01.10.2019 15:19

"YARGI PAKETİNİN İÇİNDE EKSİKLİKLER VAR.İDAM CEZASI OLMASI VE DİĞER PEK ÇOK PROBLEMLER..BUNU TARTIŞACAĞIZ!"

TBMM'NİN AÇILIŞINDA ÖZEL BİR TV KANALININ CANLI YAYININDA KONUŞAN GENEL BAŞKANIMIZ MUSTAFA DESTİCİ; "PAKETİN İÇERİSİNDE EKSİKLİKLER VAR..!"

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışından önce Meclis bahçesinde özel bir tv kanalının canlı yayınına çıkan Büyük Birlik Partimizin Genel Başkanı Mustafa Destici, Gazetecilerin gündeme dair sorularını cevapladı.

Destici şunları söyledi:

"Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine ve Venedik kriterlerin uygun olarak HDP kapatılmalıdır. Bir ihanet şebekesidir, suç örgütüdür. HDP, PKK'nın siyasi şubesidir, terör yuvasıdır. HDP, PKK’ya eleman sağlayan bir çetedir. Dünyanın hiçbir yerinde buna müsamaha edilmez, müsamaha gösterilmez. Böyle bir yapıya siyasi parti denmez. Kanunlarımız ve yasalarımız açıktır. Teröre destek veren ve bu tür kişileri bünyesinde barındıran siyasi parti kapatılır. Siyasi olarak ya da toplumsal bir takım gerekçelerle kanunlar yok sayılamaz. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı artık beklememeli ve HDP'nin kapatılması ile ilgili dava açılmalı ve gereği yapılmalıdır. Bu konuda Meclis ve Meclis'te grubu bulunan siyasi partiler de üzerine düşeni yapmalı, sorumluluklarının gereğini yerine getirmelidirler."

Paketin içindeki kadına şiddetini önlenmesi
"Paketin içerisinde bazı eksiklikler var. İdam cezası olması gerekiyor. BBP olarak bunun teklifini Meclis'te yapacağız.
Bu eksik şunlarda olabilir denilebilir. 

Bir tanesi yargı reformu paketi içerisinde idam cezası olsun.

Geçtiğimiz yıl meclisle paylaşmıştık..

3600 göstergesi, güvenlik görevlilerinin beklentisi, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) husus gibi pek çok problem var.

Anayasa değişikliğini konuşmalarımızda basın toplantılarımızda tartışacağız. Yeni sisteme daha uygun çalışacağını umut ediyorum.
Yenin sisteme destek vermeye devam edeceğiz.

Kanaatim, kişilerin işlediği suçlarla ilgili af yada ceza indirimi gibi konulara sıcak bakmıyorum.
Af yetkisi şahıslarda olsun...Devletin mağdurun elinden bu yetkiyi alması olmaması lazım.
Yargı reformu paketine de değinerek, "Paketin içerisinde bazı eksiklikler var. İdam cezası olması gerekiyor. BBP olarak bunun teklifini Meclis'te yapacağız
." ifadelerini kullandı.

Toplumun hassasiyetleri var..'Küçük yaşta çocuklarımızı, genç kızlarımızı kaçırıp tecavüz ettikten sonra öldüren sapıklar ve bizzat kurşunu sıkıp bombayı patlatarak ya da bunun emrini vererek Mehmetçik'imizi, polisimizi, sivilimizi katleden teröristler için idam cezasının geri getirilmesini istiyoruz'

YAŞA TAKILANLARLA İLGİLİ ..
"Sayın Cumhurbaşkanı bir çalışma başlattı. Erken emeklilik haktır dedi..
Ve dolayısıyla, bu hakkın verilmesi hususunda devletin vatandaşlara sözü var..
Maç içinde kural değiştirilmemeli..
Devletin milletine güveni sarsan uygulamalar yapmaması gerekir.
Bu hak kaybının ortadan kaldırılması lazım.
Emeklilere ikramiye için kaynak yok dendi!
Lakin daha sonra kaynak buldu.
Şimdi bu EYT ile alakalı vatandaşın haklı beklentileri var ve inşallah bu dönemde karşılanır diye ümit ediyorum. "

Bakınız; "Türkiye, geçmişte erken emeklilikteki yanlış uygulamaların faturasını bugün hala ödüyor, bunun biz de farkındayız. Fakat şu anda, 'emeklilikte yaşa takılanlar' diye hak talep eden topluluğun talebini de haklı buluyoruz. Çünkü devlet, devlet olmanın gereğini yerine getirmelidir. Bu hakkın verilmesini istiyoruz. Yüksek maliyetten bahsediliyor, doğrudur. Fakat bu maliyet, bütçede ödediğimiz 117 milyarın sadece yüzde 10'una tekabül etmektedir. Türkiye, hızlı bir şekilde geçmişte yakaladığı ekonomik istikrarı yakalar ise, bu kardeşlerimizin hakkı olan emekliliğin kısa sürede verileceğine ben inanıyorum. Ayrıca bu hakkın verilmesi noktasında, dün de mücadele ettik, bugün de etmeye devam edeceğiz."

Şu anda Cumhur İttifakıyla beraberiz. Siyasi partiler ve seçim kanununda değişiklikler yapılması lazım. Yüzde 10'luk baraj kaldırılmalı..hazine yardımı adil dağıtılmalı. Türkiye içerisinden geçtiği konjonktör gereği ittifaklar kaçınılmaz görünüyor. Yeni partilerle birlikte bu ittifaklar daha çok olacağı görülüyor.

Bu süreçte net konuşmak için konuların netleşmesi lazım. Seçim erken olmasını düşük ihtimal görüyorum. Onun dışında zaten erken seçim ihtimali de çok düşük.

1- Cumhurbaşkanı istemesi lazım..TBMM'de çoğunluğun yakalanması lazım.ŞU an gördügğüm milletvekillerin binr partiye geçmeyeceği yönünde..Türkiye seçim yorgunu ve istikrara ihtiyacı var.
Şu an istanbul'da yaşanan deprem bile insanların birlik ve beraberliğinin olmasını gösteriyor. ODrtak bir akılla toplum teröre karşı, depremlere, ekonomik anlamlara ve dış konulara çözüm bekliyor.

---Parlamenter sisteme geri dönüşün olmayacağını düşünüyorum.
Yeni sistemdeki eksikler için düzenlemeler yapılabilir. Uygulamada, sistem konusunda aksaklıklar ortaya çıktığında orta bir akıllı çözülmesi gerektiğini düşünüyorum.

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN