28.05.2020 15:55

İSTANBUL'UN FETH'İ İLE İLGİLİ GENEL BAŞKANIMIZ MUSTAFA DESTİCİ BİR MESAJ YAYINLADI

Büyük Birlik partimizin Genel Başkanı Mustafa Destici,İstanbul’un Fethinin 567. yıl dönümü ile ilgili bir mesaj yayınladı.

Genel Başkanımız Mustafa Destici'nin yayınladığı mesajında şu sözler yer aldı:

"Bugün İstanbul’un Fethi’nin 567. yılını kutluyoruz.
29 Mayıs 1453 günü, insanlık, İslam ve Türk tarihleri açısından, ayrı ayrı, önemli ve belirleyici bir dönüm noktası olarak kayıtlarda yer alır.
1500 yıla yakın bir süre devam eden, varlığının önemli bölümünde dünyanın en önemli askeri ve siyasi gücü olan Doğu Roma İmparatorluğu, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethiyle resmen sona ermiş; dünyada, siyasi, ekonomik ve askeri alanlarda, Türklerin en önemli belirleyicilerden biri olduğu ve 400 yıla yakın süre devam edecek yeni bir düzen hakim olmuştur.
Yine İstanbul’un Fethi’yle, o gün için dünyanın en önemli ticaret yolu olan İstanbul Türklerin eline geçmiş, dünya ekonomisinde yüzlerce yıl sürecek yeni bir dönem başlamıştır. 

Fatih’in, fetih için geliştirip kullandığı toplar, Orta Çağ’ın kale devletleriyle özdeşleşmiş siyasi sistemlerinin de sonunu getirip, tüm dünyanın yeni bir siyasi ve toplumsal düzene evrilmesine zemin hazırlamıştır.
Bu özellikleriyle pek çok tarihçi, İstanbul’un Fethi’ni, tarihte Orta Çağ’ı sona erdirip Yeni Çağ’ı başlatan en önemli gelişmelerden biri olarak değerlendirir. 

İstanbul’un fethiyle, Türklerin Avrupa ve Asya’nın en önemli geçiş noktası olan Anadolu’daki varlıkları sonsuza kadar mühürlenmiş, insanlık tarihinin ve medeniyetin dünya üzerindeki en önemli merkezlerinden biri olan İstanbul, yine sonsuza dek Türk’ün olmuştur.
İstanbul, tüm Müslümanlar için, Peygamber Efendimiz’in hadis-i şerifinde fetihle müjdelenmesi ve İstanbul’u fetheden komutan ve askerlerin methi sebebiyle ayrı bir yere ve öneme sahiptir. Dünya üzerindeki tüm Müslümanlara ve elbette bize göre, bu övgü ve müjdeye, Fatih Sultan Mehmet’in ve Türklerin nail olması, her zaman milletimizin gurur ve şükür vesilesi olmuştur.

İstanbul inançla, samimiyetle, ihlasla alındı. Ancak, 2. Mehmet’in askeri dehası ve başarısı; hazırlık aşamasında ortaya koyduğu strateji akıl; sahip olduğu, dönemin şartlarının çok üzerindeki teknik üstünlük; kuşatma esnasındaki cesaret ve kararlılığı asla unutulmamalı, fetih, bu yönleriyle, yüzyıllardır olduğu gibi, bundan sonra da Türk Milleti’ne ve İslam alemine yol göstermeye devam etmelidir."

Mesajında, Fatih Sultan Mehmet Han’dan bahsedince Ayasofya'dan bahsetmemenin olmayacağını kaydeden Genel Başkanımız Mustafa Destici, şunları kaydetti: "Ayasofya, 482 yıl cami olarak hizmet gördü. Ama 1935'te müzeye çevrildi, o günden bugüne cami olmayı bekliyor. Ayasofya kilise değil, müze de değil, bilakis camidir. Cami olmasına rağmen kamuoyu tarafından tam olarak bilinmeyen nedenle ibadete kapatılmıştır. Büyük Birlik Partisi olarak Ayasofya’nın ibadete açılması ile ilgili müracaatlarımız olmuştur. Ayasofya’nın hala ibadete açılmamasını millet olarak anlamakta güçlük çekmekteyiz. 

Herkes bilsin, Ayasofyasız İstanbul, İstanbulsuz Türkiye olmaz. Ayasofya'nın camiye dönmesi, inşallah Büyük Birlik Partililere, Alperenlere nasip olacaktır. Fethin mimarlarını ve şehitlerimizi rahmetle ve şükranla anıyorum ruhları şâd mekânları cennet olsun. Rabbim; İlay-ı Kelimetullah için Nizam-ı Âlem diyerek asırlarca üç kıtada at koşturup Allah'ın ismini ve dinini yeryüzüne yayan bu büyük Müslüman Türk Milleti'ne ve onun Alperenleri'ne nice zaferler nasip etsin.

İstanbul’un Fethi’nin 567. yılında, tekrar, Peygamber Efendimiz’in övgüsüne mazhar olan atamız Fatih Sultan Mehmet’i, komutanlarını, askerlerini rahmet ve minnetle yad ediyorum."
Feth'imiz mübarek, Devletimiz ve Milletimiz dünya var oldukça payidar olsun."

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN