28.08.2021 19:21

İNSAN HAKLARI KURULTAYINA KATILDIK

Genel Başkan Yardımcımız Sn.Ali Keser, "İnsan Hakları Kurultayı" na katıldı.

Genel Başkan Yardımcımız Sn.Ali Keser, "İnsan Hakları Kurultayı" na katıldı.

Ankara'da, "Uluslararası Yaşlılara Saygı ve İnsan Hakları Yılı ve On Yılı" projesi kapsamında düzenlenen "İnsan Hakları Kurultayı" na partimizi temsilen Genel Başkan Yardımcımız Sn.Ali Keser katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasında, Covid-19 salgınıyla beraber dünyada çok etkilenen kesimin yaşlılar olduğuna dikkat çeken Dünya Yaşlanma Konseyi Başkanı Gerontolog Dr. Kemal Aydın; salgın sürecinde yaşlıların sahipsiz kaldıklarına, çocuklar, engeliler, kadınlar ve hatta hayvanlar için dünyada birçok kuruluşun olduğuna ama yaşlılarla ilgili hiçbir şeyin olmadığına vurgu yaptı.

Aydın, konuşmasının devamında;  "İnsan Hakları Kurultayı 1 Ekim 2021 Dünya Yaşlılar Günü 2022'ye kadar tüm dünyada Yaşlıların İnsan Hakları yılı olarak kutlanmasına karar verildi. Parlamentodaki eski bakanlarımız bu konuya her türlü desteği vereceklerinin sözünü verdiler. Üniversitelerden değerli hocalarımız rektörlerimiz bu konuda biz de varız dediler. Bunu toplumun parlamentosuyla, üniversiteleriyle, sivil toplum örgütleriyle ve özel sektörlerle birlikte yaşlıların insan hakları konusunu dünya gündemine bu sene taşımayı amaçlıyoruz. Bir yıl boyunca kıta toplantıları yapmayı düşünüyoruz. Afrika, Asya, Amerika ve Avrupa'da yaşlıların durumu nedir? Yaşlıların haklarının geliştirilmesi, korunması konusunda dünyada çalışan kişi kurumlarla bir ağ oluşturulması ve bundan sonraki adımımız 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü'nde uluslararası yaşlıların insan hakları konferansını gerçekleştirmek." dedi.

Yaşlıların İnsan Hakkı Konferansı'nda yaşlıların sağlık, sosyal güvenlik, eğitim, bakım ve manevi hizmet hakları gibi konuların ele almayı planladıklarını aktaran Aydın, "Yaşlıların da çocuklar, engeliler, kadınlar ve diğer gruplar gibi haklarının olduğu ve toplumda saygın bir şekilde yaşamaları kendileri güvenilir hissetmeleri gerekir. Türkiye bu konuda 20 yılın üzerinde çeyrek asırdır bir çalışma yapıyor. Dünya Yaşlanma Konseyi olarak bu sene 25'inci yılımız illerde ve bölgelerde daha önce yüzlerce toplantılar yaptık. Toplumda bir bilinç oluştu. Bundan sonraki adım dünyada da aynı bilincin oluşup Türkiye'nin liderliğinde yaşlıların insan haklarının sözleşmelerinin hazırlanması ve Birleşmiş Milletler'de imzalanmasını da Türkiye'nin liderliğini bugün 41 yakın kuruluşla bir organize komitesiyle masaya yatırdık." ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından Genel Başkanımız Sn.Mustafa Destici'nin kutlama mesajının okunması, memnuniyetle karşılandı. Düzenlenen etkinlikte konuşma yapan Genel Başkan Yardımcımız Sn.Ali Keser, parti programımıza da atıfta bulunarak konferans gündeminde yeralan konulara ait güncel politikalarımızı ve değerlendirmelerini paylaştı.

Ankara'da, bir otelin konferans salonunda gerçekleştirilen "İnsan Hakları Kurultayı" na yaklaşık 50 Sivil Toplum Örgütü temsilcisi, Siyasi Parti yoneticileri, kurum ve kuruluş yetkilileri ile üniversitelerin rektörleri ve akademisyenleri katıldı.

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN