04.05.2020 17:49

OKULLARIN AÇILMASI İÇİN ACELE EDİLMEMELİ!

Bir Tv kanalına canlı yayın konuğu olan Büyük Birlik partimizin Genel Başkanı Mustafa Destici maske olmadığı yönünde algı yapanların kara propaganda yaptığını söyledi. Destici, maske olduğunu ancak dağıtım konusunda sorunlar yaşandığını vurguladı.

Genel Başkanımız Mustafa Destici daha önce ortaya koyduğu öneriyi tekrarlayarak ''Devlet ücretsiz maske dağıtmaya devam edebilir ancak bunun yanında 1 TL gibi cüzi bir miktara maske satışına izin verilsin ki vatandaşlar sorun yaşamasın'' şeklinde konuşarak maskeye erişim noktasında yaşanan sorunu ortadan kaldıracağını vurguladı. Genel Başkanımız Destici, bu konuda hükümet yetkililerine ve gerekli mercilere de öneriyi ilettiğini açıkladı. 

''HAFTASONU YASAKLARININ KAPSAMI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ''
Kısıtlamaların kaldırılmasıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Genel Başkanımız Mustafa Destici '' Tedbirlere sıkı bir şekilde devam etmek lazım. Çünkü geçmiş salgınlarda yaşanan tecrübeler var. Vaka sayılarımız, ölüm sayılarımız düştü diye normalleşme adına bir beklenti var. Bence de dönmeliyiz ancak asla rehavete kapılmamalıyız. Çünkü ikinci bir dalgayla karşı karşıya kalabiliriz. Biliyorsunuz, İspanyol Gribinde Amerika'da yaşanmış bir gerçeklik var. İki dalganın gelebilme ihtimalini de hiçbir şekilde göz ardı etmememiz lazım. 

Tedbirli bir şekilde kararlar alınabilir. Haftanın belli günlerinde mağduriyeti çok daha fazla olan esnaflarımıza belirli koşullarda çalışma izni verilebilir. Okulların açılmasıyla ilgili bizim edindiğimiz bilgilere göre, Milli Eğitim Bakanlığımızın bayram sonrası sekiz ve onikinci sınıflarınaçılmasıyla ilgili eğitimi başlatacağını düşünüyoruz. Hem LGS ve YGS sınavlarının Haziran ayı sonu gibi yapılması yönünde bir planlama var, bunun da doğru olduğunu düşünüyoruz. Yine de Mayıs ayı'nı görmek gerekir diye düşünüyorum. Haftasonu yasakları 30 büyük ilimiz ve Zonduldak'ı kapsıyor. Bu 30 il içerisinde yer alan ve eskiden köy statüsünde yer alan, sonradan mahalle olan 10 kişinin yaşadığı yerde sokağa çıkma yasağı var. Ama büyükşehir statüsünde olmayan 300 bin merkez nüfuslu bir ilimizde yasak yok. Bunların hem vaka sayıları hem de nüfus sayıları göz önünde bulundurularak yasakların uygulanmasının gözden geçirilmesi gerekir.'' şeklinde konuşarak yasakların kapsamının ve uygulanışının kapsamının yeniden masaya yatırılması ve özellikle İstanbul gibi büyükşehirlerde hassas olunması gerektiğini savundu. 

''OKULLARIN AÇILMASI İÇİN ACELE EDİLMEMELİ''
Okulların açılmasıyla ilgili sorunlan soru üzerine de konuşan Genel Başkanımız Destici ''Bir eğitimci olarak şunu ifade edebilirim ki bu sene örgün eğitimden bahsetmemiz biraz zor. Çünkü çocuklarımız da uzaktan eğitime adapte oldular. Kendilerini ve psikolojilerini buna göre hazırladılar. Ben okulların açılması konusunda acele edilmemesi gerektiğini, önceliğimizin okulları açmak değil salgını en az kayıpla atlatmak olduğunu düşünüyorum. 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında bunlar kolaylıkla telafi edilebilir. Çocuklarımızın hangi seviyede olduğu bir ölçme değerlendirme ile ortaya konur ve telafi programı uygulanır ve kayıplar giderilebilir. 8 ve 12. sınıfların sınav yılı olduğu için gerekli önlem ve kurallarla sınava hazırlanma noktasında belki 2-3 haftalık bir eğitim programı düzenlenebilir.'' şeklinde konuşarak Haziran'da okulların açılmasının bir zorlama olacağını açıkladı.

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN