29.09.2018 16:52

‘TÜRK’ÜN YAŞADIĞI HER YER VATANIMIZ‘

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneğince, 20 ülkeden 15 teşkilatın temsilcilerinin bir araya geldiği “Doğu Türkistan Bağımsızlık Hareketi Uluslararası 1. Toplantısı” etkinliği Fransa’nın başkenti Paris’te düzenledi.

Etkinliğe Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici ve Dünya Uygur Kongresi Başkanı Rabia Kadir de katıldı.

Etkinlikte Doğu Türkistanlılar hakkında video gösterimi yapıldı.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici buradaki konuşmasında Doğu Türkistan topraklarının ata yurdu olduğunu ifade ederek, "Doğu Türkistan da bizim vatanımız, Türkiye de bizim vatanımız, Azerbaycan da bizim vatanımız, Kerkük de bizim vatanımız. Türk'ün yaşadığı her yer bizim vatanımız." dedi.

Doğu Türkistanlıların çok büyük katliamlarla karşı karşıya kaldığını belirten Genel Başkanımız Destici, bu katliamlarda hayatını kaybeden Doğu Türkistanlıları rahmetle andığını söyledi. 
Destici, Doğu Türkistan'daki zulümlerin gündeme gelmediğini ve bunun kendilerini üzdüğünü ifade etti.

İki halk arasında ayrım olmadığını belirten Destici, "Bizim ayrımız gayrımız yok. Bir kısmımız Doğu Türkistan'da bir kısmımız Türkiye'de yaşıyor. Biz aynı milletin evlatlarıyız." ifadelerini kullandı.

Destici, uluslararası kuruluşların Doğu Türkistanlıların maruz kaldığı zulüm için harekete geçmesi gerektiğini belirterek, "Çin'in Doğu Türkistan'da asimilasyon ve soykırıma varan uygulamaları asla kabul edilemez." diye konuştu.

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN