07.02.2019 17:47

"ŞİNCANG DEĞİL DOĞU TÜRKİSTAN"

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, “Şincang değil, Doğutürkistan” dedi. "Doğu Türkistan Gulca katliamı ve ceza kampları" panelinde yaptığı konuşmada, Çin hükümetinin Doğu Türkistan halkına uyguladığı baskıyı son dönemde artırdığını söyledi.

ÇİN’İN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ DOĞU TÜRKİSTAN SINIRLARI DIŞINDA BAŞLAR”
Destici, Çin'in Doğu Türkistan'ı işgal ettikten sonra bölgeye kazanılmış yeni topraklar anlamına gelen "Şincang" ismini verdiğini belirterek, şunları söyledi: "Ben, hiçbir Türk'ün orayı Şincang olarak kabul etmediğini ve orayı Doğu Türkistan ismiyle kullanmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bizim bu tuzağa düşmememiz lazım. Çin'in toprak bütünlüğü Doğu Türkistan sınırları dışında başlar. Biz, Doğu Türkistan'ı da içine alan bir Çin toprak bütünlüğünü kabul edemeyiz."

KISITLAMALAR KALDIRILMALI
Destici, "Çin vatandaşları hangi haklara sahipse, özgürlük, insan hakları, inanç ve ticari hürriyet noktasında Doğu Türkistan halkı için de bütün kısıtlamaların kaldırılması lazım.
Gayemiz, Doğu Türkistan'da yaşananları önce Türk dünyasına ve sonra bütün insanlığa duyurmak ve haykırmaktır
." diye konuştu.

ZULÜM SONA ERMELİ
Destici, Çinli yetkililerle yaptıkları görüşmelere de değinerek, şunları ifade etti: "Zulmün sona ermesinin istiyoruz. Çin vatandaşları hangi haklara sahipse, özgürlük, insan hakları, inanç ve ticari hürriyet noktasında Doğu Türkistan halkı için de bütün kısıtlamaların kaldırılması lazım. Doğu Türkistan'da zulüm var mıdır, yok mudur ? Zulüm vardır ve devam ettiği sürece biz susmayacağız ve bitmesi için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz."

HER MİLLETİN BAĞIMSIZ YAŞAMA HAKKI VARDIR
Fikri ıslahat çalışmaları adı altında milyonlarca Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz kamplara kapatılmışlar. Fikri soykırıma tabi tutuluyorlar. Kimliklerinden, kültürlerinden, inançlarından vazgeçmeyenler ya ağır işkencelere tabi tutuluyorlar, ya da kurşuna diziliyorlar, ya da Çin'in farklı bölgelerine sürülerek kaybediliyorlar, yok ediliyorlar. Bunu herkes duysun. Her milletin bağımsız yaşama hakkı vardır.

Merve Şebnem Oruç Moderatörlüğünde başlayan Panal de Prof. Dr. Hale Şıvgın, Prof. Dr. Alimcan İnayet, Prof. Dr. Abdurreşid Celil Karluk ve Doç Dr. Erkin Emet, "Doğu Türkistan Gulca katliamı ve ceza kampları" ilgili sunumda bulundular.
Panele katılan Irak Türkmen Cephesi Lider Erşad Salihi’de Doğu Türkistan da yaşanan katliamları ve işkenceleri şiddetle kınadığını ifade etti.

Milletvekilleri ile STK Temsilcilerinin telgraflarının okunduğu Panele, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salih i, Eski Bakanlardan Halil Şıvgın, Ak Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, Yurtdışı Türkler Başkanlığı Başkan Yardımcısı Sait Yusuf, İran Büyükelçiliği yetkilisi, KKTC Büyükelçiliği yetkililerinden Nurettin İskender, Ulaştırma İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Abdulhamit Teker, Özorman İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Zeki Sungur Kızılkaya, Hak-İş Konfederasyonu Dış İlişkiler Uzmanı Mustafa Sema Sürücü, Sivil Toplum Kuruluşları, Öğretim Görevlileri, BBP Kadınlar Kolu Genel Başkanı Meryem Ünsal ve Alperen Ocakları Genel Merkezi yöneticilerinin yanısıra  üniversite öğrencileri katıldı.

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN