14.05.2018 15:44

GÜRHAN, ESNAF VE SANATKARLAR DERNEĞİ OLAĞAN GENEL KURULUNA KATILDI

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Olagan Genel Kuruluna Katılan Genel Başkan Yardımcımız Ahmet Gürhan bir konuşma yaptı.

BBP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Ahmet GÜRHAN’ın davetli olarak katıldığı, Esnaf ve Sanatkârlar Derneği Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşma metnidir.

Sivil toplum, insanlarının tek tek yapamadıklarını beraber yapmasıdır. Yani birlikteliği, gönüllülüğü ve dayanışmayı temsil eder.

Bir ülkede demokrasinin ve ekonomimin gelişmesinde sivil toplum etkisi olduğu kadar da aktif vatandaşlık anlayışı da getirir.

Sivil toplum, demokratik bir toplum yaratılmasında, devlet-toplum çalışanlarının, üretenlerinin ilişkilerinde demokratik bir şekilde devlet ile vatandaş arasında bir köprü oluşturur. Sizler de gönüllü olarak bir araya geldiniz. Belirli amaçlarınızı gerçekleştirmek için günden güne büyüyerek, hizmetlerinin sayısını artırarak ektili olmaktasınız.

Hepiniz dostluk ve arkadaşlıkların kurulduğu, acılarınızı ve sevinçlerinizi paylaştığınız derneğinizde; hukukun üstünlüğü, temel insan hak ve özgürlükleri evrensel değerler çerçevesinde devletin bütünlüğünü koruyan, art niyetli kişilere müsaade etmeden çalışan derneğinizi takdir ediyor, şükranlarımı sunuyorum.

Sizlere, iyi yönetim ilkeleri doğrultusunda çalışmasında Türkiye’nin ihtiyacı var. Türkiye’nin, bölgemizde sorunların çözümüne katkıda bulunması gerek.

Ülkemizin lider ülkelerden olma iddiası ancak toplumumuzun her kesimi ile katılımcı demokrasiyi benimsetmesi ve yaşaması ile gerçekleştirilir.

Esnaf etki alanı itibariyle herkese hitap eden Türkiye’nin temel direğidir.

Tarih boyu büyük krizlerin yaşandığı dönemlerde esnaf ve sanatkârların bir denge unsuru olduğunu unutmamak gerekir. Esnaf ve sanatkârlarımız sermaye ve refahın tabana yayılması, gelir dağılımının iyileştirilmesi ve sosyal dengelerin kurulmasında en önemli unsurlarından birisidir ve bizim için de yeri asla doldurulmaz bir özelliğe sahiptir.

Selçuklu döneminden başlayarak esnaf ve sanatkârlarımız, ahilik kültürü altında ülkenin mayası ve çimentosudur.

Ülkeyi ayakta tutan ve bir arada tutan, ülkeye istikamet çizen bir vazifeyi yerine getiriyor.

Bizim kültürümüzde, medeniyetimizde esnaf sadece alan-satan, ticaret yapan kişi değildir.

Esnaf semtimizin, mahallemizin, sokağımızın ağabeyidir. Esnaf, manevi değerlerimizin, geleneklerin, kültürün muhafızıdır.

Esnaf toplumsal dokunun, sosyal dayanışmanın adeta teminatıdır. En önemlisi de esnaf, güvenliğin, emin olma sıfatının, dürüstlüğün simgesidir.

Esnaf gerektiğinde silah tutmuş, vatanımızı savunmuştur. 15 Temmuz’da bunu görebildik.

Eğer bugün bağımsız, güçlü bir ülkeysek, geleceğe umutla bakan bir milletsek bunu en çok esnafımıza, sanatkârımıza yani sizlere ve sizlerin yaşattığı ahilik kültürüne borçluyuz.

Bilin ki siz umutlu olursanız, Türkiye’de umutlu olur.

Rabbim hepinize helal, bol ve bereketli kazançlar nasip etsin.

Bu duygu ve düşünceler ile hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN