11.09.2018 17:09

SAKARYA MEYDAN MUHABERESİ TÜRK MİLLETİ İÇİN ÖLÜM KALIM SAVAŞI OLDU

Genel Başkanımız Mustafa Destici, Sakarya Meydan Muhaberesinin Türk Milleti için ölüm kalım savaşı olduğunu söyledi.

Genel Başkanımız Mustafa Destici 7. düzenlenen Sakarya Meydan Muharebesi ve Haymana Uluslararası Sempozyumuna katıldı.

Sempozyumda konuşan Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Sakarya meydan muharebesi ve haymana uluslararası sempozyumu” bu yıl yine çok değerli katılımcıları ve hocalarımızı ağırlıyor. Burada sizlerle birlikte olmak, Türk milleti için böylesine önemli bir günü konuşmak, aydınlatmak ve vatanımız için verilen mücadeleleri tarih sahnesinde yeniden yaşamak heyecan verici. Bu vesileyle bir araya gelmekten büyük bir mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim. bu onur verici tabloda yer almak, sizlerin paylaşımlarını dinlemek bizi her saniyesiyle diri ve canlı tutuyor." dedi.

  "Sempozyumun gerçekleştiği bu topraklar üzerinde, bugün olduğu gibi her an tüylerimiz diken diken oluyor." diyen Genel Başkanımız Mustafa Destici, "Sanki hala, o kanlı mücadeledeki kan kokusunu, nefeslere keskin bir şekilde dolan barutu soluyoruz. Sakarya meydan muharebesi Türk milleti için bir ölüm kalım savaşı oldu.
Yaklaşık olarak 100 km’lik bir cephede başlayan bu kanlı direniş tarihin önemli meydan muharebelerindendir.
yunan ordularının Ankara'ya gelmeye ramak kaldığı son noktadır, vatan için, Ankara için etten duvar örülen,
22 gün, geceli gündüzlü süren, Yunanlıların "Ankara`nın alınması" ve "büyük bizansın kurulması" gibi düşlerini Aakarya`ya gömen,
yunan kuvvetlerine kaçmaktan başka şans vermeyen bir savaştır." ifadelerini kullandı.

Genel Başkanımız Mustafa Destici, "Sakarya meydan muharebesi’nin bu tarihi yönünü her Türk vatandaşı bilir. bu nedenle çok değerli hocalarımızın, tarihçilerimizin yanında tarihini anlatmak bize düşmez. Ama biliriz ki bu zaferi konuşmak, anlatmak, yeniden yaşamak hepimize yeniden ilham verir,
yeniden tutkuyla, vatanımızın her karış toprağına sahip çıkmamız gerektiğini hatırlatır.
bugüne kadar bu uğurda can veren tüm şehitlerimizi hatırlatır. Yedi düvele karşı verilen tüm savaşları hatırlatır.
ama bugün Sakarya meydan muharebesini, savunma kalesi olan Haymana'yı hatırlayacağız. Çünkü; kan kokusu, baruta, küle karışmış, nefesleri tüketirken kazanıldı bu savaş!
yunan tarafı ve Türk tarafının imkanları sayılarla kıyaslandığında, arada dev bir güç farkı vardı. Onların imkânları, sayıları bizim iki katımızdı. Ama bir diğer önemli fark iman ve inanç farkıydı. Türk ordusu yüce yaradan’ın himayesinde olduğunu biliyordu. Türk ordusu bu güçle, karnı tokmuş, sırtı pekmişcesine yürüdü düşman üstüne! Mehmetçiğin gözü kara, yüreği deli-kanlıydı. O deli-kanla suladı toprağı. Son damlaya kadar akıttı kanını. Müdafa etti vatanı. Ah Sakarya! Ah haymana!
Senin toprağın kutsaldır. “bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı!  Düşün altında binlerce kefensiz yatanı!” demiş milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy. Çünkü gördü, yaşadı Akif. Asırlarca ateşlerde yandı bu millet! Ateş üstünde yalın ayak kaldı. Yandı ayakları, Parçalandı elleri. Yüzyıllarca batı, Osmanlı İmparatorluğunu parçalamaya çalıştı. fakat Sakarya'da tarihin yönü değişti. Sakarya zaferi, orta ve yakın doğunun siyasal durumunu değiştirdi. Sakarya meydan muharebesi öyle bir zaferdir ki sadece vatan toprağı değil, dünya da yer yerinden sarsıldı. Haymana, yunan ordularının Anadolu topraklarında ilerlediği son nokta… yani bir anlamda haymana, milli mücadele’nin ilk adımı ve zafer müjdecisidir. Haymana binlerce yıllık tarihe sahip eski kentlerimizden birisi. Bu topraklar tarih kokar. Bu topraklar adaleti simgeler. Bu topraklar Türk devletinin temelidir.
Biz bu emanete hep birlikte sahip çıkacağız. Haymana olarak, Türkiye olarak, Türk milleti olarak sahip çıkacağız. Tüm değerlerimizi, tüm emanetlerimizi koruyarak yeni nesillere aktaracağız. Bu vesileyle, Bugün burada bu birlikteliği sağlayan ve Sakarya meydan muharebesi ve haymana uluslararası sempozyumu’na emeği geçen, katkı sunan herkese can-ı gönülden teşekkür ediyorum. Sempozyumun her yıl istikrarlı bir şekilde devamını ve tarihimizi aydınlatarak, yeni nesillere ışık tutmasını temenni ediyorum.

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN