07.04.2020 14:02

GENEL BAŞKANIMIZ MUSTAFA DESTİCİ, GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

Büyük Birlik partimizin Genel Başkanı Mustafa Destici, infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifinin, milletin hassas olduğu, terör suçları, örgütlü suçlar, uyuşturucu, nitelikli cinayet, canavarca işlenen suçlar, kadına ve çocuğa yönelik suçlar, cinsel saldırı konularında nasıl neticelere sebep olacağının,hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde açıklıkla ortaya konulması gerektiğini belirtti.

Genel Başkanımız Destici, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, koronavirüsle mücadelenin birlik, beraberlik ve dayanışma ile aşılacağına inandığını belirterek, vatandaşlara hükümet tarafından açıklanan uyarı ve tedbirlere uyma çağrısı yaptı.

Bu haftanın Polis Haftası olduğunu da anımsatan Genel Başkanımız Destici, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun şahsında bütün emniyet teşkilatının Polis Haftası'nı kutladığını ifade etti.

Genel Başkanımız Mustafa Destici, salgına karşı verilen mücadelede polislerin de yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu, evlerinde kalan vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması gibi önemli görevler üstlendiklerini anlattı.

Anadolu Ajansının 100. yıl dönümünü de kutlayan Genel Başkanımız Destici, "Kurtuluş Savaşı mücadelesi yıllarında, bizzat Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatı ve tavsiyesi ile kurulan ve bugüne kadar da 100. yıl içerisinde görevini en üst düzeyde ifade eden Anadolu Ajansının 100. yılını bir kere daha kutluyorum. 100 yıldır Anadolu Ajansında çalışan, emek veren, kuruluşundan bugüne kadar katkı sağlayan tüm mensuplarına da teşekkür ediyorum. Şu anda görevi başında olanlara da başarılar diliyorum." diye konuştu.

Berat Kandili'nin bu gece kutlanacağını da anımsatan Büyük Birlik partimizin Genel Başkanı Mustafa Destici, Müslüman aleminin Berat Gecesi'nin hayırlı olması temennisinde bulundu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Mili Dayanışma Kampanyası'na özellikle hazine yardımı alan siyasi partilerden destek beklediklerini dile getiren Destici, "Beş siyasi parti, hazineden sadece bu yıl için aldığı 419 milyon liranın yarısını verdiğinde 209.5 milyon lira yapıyor. Şu anda parti faaliyetleri durdu. Dolayısıyla bu 5 siyasi partimizinden bu çağrıya kulak vermesini, hazineden aldıkları yardımı, bu sefer ihtiyaç sahipleri için kullanmalarını teklif ediyorum." dedi.

Gıda, tarım ve hayvancılık alanlarının bu süreçte daha çok desteklenmesi gerektiğini söyleyen Genel Başkanımız Destici, ayrıca esnafın, sanayicinin, çalışanların ayırt edilmeksizin devlet tarafından desteklenmesini de istedi.İhtiyaç sahiplerinin su, elektrik ve doğalgaz gibi ihtiyaçlarının karşılanması için düzenlemeye gidilmesi, bu ailelere faturaların gönderilmemesi çağrısında da bulunan Destici, uzaktan eğitim alan öğrencilerin internet kullanımlarıyla ilgili de operatörler aracılığıyla destek verilmesini istedi.

İnfaz düzenlemesi
Büyük Birlik partimizin Genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti ve MHP gruplarının ortak imzasıyla hazırlanan infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi hakkında da değerlendirmede bulundu.

Yasa teklifinin gerekçelerinin kamuoyuna daha net açıklanması gerektiğini vurgulayan Genel Başkanımız Destici, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ne değinerek, af söyleminin suçlular için beklenti, mağdurlar için ise adaletin yara almasını sağladığına dikkat çekti. 

Genel Başkanımız Mustafa Destici, "Özellikle korona virüs salgını sebebiyle cezaevlerinde yoğunluğu azaltmak için bu düzenlemenin yapılması gerekiyorsa, o zaman suç grupları daha titiz seçilmelidir. Devlet ancak kendisine işlenen suçların affında karar verebilir. Suçluyu kayırmak ya da serbest bırakmak, toplumda adalete karşı güveni sarsar bu bizim töremize de inancımıza da aykırıdır. Af rastgele yapılmamalıdır, cezaevlerini boşaltalım rahatlatalım derken vicdanlara yara açmamak gerekir. Cezaevlerinde öyle bir uygulama olmalıdır ki ıslah olmuş ya da pişmanlığı anlaşılmış mahkumların affedilmesinin, suçu işlediği kişi ya da kurumların da kanaatlerini dile getirmesiyle mümkün olacağı bir düzenleme olmalıdır ki bu da cari düzenlemelerde mümkün görülmemektedir. Adalet sistemine baştan itibaren bakıldığında, birçok kanunun yeterli olmasına rağmen, gerek uygulamadaki keyfiyet ve ihmal, gerekse de Yasama, Yürütme ve Yargı erklerinin bazı dönemde birbirinden ciddi anlamda etkilenmeleri, özlediğimiz adaleti de sağlayamamaktadır" ifadelerini kullandı.

Genel Başkanımız Destici, yasa gerekçelerinin kamuoyuna daha net bir şekilde açıklanması gerektiğini kaydederek, "Örneğin; teröre veya şiddete bulaşmamış, terör propagandası yapmamış veya iltisakı olmayan fikir, düşünce suçları öncelikle kapsama alınmalıydı. Milletimizin, bu tip bir düzenlemeye neden ihtiyaç duyulduğu, hangi suçları, hangi oranlarda kapsadığı ve zamanlama tercihinin sebepleriyle ilgili daha fazla bilgilendirilmesinin gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle teklifin, milletimizin hassas olduğu, terör suçları, örgütlü suçlar, uyuşturucu, nitelikli cinayet, canavarca işlenen suçlar, kadına ve çocuğa yönelik suçlar, cinsel saldırı konularında nasıl neticelere sebep olacağı, hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde açıklıkla ortaya konulmalıdır" değerlendirmesini yaptı."

Büyük Birlik partimizin Genel Başkanı Mustafa Destici, yüksek yargının, yapılan düzenlemeleri genele yaymamasından kaygı duyduğunu da sözlerine ekledi.

Küçük yaşta evlilikler
"Küçük yaşta evlilikler" hakkında kendilerine iletilen konuların da olduğunu aktaran Genel Başkanımız Mustafa Destici, bu konuyu siyasi ranta çevirmek için bazı siyasi partilerin cinsel saldırıyı da "Af var" diye istismar ettiklerini savundu. 

Hiç kimsenin küçük yaşta evliliği onaylamadığını ve doğru bulmadığını ifade eden Genel Başkanımız Mustafa Destici, şöyle konuştu:
"Bir mağduriyeti, başka bir mağduriyetle ortadan kaldırmaya çalışamazsınız. Benim telefonuma da bu konuda yüzlerce mesaj geliyor. Daha çok küçük yaşta evlenen hanımefendilerden geliyor. Bir yargılama süreci başlatmışsın, 5-6 sene sürmüş, adamın 3 tane çocuğu olmuş, şimdi hapiste... Burada mağduriyet yaşamış, küçük yaşta evlenmek zorunda kalmış hanımefendi kızımız 3 çocuğuyla baş başa kalmış. Bunun çaresini bulun. Dolayısıyla biz burada bir çare bulunmasından tarafız. İki düzenlemeye ihtiyaç var burada. Küçük yaştaki evlilikleri önleyecek tedbirlerin alınması ve var olan mağduriyetin ortadan kaldırılması gerekiyor.
Daha da açıkçasını anlatmakta yarar görüyorum şöyle ki;
Küçük yaşta gerçekleşen evliliklerde, çoğu zaman, evlilik devam ederken dava sonuçlanıyor ve erkek hapse giriyor. Zaten toplumun en alt eğitim ve gelir düzeyinde olan ve çocuk gelin olarak evlendirilen kadın, ikinci kez, bu kez eşinin hapse girmesiyle mağdur oluyor. Bu evlilikten doğan çocuklar da bu mağduriyetin diğer halkasını oluşturuyorlar. Aralarında okuma yazma bilmeyenlerin çoğunlukta olduğu, düzenli ve yeteri ekonomik yardım yapılabilse bile onu yönetemeyecek durumda olan bu insanlar, başka istismarların ve suçların malzemesi oluyorlar. Konuyla ilgili bir düzenlemenin tasarıya eklenmesini veya münferiden Meclis'imizin, dolayısıyla iktidar grubunun bu mağduriyetlerle ilgili bir düzenleme yapmasını teklif ediyorum
" şeklinde konuştu.

Süresiz nafaka konusunun da ele alınması gerektiğini söyleyen Genel Başkanımız Destici, bunun sürdürülebilir ve taşınabilir olmadığını savundu.
Süresiz nafakanın sürdürülebilir ve taşınabilir olmadığını söyleyen Mustafa Destici, "Birbirinden çok farklı, birbirinden trajik ve çok sayıda örnekle toplumun artık acilen müdahale edilmesi gereken bir yarası durumundadır. Ayrıca pek çok suçun, -kamuoyuna sınırlı bir kısmı yansısa da- sebebi durumundadır. Konu zaman zaman, çeşitli örneklerle gündeme geliyor. Daha önce de hükümet üyeleri ve iktidar ve muhalefet partileri tarafından da 'haklı' ve 'bir an önce çözülmesi gereken bir talep' olarak değerlendirildi. Daha önce de dile getirmiştik, daha fazla örneklere girmek istemiyorum. Önerimiz, tarafların durumuna göre ve istisnai durumlar dışında asgari 3 yıl olmalı, bunun üzeri evlilik süresi ve tarafların durumuna göre kanunla düzenlenmelidir. Bu konunun da acilen Meclis'imizin gündemine alınarak çözümlenmesini istiyoruz" diye konuştu.

Destici, HDP'nin, infaz düzenlemesini, Abdullah Öcalan'a özgürlük kampanyasına dönüştürmeye çalıştığını ifade ederek, HDP milletvekillerinin, bu maksatla sosyal medyada Öcalan fotoğrafları yayınlamalarının sadece hadsizlik ve utanmazlık değil aynı zamanda suç olduğunu da belirtti.

Genel Başkanımız Destici, "Savcılarımızı göreve çağırıyoruz. Meclisimizi, içinde bulunan terör örgütü mensuplarının barındırması utancından kurtulması için hareket etmeye davet ediyoruz. Bu ayıp, gazi Meclis için artık 'yeter' dereceye gelmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN