03.01.2020 17:38

"MÜSLÜMAN VE KARDEŞ BİR ÜLKEYE YARDIM ELİ UZATMAK, NE ZAMANDAN BERİ MACERAPERESTLİK OLUYOR"

Genel Başkanımız Mustafa Destici, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Kayseri'de, Valilik ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı ziyaret ettikten sonra partimizin il binasında basın toplantısı düzenledi.

"LİBYA'YA ASKER GÖNDERMEYİ MACERAPERESTLİK OLARAK NİTELENDİRİYORLAR"

"Libya'ya asker göndermeyi maceraperestlik olarak nitelendiriyorlar. Bakiyemize sahip çıkmak, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki haklarını muhafaza etmek, Müslüman ve kardeş bir ülkeye yardım eli uzatmak, ne zamandan beri maceraperestlik oluyor" dedi.

Genel Başkanımız Destici, Büyük Birlik Partisinin terörle mücadeleyi her noktada desteklediğini, Türkiye'nin dış politikada ciddi hamleler yaptığını söyledi. Türkiye'nin 10'dan fazla ülkede askeri üssünün bulunduğunu kaydeden Destici, "Bunların bir kısmı Birleşmiş Milletler (BM) kararları ile gerçekleşmiş bir kısmı da bulunduğumuz ülkelerin davetleri üzerine olmuştur. Bu Türkiye Cumhuriyeti'nin büyüklüğünü gösteriyor. 'Türkiye sadece kendi sınırları içinden sorumludur, sınırları dışı bizi ilgilendirmez' gibi eskiden olan sakat bir anlayışı da böylelikle yıktı. Türkiye bu hastalığını yendi" diye konuştu.

– Libya tezkeresine “Evet” demeyen HDP’ye eleştiri

Türkiye’nin dış politikada ciddi hamleler yaptığını, şu anda 10’dan fazla ülkede üssü, askeri varlığı bulunduğunu anlatan Destici, bunun Türkiye Cumhuriyeti Devletinin büyüklüğünü gösterdiğini söyledi.

Libya tezkeresinin de dün Meclis’ten AK Parti, MHP ve BBP’nin desteği ile geçtiğini hatırlatan Destici, “Ben bu tezkereye ‘Evet’ demeyen HDP’yi anlıyorum. Çünkü HDP eşittir PKK ama bunun dışında kalan diğer partileri anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum. Libya'ya asker göndermeyi maceraperestlik olarak nitelendiriyorlar. Bakiyemize sahip çıkmaz, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki haklarını muhafaza etmek, Müslüman ve kardeş bir ülkeye yardım eli uzatmak, ne zamandan beri maceraperestlik oluyor" dedi ” dedi.

Destici, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dün tezkere görüşülürken “Türkiye, Birleşmiş Milletleri göreve davet etsin ve Birleşmiş Milletler kanalı ile buraya asker gönderilsin.” talebinde bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

Biz bunları çok tecrübe ettik. Birleşmiş Milletlerin, Türkiye’nin çağrısı ile Libya’ya asker göndermeyeceğini herkes biliyor. Birleşmiş Milletler ancak ABD’nin çağrısı ile Avrupa’nın, batının çağrısı ile bir yere asker gönderecekse gönderir. Biz bunun onlarca örneğini gördük. Bunlar olmayacak işler. Türkiye’nin bunlarla geçirilecek vakti de yoktur. Bunlar boş, karşılığı olmayan çağrılardır. Sırf teskereyi engellemek adına yapılmış hamlelerdir ama TBMM’de Cumhur İttifakı tam bir dayanışma sergileyerek Libya teskeresini büyük bir çoğunluk ile geçirdi.
 

'TÜRKİYE DAVET ÜZERİNE LİBYA'YA GİDİYOR'
Büyük Birlik Partimizin Genel Başkanı Mustafa Destici, tezkereye karşı olanların, Bizim askerimizin 2 bin kilometre ötede ne işi var dediğini kaydederek, şunları söyledi
"Elin oğlu 10 bin kilometre öteden, hiçbir yakınlığı olmadığı halde geliyor. Biz neden gitmeyeceğiz 100 sene önce oralar bizim toprağımız değil miydi Herkes gidecek biz duracağız öyle mi Bu kafayı anlamakta zorlanıyorum. Bir diğer itiraz gerekçeleri, Arap iç savaşına bizim neden müdahil oluyormuşuz. Az ufku olan ve yaşanan hadiseleri değerlendirilenlerin ifade edeceği bir laf değil. ABD, Rusya ve İsrail kendi emellerini gerçekleştirmek petrol ve doğal gaza el koymak için oradalar. Hafter onların kuklasıdır. Türkiye Libya'nın uluslararası meşru hükümeti ile anlaşmalar imzalıyor. Onun daveti üzerine Libya'ya gidiyor. Oradaki durum bir iç savaşın ötesine geçildi."

DİYARBAKIR ANNELERİNİ ZİYARET ETTİK

Terörle topyekun mücadele edilmesi hususu ile alakalı olarak değerlendirmelerde bulunan Genel Başkanımız Mustafa Destici, Türkiye’de bunun mücadelesinin verildiğini vurguladı. Destici, "sadece dağdaki terörist ile değil, belediyeye ve devletin diğer kurumlarına sızmış olanlarla, finans kaynaklarıyla da mücadele edildiğini" belirtti. 

Bu dönemde çok yürekli bir mücadele ortaya koyan Diyarbakır annelerini parti heyeti ile ziyaret ettiğini aktaran Destici, şöyle konuştu:

Diyarbakır annelerini ziyaret ettik. Hiçbir yılgınlık, ümitsizlik yok. Müthiş bir cesaret, kararlılık ile evlatlarının geleceği güne kadar bu mücadeleyi sürdüreceklerini ifade ettiler. 3 annemiz evladına kavuştu. İnşallah geriye kalan, orada bekleyen aileler değil, çocukları kandırılarak ya da kaçırılarak PKK’ya götürülen bütün aileler evlatlarına kavuşur. Bu, terörle mücadele adına da gerçekten çok önemli bir safha. Bunu hepimizin desteklemesi gerekiyor. Onların beklentileri de Türkiye’nin çeşitli noktalarından, başta TBMM olmak üzere herkesi yanlarına bekliyorlar.

– Kasım Süleymani’nin öldürülmesi

Gazetecilerin, “ABD, Irak’ta bir İranlı komutanı öldürdü. Bu gerginlikten Türkiye nasıl etkilenir?” sorusu üzerine Genel Başkanımız Destici, bu iki ülke arasında devam eden yüksek bir gerginlik bulunduğunu söyledi.

Irak’ta bir güç elde etme savaşı olduğuna işaret eden Destici, şöyle konuştu:

En son ABD’nin büyükelçiliğinin işgali yaşandı. Anlaşılıyor ki ABD, bu büyükelçilik işgalini ve Irak’ta ABD güçlerine karşı gerçekleştirilen saldırıların sorumlusu olarak İran’ın bu ülkedeki güçlerini ve komutanlarını görüyor. Adeta kendi açısından bir fatura kesti. ABD, İranlı üst düzey komutanı operasyonla öldürerek adeta bir fatura kesti. Bu, gerilimi daha da arttıracaktır. Özellikle Irak’ın içinde bu gerilimi daha arttıracaktır. Irak’ı, korkarım ki ABD ve İran’ın bu ülke üzerindeki egemenlik savaşları neticesinde daha büyük iç savaşlara gebe olarak görüyorum. İnşallah bu olmaz ama maalesef görünen o. Ne İran Irak’tan vazgeçiyor, öbür taraftan ABD de Irak’taki mevzilerini kaybetmeyi istemiyor. Burada ciddi bir güç mücadelesi var. Bizim birinci endişemiz masum Irak halkının bundan zarar görmesi. Çevremiz zaten ateş topu, inşallah yeni bir ateş topu dalgasıyla karşılaşmayız.”

Destici, Ahmet Davutoğu’nun kurduğu parti ve Ali Babacan’ın parti kurma çalışmalarına ilişkin soruya ise BBP olarak yeni kurulacak partilere “Hayırlı olsun” dediklerini aktararak şunları kaydetti:

Tek seçimlik ya da tek gayeleri birileri ile hesap kitap yaparak, Türkiye’de sırf mevcut iktidarı devirmek ya da sistemi geriye döndürmek adına çalışmalar var. Eğer bunlara alet olunursa biz bunu doğru bulmayız. Ama samimi, dürüstçe Türkiye’ye hizmet etmek adına ‘Benim de bir fikrim var’ diyorlarsa bize de ‘Hayırlı olsun’ demek düşer.

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN