Ünsal Karabulut
Ünsal Karabulut Medya Tanıtım ve Sosyal İlişkiler

Bayburt Vilayetinin en kadim ailelerinden Karaahmet Sülalesinden olup, (Yavuz Sultan Selim Han'ın Bayburt'u fethetmesi sırasında) Bayburt Kalesi'nde yaşamakta olan "Karaahmet"in, Güneş ve Türkmen adlı evlatlarına Bayburt'un anahtarını vererek; "..Selim Han'ın ünlü komutanı Bıyıklı Mehmet Efendi Bayburt'a giriş yapmak üzere..Bayburt'umuzun anahtarını 'alın' kendisine teslim edin..ve; Çilçil'in Düzü'ndeki konağımızda onu misafir edin. Ben de geliyorum!" diyen Karaahmet'in neslindendir.

Ülkemizde; 21 Haziran 1934’te Soyadı kanunu çıkarılarak herkesin soyadı alması kararlaştırılması ile birlikte 'Karahmetoğulları" 3 değişik soyad aldı. Ünsal Karabulut'un ailesi o tarihte, "Karabulut" soyadını Bayburt ilçe nüfus müdürlüğü kütüğüne kayıt ettirdi. Karabulut, 1963 yılında Bayburt Veysel Mahallesi'nde doğdu. İlkokulu, Bayburt'ta bitirdi. İstanbul'da ve Erzincan'da (Lise son sınıf için sürgün olarak gönderildiği güzel şehir) orta ve yüksek öğrenimini gerçekleştirdi.
(İstanbul'da o meş'um yıllarda, Sur İçinde Ülkü Ocağı Başkanı İken) Ülkücü Hareketin sanığı! olmaktan defaten gözaltına alındı..Meşhur! Mehmet Ağar ve ekibi tarafından, "Siyasi 1.Şube / Gayrettepe'de" günlerce süren işkenceye tabii tutuldu. Komünistlerle birlikte aynı hücrede aç - susuz bırakıldı. Doğal ihtiyaçlarını dahi gidermesi kısıtlandı. Daha sonra çıkarıldığı 1.Askeri Sıkıyönetim Mahkemesi tarafından "146/1"den yargılanmak üzere tutuklandı.

Sırasıyla; Selimiye Askeri Cezaevi, Alemdağ Askeri Cezaevi ve Maltepe Askeri Cezaevi'nde çilesini yaşadı. 1989 yılında Türkiye Gazetesi'nde başladığı meslek hayatını,daha sonra kendi kurduğu 'Bayburt Hasret Gazetesi' ile devam ettirdi.

Aylık olarak yayımladığı Kültür, Sanat ve Siyaset ihtiva eden, kentine yönelik haberleri konu alan gazetesinin yanında, Bayburt'lu yazar İlhan Yardımcı'nın; 'Şen Ol Bayburt Bayburt Folklörü' adlı araştırmasını,'Bayburt Hasret Yayınları' arasında yayınladı. İhlas Haber Ajansı'nda sektörel çalışmasını sürdürdü. 1992 yılında Milliyetçi Çalışma Partisi İl Sekreter Yardımcısı iken 'istifa ederek' Milli Mutabakat çalışmalarında yer aldı ve daha sonra Büyük Birlik Partisi'nin kuruluş çalışmaları sırasında İstanbul'da görev aldı. BBP İstanbul İl Sekreterliği ve İl Başkan yardımcılığı yaptı.

Bu arada, 1996 yılında İhlas Haber Ajansı'ndan ayrılıp Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü'nde gazeteciliğini sürdürdü.

Almanya, Fransa ve İran'da-Suudi Arabistan'da belli aralıklarla görev yaptı. Mesleki formasyon çalışmasını; Ankara Uğur Mumcu Vakfı'nda verilen eğitimlerle geliştirdi. Aynı yıl içerisinde Afganistan'a, Anadolu Ajansı'nı temsilen görevlendirildi. 1998'in ilk altıncı ayında yurda dönerek, Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğünde çalışmalarını devam ettirdi. 2002 yılında tekrar Başkent Kabil'de konuşlanmak üzere Afganistan'a Temsilci olarak vazifelendirdi. 2004 yılında, (16 yaşındaki "Şeyma" adlı kızının Ankara'da elim bir trafik kazası sonrası ölümüyle bu görevini yarıda bırakarak) yurda döndü.
İstanbul'da da 4 yıl süren gazetecilik görevinin ardından 2008 Eylül ayında Genel Müdürlüğe tayin oldu. Yurt Haberler Müdürlüğünde Uzman Muhabir (Redaktör) olarak mesleki hayatına devam ettirdi. Sürekli Sarı Basın Kartı sahibi olup, isimleri Muhammed Oğuzhan ve Satuk Buğra Han olan iki çocuk babasıdır.

2011'de AA'da Fetö'cü Ekip Tarafından Mobbing uygulamasına maruz kaldı..ve ardından, EmriVaki Olarak Emekli Edildi. 2012 Ocak ayında yapılan Büyük Birlik Partisi Olağan Kongrede MKYK üyesi olarak seçildi. O tarihten bu yana BBP'de Genel Başkan Yardımıcısı olarak ta siyasi hayatını devam ettirmektedir.

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN