11.03.2020 16:26

MİLLÎ BİRLİĞİMİZ EN GÜÇLÜ DEĞERİNİN KABULÜNÜN 99.YILINI İDRAK EDİYORUZ

Büyük Birlik Partimizin Genel Başkanı Mustafa Destici yaptığı açıklamada; "12 Mart İstiklal Marşı'mızın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün 99. yılını; önemi ve değerinin, yazıldığı günden beri bir an bile azalmadığını, onun milli birliğimizin en güçlü bağlarından, devletimizin kuruluş esaslarının en önemli yapı taşlarından biri olduğunu idrak ederek kutluyoruz." dedi.

Açıklamasında, "İstiklal Marşı’mızın, Türk Milleti, Türkiye Cumhuriyeti ve Milli Kurtuluş Savaşı’mıza dair neler ifade ettiğini anlatırken, rahmetli Mehmet Akif’in örnek şahsiyetinin, eserlerinin ve İstiklal Marşı’mızın edebi değerinin de daima hatırlanması gerektiğini düşünüyorum: " sözlerine yer veren Genel Başkanımız Mustafa Destici şunları kaydetti.

"Mehmet Akif, İstiklal Marşı’mızın şairi olmasının yanında, Kurtuluş Savaşı’mızı kazanan, Cumhuriyetimizi kuran Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin üyesi Osmanlı’nın son dönemi ve Cumhuriyet tarihimizin en önemli şahsiyetlerinden biridir. Şahsiyetiyle, ahlakıyla, vatanına, milletine ve değerlerine bağlılığıyla, Mehmet Akif’i, milletimizle birlikte, her zaman, yüz yıl ötesine ışık tutan bir şahsiyet abidesi olarak gördük, görmeye de devam edeceğiz.

Bununla birlikte, Mehmet Akif, eserleriyle de bütün siyasi mülahazaların üzerinde, Türk Edebiyatının en önemli değerlerinden biri olarak tarihimizde yerini alır.

Her satırı, milletin birliğine, değerlerine, müşterek acılarına, dertlerine, mutluluklarına, geleceklerini ancak birbirlerine sarılarak inşa edebilecekleri gerçeğine ayna tutan eserleri; fikir, ifade ve estetik düzeyiyle, Türk Edebiyatında tuttuğu önemli yerin yanında, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin milli şuurunu şekillendirmesi açısından da ayrıca dikkate değerdir.

Türkiye Cumhuriyeti, şahadetleri dinin temeli olan ezanların, ebediyen yurdumuzun üzerinde inlemesinin teminatı olarak, sonsuza dek var olacak...

Türkiye Cumhuriyeti, yurdumun üstünde tüten en son ocak var olana kadar yaşamaya devam edecek.
Yurdumuz, bayrağımız, milletimiz, devletimiz, ebediyen, izmihlal nedir bilmeyecek.
İstiklal Marşı’yla kurulan devletimizin evlatları, yaşadıkları sürece, yurdumuza alçakları uğratmamak için canlarını feda etmekte tereddüt etmeyecekler.

Mehmet Akif, İstiklal Marşı’mızı Safahat’ına koymamıştır, çünkü ona göre İstiklal Marşı artık Akif’in değil Türk Milleti’nindir. Biz de Mehmet Akif’i, diğer edebi şahsiyetlerin yanına koymayız, çünkü İstiklal Marşı’yla birlikte Mehmet Akif, Türk Milleti’nindir, Türk Milleti’nin şairidir.

İstiklal Marşımız, devletimizle birlikte, sonsuza dek var olacak ve Türk Milleti, milletimizin mümtaz, vakur, mütevazı, cesur, ahlak abidesi evladı Mehmet Akif’i sonsuza dek yad edecek.

Mehmet Akif’le birlikte, Kurtuluş Savaşı’mızı kazanan, Cumhuriyet’imizi kuran şehitlerimiz, gazilerimizi tekrar sevgiyle, saygıyla, rahmetle, minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun..."

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN