12.11.2019 19:29

"GÜN GELECEK DOĞU TÜRKİSTAN BAĞIMSIZLIĞINA KAVUŞACAK"

'DOĞU TÜRKİSTAN CUMHURİYETLERİNİ ANMA' KONULU PANELDE KONUŞAN GENEL BAŞKANIMIZ MUSTAFA DESTİCİ, "GÜN GELECEK DOĞU TÜRKİSTAN BAĞIMSIZLIĞINA KAVUŞACAK" DEDİ.

Büyük Birlik Partimizin Genel Başkanı Mustafa Destici, Ankara Gençlik Parkı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen 'Doğu Türkistan Cumhuriyetlerini' anma konulu programa, katıldı.

Burada bir konuşma yapan Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Uygur Türklerinin tarihi kökenine ilişkin değerlendirmelere yer verdi.

Uygurların Türk dünyasındaki yerine değinen Destici, bölgenin siyasi, iktisadi ve sosyal dinamiklerine ilişkin yorumlarını paylaştı.
Destici, Panelde, bölgenin Müslüman dünyasının en doğu ucunu temsil ettiğinin altı çizerek söz konusu coğrafyanın Türklerin ana yurdu olarak bilindiğine vurgu yaptı.

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türklerinin maruz kaldığı güncel sorunların tarihi arka plandan bağımsız ele alınamayacağını ifade eden Destici, sorunun hassasiyetine uygun tarihi donanımların önemine işaret etti.

Genel Başkanımız Mustafa Destici paneldeki konuşmasında, Çin hükümetinin Doğu Türkistan halkına uyguladığı baskının son dönemde arttığını söyledi. Çin'in Doğu Türkistan'ı işgal ettikten sonra bölgeye kazanılmış yeni topraklar anlamına gelen 'Şincang' isminin verildiğini ifade etti.
Destici, "Ben, hiçbir Türk'ün orayı Şincang olarak kabul etmediğini ve orayı Doğu Türkistan ismiyle kullanmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bizim bu tuzağa düşmememiz lazım. Çin'in toprak bütünlüğü Doğu Türkistan sınırları dışında başlar. Biz, Doğu Türkistan'ı da içine alan bir Çin toprak bütünlüğünü kabul edemeyiz" diye konuştu.

'HER MİLLETİN BAĞIMSIZ YAŞAMA HAKKI VARDIR'
Zulmün sona ermesi gerektiğini söyleyen Destici, şunları söyledi:
"Çin vatandaşları hangi haklara sahipse, özgürlük, insan hakları, inanç ve ticari hürriyet noktasında Doğu Türkistan halkı için de bütün kısıtlamaların kaldırılması lazım. Doğu Türkistan'da zulüm var mıdır, yok mudur? Zulüm vardır ve devam ettiği sürece biz susmayacağız ve bitmesi için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz.
Fikri ıslahat çalışmaları adı altında milyonlarca Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz kamplara kapatılmışlar. Fikri soykırıma tabi tutuluyorlar. Kimliklerinden, kültürlerinden, inançlarından vazgeçmeyenler ya ağır işkencelere tabi tutuluyorlar, ya da kurşuna diziliyorlar, ya da Çin'in farklı bölgelerine sürülerek kaybediliyorlar, yok ediliyorlar. Bunu herkes duysun. Her milletin bağımsız yaşama hakkı vardır.
"

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN