeden çalışılacağını söyledi.

İktidarda kimin olduğuna bakmadan dış politikayı milli bir mesele olarak gördüklerini aktaran Genel Başkanımız Destici, "Suriye'deki terör yuvalarına karşı devletimizin, hükümetimizin ve kahraman silahlı kuvvetlerinin yanında olduk. Hakeza Irak'ın kuzeyinde de öyle. Libya meselesi ve Doğu Akdeniz'deki gelişmelerde tereddütsüz devletin ve yönetenlerin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Büyük Birlik partimizin Genel Başkanı Mustafa Destici, "Yıllardır söylenen bir şey var İzmir ile ilgili. İzmir'in yerleşim yerlerinin yüzde 70'inin kaçak olduğuyla ilgili. Aşağı yukarı kurulduğundan beri İzmir'i yöneten zihniyet, parti, sizin yerel yönetiminizde bu işler nasıl oldu? Bunun hesabının verilmesi, sorulması lazım" dedi. 

Genel Başkanımız Mustafa Destici, Ankara'daki bir otelde gerçekleştirilen partimizin Merkez Karar Yönetim Kurulu ve Merkez Disiplin Kurulu Toplantısı'na katıldı. 

 Toplantıda konuşan Genel Başkanımız Destici, BBP'nin dış politikayı her zaman milli bir politika olarak gördüğünü, iktidarda kimin olduğuna bakmadan hep devleti ve devleti yönetenleri destekleyerek onların yanında durduğunu söyledi. 

Bundan sonra da aynı şekilde durmaya devam edeceğini kaydeden Büyük Birlik partimizin Genel Başkanı Mustafa Destici, "Suriye'nin kuzeyindeki terör yuvalarına karşı devletimizin, hükümetimizin, kahraman silahlı kuvvetlerimizin başlattığı operasyonların hep yanında durduk. Hakeza Irak'ın kuzeyiyle ilgili, Libya tezkeresi, Doğu Akdeniz'deki gelişmelerin tamamında hiç tereddütsüz bir şekilde biz devletin ve devleti yönetenlerin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. İçeride terörle mücadeledede yine devletimizin ve bu mücadeleyi yönetenlerin yanında olduk, bundan sonra da yanında olmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

 "ERMENİSTAN, EMPERYALİSTLERİN VERDİĞİ FÜZELERLE SİVİL YERLEŞİM YERLERİNİ VURUYOR"

 Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerilime değinen Genel Başkanımız Destici, şunları kaydetti: "Azerbaycan Ermenistan savaşı diye nitelendiriliyor. Aslında bize göre bir savaş değil. Ermenistan 30 sene önce kanla, gözyaşıyla, soykırımla işgal ettiği topraklardan çıkmadı, çıkarılmadı. Uluslararası hukuk buna göz yumdu. Minsk Grubu, olayı oyaladı, öteledi ve 30 yıl gibi bir zaman geçti. Bütün buna rağmen Ermenistan, sanki haklıymış gibi yeni saldırılar başlatınca Azerbaycan haklı olarak büyük bir harekat başlattı ve şu anda işgal edilmiş topraklarımızın pek çoğu kurtarıldı. Başından beri şunu söyledik; 'işgal edilmiş toprakların tamamı kurtarılmadan bir masaya veya müzakereye oturulmamalı ya da çekilecek. Şart bu olmalı' dedik. Üç ateşkes yapıldı ama bunların üçünü de Ermenistan bozdu. Ermenistan şu anda sahada mertçe mücadele edemiyor, kahraman Azerbaycan milli ordusunun karşısında duramıyor ama emperyalistlerin verdiği füzelerle sivil yerleşim yerlerini vuruyor. Bunlara gerekli karşılıklar veriliyor. İnşallah bütün işgal edilmiş bölgeler kurtarılacak, hatta bunun da ötesine geçilmeli, Nahcivan'la Azerbaycan bütünleşmeli ve o sayede Türkiye'nin de Türk dünyasıyla karadan bütünleşmesi de açılmış olmalı." Genel Başkanımız Mustafa Destici, İzmir Seferihisar açıklarında meydana gelen depremle adeta önce irkildiklerini, ardından da yıkıldıklarını ifade ederek, "İzmir'imize, depremi hisseden bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Deprem nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet diliyorum. Bütün yaralılarımıza da acil şifalar niyaz ediyorum. İnşallah hepsi sağlıklarına kavuşur ve kısa zaman içerisinde normal hayatlarına döner" dedi. 

"İKİ BİNANIN DA ÇÜRÜK RAPORU VAR" 

Dün partililerimizle birlikte deprem bölgesine gittiğini anımsatan Genel Başkanımız Destici, "Gördüğümüz manzara üzücü. İki türlü üzülüyorsunuz. Bir, depremin gerçekleşmiş olması ve bunun neticesinde yaşanan kayıplar. Ama ikinci defa daha çok sizi üzen bir şey var. Evet deprem bir gerçeğimiz ama depremden önce almamız gereken tedbirleri tam olarak almış olsaydık bu depremde acaba bu kadar kayıp yaşar mıydık? Sorunun cevabı net, olmazdı. Ne bu kadar bina yıkılırdı ne de bu kadar can kaybı olurdu. Bu cevap bizi daha da üzüyor. En büyük can kaybının yaşandığı iki bina Rıza Bey Apartmanı ve Doğanlar Apartmanı. Şimdi sabah öğrendik ki iki binanın da çürük raporu var. İki binanın da çürük raporu var olmasına rağmen deprem bölgesinde olan İzmir'in Bayraklı ilçesinde bu binalar içerisinde onlarca ailenin oturmasına nasıl müsaade edildi? Diğer binaları da gördüğümüzde yine aynı kanaat bizde oluşuyor. Gözümüz görüyor, aklımız eriyor. Bakıyorsunuz ortadaki bina yıkılmış, yandaki bina sağlam, arkadaki bina sağlam, sağdaki bina, soldaki bina sağlam. Demek ki bu yıkılan binada bir problem var. İşte çürük raporları varmış" değerlendirmelerinde bulundu. 

"İZMİR'İ YÖNETEN ZİHNİYET, PARTİ, SİZİN YEREL YÖNETİMİNİZDE BU İŞLER NASIL OLDU" 

Büyük Birlik partimizin Genel Başkanı Mustafa Destici, yerel yönetimlerin ve merkezi yönetimin depreme hazırlık yapması gerektiğini dile getirerek, "Yıllardır söylenen bir şey var İzmir ile ilgili. İzmir'in yerleşim yerlerinin yüzde 50'den fazlasının hatta yüzde 70'inin kaçak olduğuyla ilgili. Aşağı yukarı kurulduğundan beri İzmir'i yöneten zihniyet, parti, sizin yerel yönetiminizde bu işler nasıl oldu? Bunun hesabının verilmesi, sorulması lazım. Sadece kasaya girecek para ya da alınacak oy hesabıyla bu işler yapılırsa sonuç, manzara İzmir'deki gibi karşımıza çıkıyor ve bunun çok ağır bir bedeli oluyor. Öncelik insan hayatı olmalı. Vatandaşlarımızı da bu konuda bilgilendirmemiz lazım. Vatandaşlarımız, içlerindeki açgözlülerin, rant hırsına kapılmış olanların kurbanı oluyor. Vatandaşımızın da ev alırken, bina yaparken bunlara dikkat etmesi lazım" şeklinde konuştu. Genel Başkanımız Destici, "Öbür taraftan dün İzmir'de de gördük. Deprem olduğu andan itibaren devletimiz orada. Müthiş bir çalışma var. Belki de bu noktada dünyanın en önde gelen ülkelerindeniz. Hepsine ben şükranlarımı sunuyorum" dedi.

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN