16.07.2019 11:57

"MİLLETİN İSTİKLALİNİ YİNE MİLLETİN AZMİ VE KARARI KURTARACAKTIR"

Genel Başkanımız Sayın Mustafa Destici Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapılan 15 Temmuz Özel oturumunda yaptığı konuşmada, "Millet iradesi, hiçbir zaman önemini ve anlamını tartışmayacağımız, her zaman başımızın üstünde taşıyacağımız, onu korumak için gerekirse başımızı vermekte tereddüt etmeyeceğimiz prensip olarak daima var olacaktır." dedi.

Genel Başkanımız Sayın Mustafa Destici Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapılan 15 Temmuz Özel oturumunda yaptığı konuşma:
  Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; öncelikle sizleri ve televizyonları başında bizleri izleyen vatandaşlarımızı sevgiyle, saygıyla, hürmetle ve muhabbetle selamlıyorum.
Milletin manevi çatısı altında olan devletimizi korumak için hiç tereddüt etmeden canlarını vermiş 251 şehidimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum, ruhları şad olsun, mekânları cennet olsun. Gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum.
  Kıymetli milletvekilleri, devlet otoritesi şerik kabul etmez. Devletin sahibi millettir ve millet, devlet gücünü seçtiği yöneticileri aracılığıyla kullanır. Devletin 3 erkinden yasama, yürütme ve yargı, kararlarını millet adına alır, görevlerini millet adına yerine getirir. Kamu görevi yapanlar, devletin otoritesi dışında başka hiçbir ülkeye, millete, şahsa, cemiyete, topluluğa, zümreye bağlılık gösteremezler. Millet iradesi, hiçbir zaman önemini ve anlamını tartışmayacağımız, her zaman başımızın üstünde taşıyacağımız, onu korumak için gerekirse başımızı vermekte tereddüt etmeyeceğimiz prensip olarak daima var olacaktır.
"İnsanlığın tarihi kadar eski olan diğer milletler tarafından öldürülebilirler ama lakin asla mağlup edilemezler." cümlesiyle nitelenen ve bu gerçeği insanlık tarihine silinmeyecek bir şekilde kazıyan Türk milletinin her çağda güçlü, kaim ve muzaffer olarak var olmasının sırrı sahip olduğu güçlü devlet geleneğidir. Tarihinin çeşitli kesitlerinde Türk milletinin yaşadığı zorlukları, acıları hatırladığımızda, bu şartların, hep devlet geleneği ve otoritesinin zaafının düştüğü dönemlerde olduğunu görmekteyiz. Evet, sarsıldığımız zamanlar oldu ama 15 Temmuzda da öncekiler gibi "Milletin istiklalini yine milletin azmi ve kararı kurtaracaktır." sözünü kendimize yol seçerek başta Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayeti olmak üzere, devleti yönetenlerin tümünün dirayeti, Gazi Meclisimiz, siyasi partilerimiz ve Hükûmetimizin ortak tavrı ve necip milletimizin darbeye karşı cesur ve kararlı duruşuyla yolumuza devam ettik.
Şehit liderimiz Muhsin Başkanımızın dediği gibi "Namlusunu milletine döndürmüş tanklara selam durmadık." Bundan sonra da yine selam durmayacağız Allah'ın izniyle.
Kıymetli milletvekilleri, bugünlerde, özellikle darbeden sonra bir sistem değişikliği zaruret hâline gelmişti ve milletimizin kararıyla da bu sistem değişikliği gerçekleştirildi. Fakat şunu hatırlatmak isterim ki sistemin adı çok önemli değildir. Bakın, Amerika Birleşik Devletleri başkanlık, Fransa yarı başkanlık, Almanya parlamenter, İngiltere kraliyet ve parlamenter bir sistemle yönetiliyor ama bunların hiçbirinde sistem tartışmasını duymuyoruz. Önemli olan sistem değil; önemli olan adalet, demokrasi ve refahtır. Adaleti tam olarak tesis ettiğimizde, demokrasiyi tam olarak yerleştirdiğimizde ve refahı sağladığımızda sistem tartışmaları da son bulacaktır.
Onun için, biz burada, Mecliste özellikle böyle bir günde birbirimizi suçlamak ya da itham etmek yerine birlik olmak, güçlü olmak ve milleti ileriye taşımakla yükümlüyüz.
  Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; ülkemizin şu anda içinden geçtiği şartlar bellidir. Bir taraftan terörle mücadele, diğer taraftan Doğu Akdeniz'deki gelişmeler ve öbür taraftan, özellikle, hava savunma sistemimizi güçlendirmek adına almış olduğumuz S400'lere karşı ABD'den ve Batı'dan yükselen seslere karşı da birlik olma mecburiyetimiz vardır. Dolayısıyla, bizi ileriye taşıyacak olan ve Türk milletini layık olduğu seviyeye çıkaracak olan da birlik ve beraberliğimizin sağlanmasıdır.
Ben bu duygu ve düşüncelerle, bir kere daha, 15 Temmuz hain FETÖ darbesine karşı kararlı duruşuyla millete öncülük eden Sayın Cumhurbaşkanımıza, Gazi Meclisimize, siz değerli milletvekillerimize ve kahraman halkımıza şükranlarımı sunuyorum. Şehitlerimizi rahmetle anarken gazilerimizi de bir kere daha saygıyla selamlıyorum.

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN