03.12.2020 10:53

DEMOKRATİK SÜREÇLERE VE KARAR ALMA MEKANİZMALARINA ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN EŞİT ORANDA KATILMALARI ÜLKE GELİŞİMİNE ÖNEMLİ FAYDA SAĞLAYACAKTIR.

Kadın, Aile ve Engellilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Yaşar Yasan,"Demokratik süreçlere ve karar alma mekanizmalarına engelli vatandaşlarımızın eşit oranda katılmaları da ülke gelişimine önemli fayda sağlayacaktır." dedi.

Kadın, Aile ve Engellilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Yaşar Yasan,"Demokratik süreçlere ve karar alma mekanizmalarına engelli vatandaşlarımızın eşit oranda katılmaları da ülke gelişimine önemli fayda sağlayacaktır." dedi.

Kadın, Aile ve Engellilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Yaşar Yasan'ın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile ilgili açıklaması:


Engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak, haklarını genişletmek, korumak ve yaşadıkları problemlerin çözülmesi adına atılması gereken yapıcı adımların ülkenin tamamı tarafından kabul ve destek göreceği açık olmakla beraber politik çekişmelere kurban edilmez bir konu olduğu da aşikardır. Engellilerin haklarından istifadeyi en üst seviyeye çıkartmak için iş gücü piyasasına erişimleri genişletilmeli ve teşvik edici programlar üretmeye yönelinmelidir.
Diğer yandan mesleki eğitim ve öğretim alanında engellilerin eşit fırsatlar elde etmesine özel bir önem verilmeli, okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise ve yüksek öğrenimleri için gerekli düzenlemeler ve yatırımlar yapılmalı, yoksulluk ve sosyal ayrımcılığa karşı da sosyal koruma kalkanı oluşturulması gerekmektedir. Demokratik süreçlere ve karar alma mekanizmalarına engelli vatandaşlarımızın eşit oranda katılmaları da ülke gelişimine önemli fayda sağlayacaktır.

Özetle Bize düşen engelli vatandaşlarımızın imkanlarını arttırıp hakları konusunda gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlamak, kişisel gelişimlerini engelleyen ve psikolojisik olarak olumsuz etkileyen her etmenin ortadan kaldırılması için ne gerekiyorsa yapmaktır. Bu sebeple Milli Eylem Planı oluşturulması ve her iki yılda bir yenilenmesi gerekmektedir.

Bizlerde BBP olarak önümüzdeki süreç için dijital teknolojiyi kullanarak gönüllü eğitimcilerimizin hazırladığı internet eğitimi şeklinde oluşturulan programları faaliyete geçirerek farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. 3 Aralık Dünya Engelliler günü vesilesiyle de yılın her günü onları anlamak için bir gün birlikte de çalışalım diyoruz.

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN