TAYVAN PARLAMENTOSU PARTİMİZİ ZİYARET ETTİ


TAYVAN PARLAMENTOSU PARTİMİZİ ZİYARET ETTİ

Genel Başkan Yardımcımız Sn.Ali Keser, Tayvan Parlamentosu heyetini kabul etti.

Tayvan Paralamentosu İnsan Hakları Komisyonu Genel Sekreteri, Sn.Örkeş Devlet ve beraberindeki heyet, Genel Başkan Yardımcımız Sn.Ali Keser, Yüksek Danışma Kurulu Üyemiz Doç.Dr.Emin Serin ve MKYK Üyemiz Sn.Halil Yıldırım tarafından kabul edildi.

1989 Tiananmen Meydanı protestolarında üstlendiği liderlik rolüyle tanınan Sn.Örkeş Devlet, 2014 ve 2016 yılı seçimlerinde Tayvan Meclisi Milletvekili adayı olmuş ancak seçilememişti.

Türkçe ve İngilizce dillerinde yapılan görüşmeler, karşılıklı tanışma ve faaliyet alanlarının sunumu ile başlamış, ardından uluslararası politika ve güncel siyaset değerlendirmeleriyle sonuçlandırılmıştır.

Sn. Devlet, konuşmasına partimize ve kabul heyetine teşekkür ederek başlamıştır. Ardından yaptığı konuşmada; Doğu Türkistan Türklüğü konusunun yaklaşık 30 yıldır sürdürdükleri bir mücadele olduğunu, Türkiye'nin bu konudaki desteklerine minnettar olduklarını ancak daha fazlasına ihtiyaç duyduklarını, özellikle müslüman ülkelerin dikkatini çekmek adına yapılacak farklı açıklamalarla Türkiye'nin rolünün daha da belirgin hale geleceğini belirtmiştir. Genel Başkanımız Sn.Mustafa Destici'nin "Gerekirse Çin'e savaş açarız" açıklamasının Tayvan'da büyük yankı uyandırdığını ve partimizin orada tanınmasına yol açtığını belirten Sn.Devlet, davalarını destekleyen diğer ülkelerden ziyade gönüllerinin Türkiye'den yana olduğunu, her konudaki yakın işbirliğine hazır olduklarını açıklamıştır.

Karşılıklı iyi niyet temennisi ve işbirliği beyanı ile görüşme sonlanmıştır.