08.07.2020 14:03

GÜNDEMLE İLGİLİ DEĞERLENDİRMELERDE BULUNAN GENEL BAŞKANIMIZ "BU BARO KANUNU DEĞİŞMELİYDİ"

Büyük Birlik partimizin Genel Başkanı Mustafa Destici, "Düzenlemenin Türkiye'deki bütün baroların Barolar Birliği seçimlerinde etkin hale getirilmesi ve bütün Türkiye barolarının etkinliğinde bir Türkiye Barolar Birliği Genel Merkezi oluşması açısından bu değişikliği doğru bulduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Büyük Birlik Partisi olarak değerlendirdiğimizde bu baro kanunu değişmeliydi. TBMM kanun yapmakla, yasa yapmakla yetkili. Şu an yürürlükte olan kanunu da bu Meclis yaptı. Baro yasası da dokunulmaz değildir" dedi.

Genel Başkanımız Mustafa Destici, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Salgının ilk günlere göre hızını yitirmiş olsa da ölümcül olmaya devam ettiğini belirten Genel Başkanımız Mustafa Destici, vatandaşlara tedbirlere uymaları konusunda uyarıda bulundu. 

Sakarya'nın Hendek ilçesinde havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamayı hatırlatan Genel Başkanımız Mustafa Destici, patlamada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyerek, "Türkiye'de artık bunun üretiminin olmaması lazım.
Artık havai fişek kullanımının da olmaması lazım. Bu fişeklerin kullanılması yasaklanmasa bile sınırlandırılmalı. İçerdiği kimyasalların suyu ve toprağı kirlettiğini de biliyoruz. Havadaki kuşlara bile zararı olan bu eğlence aracının kullanımının durdurulması lazım
" ifadelerini kullandı.

Özellikle yaz aylarında meydana gelen orman yangınlarının ciğerlerini parçaladığını söyleyen Genel Başkanımız Mustafa Destici, tarihi Gelibolu Yarımadası'nda meydana gelen orman yangınını ve Artvin'in Yusufeli ilçesi Dokumacılar köyünde meydana gelen yangını hatırlatarak, "Sorumlusu kimdir, yangın nasıl çıktı? Mutlaka bulunacak, bununla ilgili hukuki işlem yapılacaktır. Ormanlarımızı korumaya devam etmeliyiz" dedi.

"Bize ve insanlığa ait bütün değerlere düşman olan bir toplulukla maalesef birlikte yaşıyoruz"
Genel Başkanımız Mustafa Destici, PKK'nın uzun yıllar Türkiye'nin ormanlarını yakmayı bir mücadele şekli olarak gördüğünü ve bunu uyguladığını vurgulayarak, "Biz hala bunu devam ettirdiği kanaatindeyiz. Sayısız kez ormanlarımız, bizzat bebek katili Apo'nun talimatlandırmasıyla PKK tarafından yakıldı. Bu eylem, terörist başının yargılanması esnasında bizzat kendisi tarafından doğrulandı.
Çanakkale'deki yangından bağımsız olarak sadece bu hadiseler bile milletimizin nasıl vahşi, insanlıktan nasibini almamış bir topluluk ya da terör örgütüyle karşı karşıya olduğunu bize göstermektedir.
Hendek'te meydana gelen patlamada Türkiye olarak vatandaşlarımız için endişe duyarken, PKK yanlısı yayın organları patlamayı kendilerinin gerçekleştirdiği iddiasını öne sürerek kutlamalar yaptılar. Hayatını kaybeden kardeşlerimizin ölümlerini, 'galibiyet' olarak yayınladılar.
Yıllardır 'demokrasi, insan hakları, barış' sloganlarıyla teröre payende olanların bu yaşananlara sessizliklerini ise 'ihanetlerinin yeni bir utanç sayfası' olduğunu da bir kere daha ifade ediyorum. Bize ve insanlığa ait bütün değerlere düşman olan bir toplulukla maalesef birlikte yaşıyor ve Mecliste de birlikte oturuyoruz
" diye konuştu.

Barolar ile ilgili düzenlemeye ilişkin değerlendirme
Barolar ile ilgili düzenlemeye de değinen Genel Başkanımız Mustafa Destici, "Bugün barolar ile kanun teklifi Meclis komisyonundan geçti ve genel kurula geliyor. Temsilde adalet noktasında bu düzenlemenin Türkiye'deki bütün baroların Barolar Birliği seçimlerinde etkin hale getirilmesi ve bütün Türkiye barolarının etkinliğinde bir Türkiye Barolar Birliği Genel Merkezi oluşması açısından bu değişikliği doğru bulduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Büyük Birlik Partisi olarak değerlendirdiğimizde bu baro kanunu değişmeliydi.
TBMM kanun yapmakla, yasa yapmakla yetkili. Şu an yürürlükte olan kanunu da bu Meclis yaptı. Baro yasası da dokunulmaz değildir. Hele ki Allah'ın ayetlerine dil uzatacak kadar hadsizleşen baro başkanlarının Ankara Barosu Başkanı başta olmak üzere bu yasaya bu kadar sarılmaları kabul edilebilir, demokratik görülebilir bir tavır değildir. Millet kime yetki verirse o, bunları değiştirmekle yetkilidir.
Birilerinin kendi egemenliklerini korumak, kendi zihniyetlerini baroların başında tutmak için verdikleri mücadeleye koşan bazı siyasetçilerimiz var. Akıllarını başlarına alsınlar. Diğer meslek kuruluşlarıyla ilgili de düzenlemelere ihtiyaç var. Bugün gelecek olan kanun teklifine baktığımız zaman yüzde yüz doğru mu buluyoruz? Hayır ama mevcuta göre daha iyi gördüğümüz için 'evet' diyeceğiz.
İnşallah milletimiz BBP'ye yetkiyi verdiğinde daha mükemmelini yapacağımızın sözünü milletimize veriyoruz. Genel kurulda bu kanunla ilgili bir iki düzenleme yapılacak, bizim de bir teklifimiz var
" şeklinde konuştu.

Sosyal medya tartışmaları
Sosyal medyaya ilişkin tartışmaları değerlendiren Genel Başkanımız Mustafa Destici, "Sosyal medyaya bir çeki düzen verilmesi noktasında aklı başında herkesin ortak mutabakatı var. Fakat bu sorunun yasak konularak çözülmeyeceği noktasında da ciddi bir mutabakat var. Herkes bir yasaktan bahsediyor. Teknoloji, iletişim ve bilişim alanlarında konulan yasaklardan medet umulmayacağı bir gerçek. Artık hemen hemen herkeste akıllı telefon var ve bu sosyal ağlar bu telefonlarda kurulu geliyor zaten. Smart TV (sımart TV) adı verilen akıllı TV’lerde de durum böyle… Birde çeki düzen verilmesi hususunda ve güvenlik-özgürlük sarmalı noktalarında ciddi tartışmalara neden olan sosyal medya ve paylaşım uygulamalarının uluslararası bir denklemin unsuru olduğunu unutmamak lazım. 

Düzenleme yapılırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli husus bu. Erişime engellenen uygulamaları erişime açabilecek yazılımları da üretenlerde bu küresel bilişim mecralarıdır… Yasaklama başlığı altında sert hamleleri yapmadıktan sonra her yasağın bir açığı oluşturulacaktır. Lakin bu tür hamleler toplumsal kutuplaşmayı, keskin ayrışmayı körükler. Ülkenin itibarına zeval verir. Daha da ötesi bu konularda ülkemizi dış müdahalelere açık hâle getirir. Sosyal medyanın edepsizliğinden, herkese yönelik ağır hakaretler, mesnetsiz iddialar, yalanlar, iftiralardan hemen hemen her aklı başında erdemli sosyal medya kullanıcı rahatsız. 

Bu işlere bir çeki düzen verilmesinden ve kötü fiilleri işleyen kullanıcılara ve sanal ortamın paralı askerleri trol ordularına adil bir ceza mekanizması getirilmesinden yanayız. Devletimiz, sosyal medya üzerindeki anonimlik ve anonim sahte kimliklere sığınarak suç işleyen ve bundan kaçan kişilerin önüne geçmelidir. 

Bu hususta dünyadaki müeyyide örnekleri araştırılmalıdır. 

Ülkemizde toplumun her kesiminden ve farklı düşünce gruplarından bilişim konusunda uzman kişilerle bir araya gelinmelidir. Devletimizin siber suçlarla mücadelede ciddi datalara ve tecrübelere sahip güvenlik organizasyonları bu istişare grupları içerisinde yer almalıdır. Sadece şahıslara ve tüzel kişiliklere hakaret, iftira vs. boyutuyla değil; ırk, din, engellilik konularında nefret söylemi ile çocuk istismarı ve terör propagandası barındıran içeriklerle mücadele ve müdahale yöntemleri de masaya yatırılmalıdır. Uluslararası Sosyal medya kuruluşlarının temsilcileriyle temasa geçilmeli ve bu süreçte onları da çözüm odaklı işlere ortak etmeliyiz… Sosyal medya kimsenin bir başkasının başına gelenden ötürü "oh olsun" denilen mekânlar olmaktan çıkarılmalıdır. Bu olmazsa bugün “oh olsun” diyenlerin de başına aynı şeyler gelecektir. Adalet; tarafların bencilliğinden bağımsız olarak hakkaniyetin sağlanmasıysa eğer, kamuoyunda tartışılmaya başlayan bu problemli alanın üstesinden gelme süreci bir fırsattır. Yapıcı ve yol gösterici bir misyonla muhalif düzlemde siyaset yapan bizlere düşen görev ise; önerilerimizi sunmak, bu hususta işletilen sürecin adaletin hakkaniyetle uygulanıp uygulanmadığını denetlemek ve takip etmektir."dedi.

Libya meselesi
Genel Başkanımız Mustafa Destici, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Libya ziyaretini önemsediklerini belirterek, "Ülkemiz ve Akdeniz ülkelerinin menfaati için gereken adımı Türkiye atmaktadır. Kardeş, Müslüman ülkelerden de aklı başında olanları bizimle hareket etmeye, aklı başında olmayanları da akıllarını başlarını almaya davet ediyorum. Gelin Türkiye ile birlikte onurlu bir mücadele verin ve bölgenin zenginliklerini, avantajlarını bölgede yaşayan kardeşlerimiz kullansınlar, başkaları sömürmesinler. AB ülkelerinin Türkiye'ye turizm izni vermemesini de kınıyoruz. AB ülkelerini Türkiye'ye karşı daha adil ve dürüst olmaya davet ediyoruz" ifadelerini kullandı. -

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN