26.02.2020 19:59

İSKEÇE MÜFTÜSÜ SAHİPSİZ DEĞİL

Yunanistan'da, Selanik İstinaf Mahkemesi, bir cenaze töreni ile ilgili sözde "resmi makamı gasbetmek ve dini töreni engellemek" suçlamasıyla yargıladığı İskeçe seçilmiş müftüsü Ahmet Mete'yi tecilli olmak üzere 4 ay hapis cezasına mahkum etmesine BBP'den açıklama geldi.

Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ünsal Karabulut yaptığı açıklamasında; Atina da Radikal Sol İttifak Partisi (SYRİZA) hükûmetinin son dönemde çıkardığı iki ayrı kararname sonrası İskeçe seçilmiş müftüsü Ahmet Mete'nin bu cezaya maruz kaldığını belirterek; bu kararnamelerle Atina Hükümeti’nin, Lozan Antlaşması'yla belirlenmiş din özgürlüğüyle ilgili hakları ihlal ettiğini söyledi.

İskeçe seçilmiş müftüsü Ahmet Mete'nin 2016 yılında, Yunan ordusunda askerlik görevini yaparken kaza sonucu hayatını kaybeden bir soydaş askerin cenaze töreninde, atanmış müftünün de bulunduğu ortamda cenaze namazını kaldırdığı için "resmi makamı gasbetmek" ve "dini töreni engellemekle" 4 ay hapis cezasına mahkum etmesini değerlendiren Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ünsal Karabulut, "Bu mütekabiliyeta uymayan kararnameler sonrası çıkarılan bir karardır. Yunanistan'da yürürlüğe konan müftülüklere yönelik bu cezalar, söz konusu kararnamenin sonucudur.” dedi.

"Maalesef Batı Trakya'da müftülük kurumunun özerkliğini ortadan kaldıran bu düzenlemeler böyle bir sonucu doğuruyor." diyen Karabulut, vaktin henüz geç olmadığını orada yaşayan soydaşlarımızın bu uygulamaya bir an önce yasal yollardan itiraz etmeleri gerektiğini belirterek, "Vakit geçmiş değil oradaki soydaşlarımız Türkler bu uygulamaya bir an önce yasal yollardan itiraz etmelerini daha fazla gecikmeden yapmaları gerekmektedir." dedi.

Ahmet Mete'nin, Atina da Radikal Sol İttifak Partisi (SYRİZA) hükûmetinin son dönemde çıkardığı iki ayrı kararname sonrası bu cezaya maruz kaldığının altını çizen Karabulut bu kararnamelerle Atina Hükümeti’nin, Lozan Antlaşması'yla belirlenmiş din özgürlüğüyle ilgili hakları ihlal ettiğini söyledi
Yunanistan’ın 2018 ve 2019'da yürürlüğe koydukları kararnamelerle orada yaşamakta olan TÜRK soydaşlarımızın dini kurumlarının içini boşaltıp devletleştirmek istediklerini de kaydeden Karabulut, son olarak şunları söyledi, "İskeçe'nin seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete'ye; Selanik İstinaf Mahkemesi'nin haksız ve mütekabiliyet kararlarını hiçe sayarak verildiği bu karardan dolayı geçmiş olsun diyoruz. Ve, Büyük Birlik Partisi olarak bu mahkeme kararını kınadığımızı ilan ediyoruz. Hayırlısı Allah'tan."E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN