20.11.2020 13:55

SAYAN: "DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ BÜTÜN ÇOCUKLAR İÇİN GÜZEL VE AYDINLIK YARINLAR GETİRSİN"

Kadın, Engelliler ve Aileden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Yaşar Sayan, "Dünya Çocuk Hakları Günü”nün bütün çocuklar için güzel ve aydınlık yarınlar getirmesini temenni ediyoruz." dedi.

Kadın, Engelliler ve Aileden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Yaşar Sayan, "Dünya Çocuk Hakları Günü”nün bütün çocuklar için güzel ve aydınlık yarınlar getirmesini temenni ediyoruz." dedi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir” sözünden aldığımız güçle Birleşmiş Milletler tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde Çocuk Hakları Sözleşmesinin kabul edilmesinden bu yana her 20 Kasımda tüm dünyada kutlanan “Dünya Çocuk Hakları Günü”nün bütün çocuklar için güzel ve aydınlık yarınlar getirmesini temenni ediyoruz.

Ülkemizde 1995 yılında yürürlüğe giren Çocuk Hakları Sözleşmesi, Amerika dışında bütün dünya ülkelerinin kabul ettiği en geniş katılımlı sözleşmedir. Bu sözleşme ile hüküm altına alınan çocuk haklarına taraf ülkelerce riayet edilmediği, hak ihlallerinin tüm dünyada olduğu gibi ne yazık ki ülkemizde de artarak devam ettiği ve son günlerde ülkemiz özelinde çocuğun yaşam hakkı ihlalinin ciddi anlamda arttığını görmekteyiz.

Çocuk hakları, kanunen veya ahlaki olarak dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu; eğitim, sağlık, yaşama, barınma; fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel bir kavramdır. Ülkemizde; çocuk işçiler, çocuk gelinler, çocuk anneler, cinsel-fiziksel ve psikolojik istismara uğramış çocuklar, cezaevlerinde annelerinin kaderine mahkum olup özgürlüğü kısıtlanmış çocuklar, eşit ve adil eğitim-sağlık hakkından mahrum çocuklar ile mülteci ve sığınmacı çocukların hakları gibi pek çok çocuk hakları sorunu bulunmaktadır. Bu sorunlara bağlı yaşanan hak ihlalleri, çocuklarımızda travmalar yaratmakta, onarılması güç yaralar açmaktadır. Ülkemizin ve tüm dünyanın geleceğinin teminatı olan çocukların hakları, yetki sahibi erişkinler tarafından bizzat kendi öz çocuklarının hak mücadeleleri gibi görülmediği müddetçe, bu sorunları çözebilmemiz mümkün değildir.

Geleceğimizin teminatı, aydınlık yarınların mimarı olan çocuklarımızın daha iyi koşullarda büyümesi ve hak ihlallerine maruz kalmaması için toplumsal farkındalığı artırmak; çocukların sahip olduğu hakların kağıt üzerinde kalmasını engelleyip, uygulanmasını sağlamak adına çalışma yapma zorunluluğu her geçen gün daha da artmaktadır. Bu sebeple Büyük Birlik Partisi Teşkilatları ve Kadın Kolları olarak, Atatürk’ün “Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır” şeklindeki görüşü doğrultusunda toplumun gülen yüzü çocuklarımızın hak ihlallerine maruz kalmasını engellemek ve farkındalık yaratmak adına çalışmalar yapmaktayız ve gücümüz yettikçe de yapmaya devam edeceğiz.

Örneğin; Gelişen, sağlıklı bir toplum inşa edebilmek için “Çocuk Evlilikler”in önlenmesi siyasi bir hedef haline getirilmeli, bu yolda kararlı bir devlet politikası uygulanmalıdır.

Çocukların daha iyi bir yaşam sürdürmeleri için öncelikle başta siyasal iktidar olmak üzere tüm siyasilerin, partiler üstü bir anlayışla meseleye bakmaları ve çocukların maruz kaldığı sıkıntılara kalıcı çözümler üretmeye çalışmalıdırlar. Bu bağlamda, Büyük Birlik Partisi İl ve Merkez İlçe Kadın Kolları olarak ülkemizde ve dünyada çocukların uğradığı fiziksel, cinsel, duygusal ve her türlü istismarların takipçisi olarak tüm siyasi güçlere çocuk hak ihlalleri karşısında yükümlülüklerini hatırlatarak, sadece bu günün değil, yılın her gününün onlar için olduğunu, onlar için ayrımcılığın yaşanmayacağı, çocuk katılımlı politikaların geliştirilmesini, barış ortamının sağlanmasını ve bunun için gerekenleri zaman kaybetmeden yapmaya davet ediyoruz.

 Siz saygıdeğer basın mensupları aracılığı ile, Türkiye ve Dünya Çocuklarının 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları gününü BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ olarak kutlarız. Saygılarımızla.

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN