16.09.2018 16:26

TÜRKİYE'NİN ORADAN ÇEKİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL

Genel Başkanımız Mustafa Destici, "Suriye topraklarında gözümüz yok. Ama orada PKK, PYD, YPG cirit attığı müddetçe, yerleşik bir hale geldiği sürece Türkiye'nin oradan çekilmesi asla söz konusu edilmemelidir." dedi.

Genel Başkanımız Mustafa Destici, Genel Merkez Binamızda düzenlenen Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Yarın başlayacak yeni eğitim öğretim yılında öğrenci ve öğretmenlere başarılar dileyerek sözlerine başlayan Genel Başkanımız Mustafa Destici, eski Başbakan Adnan Menderes'in idam edilişinin yarın 57'nci yıl dönümü olduğunu hatırlattı.

Genel Başkanımız Mustafa Destici, "Kendisini, onunla birlikte idam edilen arkadaşlarını ve darbe mağduru olup da bugün hayatta olmayan herkesi rahmetle anıyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. İnşallah ülkemiz bir daha 60 darbesi, 80 darbesi, 28 Şubat ve 15 Temmuz gibi darbelerle karşı karşıya kalmaz. Darbecileri bir kere daha lanetlerken, darbe mağdurlarını da saygıyla yad ediyorum." dedi.

Suriye'de yaşanan dramın devam ettiğini belirten Genel Başkanımız Mustafa Destici: Baktığınız zaman burada Rusya, İran ve Çin, Suriye rejimi ile birlikte hareket ediyor. ABD ile Batılı bir kısım ülkelerle de burada anlaşmış gözüküyorlar. Yani ABD'e İdlib'e ses çıkarmayacak, ÖSO'ya ve diğer muhaliflere karşı yapılanlara ses çıkarmayacak, ömür taraftan da Suriye rejimi de Fırat'ın doğusundaki ABD'nin himayesi altında olan PKK'ya, PYD'ye, YPG'ye ses çıkarmayacak hatta onunla uzun vadeli Irak'ın kuzeyindeki gibi bir anlaşma gidecek. Türkiye olarak bunun her ikisini de kabul etmemiz mümkün değil" diye konuştu.  

  Genel Başkanımız Mustafa Destici: "Dolayısıyla şu anda eğer İdlib düşerse yarın Afrin'i isteyecekler ve Türkiye'nin Afrin'den de çekilmesini isteyecekler. Cerablus'tan da çekilmesini isteyecekler ve tamamı ile oralara yine Esad rejimi istediği gibi birtakım grupları yerleştirecek. Elbetteki bizim Suriye topraklarında gözümüz yok. Elbette biz orada 'Kalıcı olalım, oraları bizim topraklarımız olarak nihayet kullanalım' arzusunda değiliz. Bizim isteğimiz, Suriye'nin kuzeyi bizim hattımız teröristlerden temizlensin ve dolayısıyla biz elbetteki kendi sınırlarımızın içerisine çekiliriz. Ama oralarda PKK, PYD, YPG cirit attığı müddetçe veya orada yerleşik bir hale geldiği sürece Türkiye'nin oradan çekilmesi asla söz konusu dahi edilmemelidir. Eğer biz İdlib'den sonra Afrin'den, Cerablus'tan çekilirsek yarın bizim sınırımızın içi ile ilgili bir takım taleplerle karşı karşıya kalabiliriz. Burada ciddi bir şekilde uyarılarımızı yapıyoruz. Şu anda hükümetin, devletin bu konuda attığı adımlar gerçekten takdire şayan." şeklinde konuştu

Genel Başkanımız Mustafa Destici, hükümetin terörle mücadele konusunda attığı adımların takdire şayan olduğunu da belirterek, bu politikaların kalıcı olmasını temenni ettiklerini söyledi.

"Gereksiz lüks tüketimden kaçınmamız gerekiyor"
Türkiye'nin ekonomisine de değinen Genel Başkanımız Mustafa Destici, dövizin artmasında ABD'nin etkili olduğunu ama tek nedenin bu olmadığını ifade etti.

Genel Başkanımız Mustafa Destici, şu değerlendirmeyi yaptı: "Bizim ekonomimiz, kendi ayakları üzerinde durabilen bir ekonomi olsaydı biz bu kadar sarsılmaz, bu kadar çabuk etkilenmezdik. Şayet bizim ihracatımız ithalatımızdan fazla olsaydı, cari açığımız karşılanabilir, tolere edilebilir bir safhada olsaydı, biz bu krizlerle karşı karşıya kalmazdık. Şu anda millet, krizden çok derin bir şekilde etkileniyor. Faizlerin artırılması, ticari krediler başta olmak üzere bütün kredileri etkiliyor. Üretim durma noktasına geldi. Biz, üretecek insana verdiğimiz mazotu, elektriği, doğalgazı vergi koyarak vermememiz lazım. Adam önce üretsin, biz ondan sonra ürettiği üründen vergi alalım. Ekonomik krizi aşmak istiyorsak üreticiyi, sanayiciyi desteklememiz gerekiyor. Bu çark böyle dönmez. Devletin milletine örnek olması lazım. Devletin önce tasarruf etmesi lazım. Bazı konularda kantarın topuzunun kaçtığını görüyoruz. Bu durum milletin devlete, yönetime olan güvenini zaafa uğratıyor. Millet önce devletten tasarruf bekliyor."
Milletvekili genel seçimleri öncesi hükümetin 3 bin 600 ek gösterge sözü verdiğine dikkati çeken Genel Başkanımız Mustafa Destici, muhalefet partisi olarak ek gösterge konusunda verilen sözlerin yerine getirilmesinin takipçisi olduklarının altını çizdi.

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN