14.11.2019 14:20

“GÖRÜNEN ODUR Kİ; İLETİŞİMDE KALMAK BAZILARININ HESAPLARINI BOZMUŞTUR.”

Büyük Birlik Partimizin Genel Başkanı Mustafa Destici, “Görünen odur ki; iletişimde kalmak bazılarının hesaplarını bozmuştur.” Dedi.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerika ziyaretini değerlendiren Genel Başkanımız Destici, “Sayın Cumhurbaşkanımızın geniş bir heyetle Amerika Birleşik ziyareti bütün engellemelere rağmen gerçekleştirilmiştir.
Tek başına bu bile başarıdır.
Çünkü meseleleri ancak konuşarak çözebilirsiniz. Kaldı ki, son dönemlerde hasmane tutumlarını unutmamak kaydıyla söz konusu olan yıllardır stratejik ortak-müttefik olarak tanımlanan NATO müttefikimiz Washington'dur. Görünen odur ki; iletişimde kalmak bazılarının hesaplarını bozmuştur.
” İfadelerini kullandı.

DİPLOMATİK DİL
Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Öncelikle, Sayın Cumhurbaşkanı Amerikan Başkanı’na üslubu ve içeriğiyle eleştiri konusu olan mektubunu diplomatik bir dille takdim etmiştir. İki ülke liderleri, aralarında geliştirdikleri özel ilişkiyi ülkelerinin çıkarlarını en üst seviyeye taşımak, tek başına kazanmaktan çok uzlaşmak ve birlikte kazanmak için kullanmışlardır.
Medya ve siyaset baskısı altında bunu da başarı hanesine yazmak gerekir
.” Vurgusunu yaptı.

S – 400
“S-400’ler konusunda defterin kapanmadığı “bu konuda çalışılacak” ifadeleriyle somutlaşmıştır.” diyen Büyük Birlik Partimizin Genel Başkanımız Destici, “Türkiye, savunmasını ve güvenliğini sağlamak için kararlılığını ortaya koymuştur. F-35’ler için de görüşmeler sürecektir. Nasıl bir çözüm bulunacak sorusunun cevabı netleşmese de bir şekilde orta noktada buluşmanın iki ülkenin de yararına olacağına liderlerin inandığı böylece ortaya çıkmıştır.” diye konuştu.

TÜRKİYE TEZLERİNİ DELİLLERİYLE MASAYA KOYMUŞTUR
Türkiye nihayetinde özellikle terörle mücadele konusunda duruşunu değiştirmemiştir.” diyen Genel Başkanımız Destici, “Bu görüşme Kürtler ile terör örgütü PKK-YPG yapılanmasının farklı olduğu, terör örgütünün Kürtleri asla temsil etmediği yönündeki görüşlerimizi kayda geçirmek, muhatabımıza Amerikan ve dünya kamuoyuna ifade etmek açısından da bizce faydalı olmuştur. Türkiye, tezlerini delilleriyle masaya koymuştur.” Şeklinde konuştu.

GÜVENLİ BÖLGE
Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Destici, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Suriyelilerin geri dönüşü ve güvenli bölgenin işleyişi, Suriye’nin kuzeyi ve geleceğine ilişkin görüşlerini tekrar etme fırsatı bulmuştur.
Türkiye’nin güvenlik kaygılarının giderilmesi ve bekasının sağlanması bağlamında bu görüşmenin faydalarının görüleceğini düşünüyoruz.”
FETÖ
“FETÖ meselesi de bir kez daha ifade edilmiştir.” diyen Destici, “Türkiye tezlerini, haklılığını üzerine basa basa dile getirmiştir. Bu mücadeleler uzun solukludur ve boşluk bırakmadan devam etmeyi gerektirir, öyle de olmuş Amerikan Başkanı’na belki kendi ekibi tarafından anlatılmayan gerçekler ilk ağızdan ifade edilmiştir.”
YAPTIRIMLAR
Genel Başkanımız Destici, “Yaptırımlar konusu en azından şimdilik devreden çıkmış bunun yerine ticaret hacminin 4 katına yani 100 milyar dolara yükseltilmesi konusunda karşılıklı beyanlar olmuştur.” Dedi.

SÖZDE ERMENİ İDDİALARI
Sözde Ermeni iddiaları da masaya gelmiş ve sonucu da hemen görülmüştür.” Diyen Destici, “Sayın Cumhurbaşkanımız ile görüşen Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham , Amerikan Senatosu’nda konuya ilişkin bir tasarının gündeme alınmasını zirveden sadece bir kaç saat sonra bloke etmiştir.” İfadelerini kullandı.
Destici açıklamasını şöyle tamamladı: 

Özetle; görüşme gayet olumlu geçmiştir. Başta terör örgütü PKK-YPG ve FETÖ olmak üzere, Suriye’nin kuzeyindeki güvenli bölge, sözde Ermeni meselesi ve yaptırımlar dahil bütün konular açıklıkla konuşulmuştur. Bu da ortak basın toplantısında yapılan açıklamalarda net bir şekilde görülmüştür.
Güven bunalımı yaşanan ABD- Türkiye ilişkilerinde her konuda tam bir uzlaşma ya da mutabakat olmasa da olumlu anlamda yeni bir sayfa açılmış görünüyor ki bu atmosferde böyle bir sonucu başarı olarak nitelemek yanlış olmaz.

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN